Turcja: Wojnie w Ukrainie można było zapobiec

turcja-rosja-ue-finlandia-szwecja-nato-sankcje-wojna-ankara

Według tureckiego wiceministra spraw zagranicznych, gdyby Turcja wstąpiła do UE wiele lat temu, doprowadziłoby to do silniejszego odstraszania ze strony Zachodu. [twitter]

Inwazji Rosji na Ukrainę można było zapobiec, gdyby Turcja została członkiem UE, stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Turcji i dyrektor ds. unijnych Faruk Kaymakci.

 

“Kiedy mówimy o członkostwie w UE i wyciąganiu wniosków z rosyjskich działań, zawsze powtarzam, że gdyby Turcja została członkiem UE wiele lat temu, doprowadziłoby to do silniejszego odstraszania ze strony Zachodu, ponieważ zapewniona byłaby lepsza współpraca UE-NATO”, podkreślił polityk.

Dodał, że współpraca NATO-UE jest obecnie utrudniona ze względu na kwestię Cypru, ponieważ Turcja nie może przystąpić do niektórych mechanizmów bezpieczeństwa i obrony UE, mimo że obiecano jej to w 2004 r.

“Doprowadziło to, jak sądzę, do pewnego rodzaju słabości ze strony Zachodu. Mamy dysharmonię w UE, mamy dysharmonię w NATO i brakuje nam pełnej współpracy, która normalnie powinna mieć miejsce między NATO a UE”.

“Uważam, że to był sygnał dla Rosji i w mojej opinii, jest to również jeden z powodów, dla których ta wojna została łatwo zainicjowana”, podsumował turecki minister.

UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Turcją w 2005 r., ale zostały one zamrożone. Jako kraj kandydujący, Turcja powinna dostosować się do kierunków polityki zagranicznej UE oraz powinna była przyłączyć się do Zachodu w nakładaniu sankcji na Rosję.

Ankara nie zrobiła tego, twierdząc, że chce być neutralnym mediatorem między Kijowem a Moskwą.

UE potępiła Serbię, innego kandydata do UE, za nienałożenie sankcji na Rosję, jednak nie podjęła żadnych działań w stosunku do Turcji.

“Turcja jest członkiem NATO i stanowi drugą lub trzecią siłę militarną. W naszym przypadku  te same zasady po prostu nie obowiązują“, powiedział EURACTIV.gr w zeszłym tygodniu serbski minister spraw wewnętrznych Aleksandar Vulin.

Macron chce nowej Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Akcesja Ukrainy do UE "zajmie lata"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nazywa ten pomysł „bardzo interesującym”.

Finlandia i Szwecja kartą przetargową Turcji w NATO?

Tymczasem dwie tureckie gazety – „Aydınlık” i „Yeni Akit” – twierdzą, że Turcja może wykorzystać sprawę poparcia dla członkostwa w NATO Finlandii i Szwecji jako kartę przetargową.

Zdaniem tureckich mediów za poparcie dla członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO Ankara mogłaby zarządzać uznania Cypru Północnego lub zniesienia sankcji na Turcję.

Zawetowanie przez Turcję akcesji do NATO Finlandii lub Szwecji jest mało prawdopodobne, aczkolwiek niewykluczone, że przy okazji procesu akcesyjnego Ankara będzie wysuwać jakieś własne postulaty, stwierdził Toni Alaranta z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z dziennikiem „Helsingin Sanomat”.