Spór na Morzu Śródziemnym: Grecja i Turcja wróciły do stołu rokowań po pięciu latach

Turcja, Grecja, Morze Śródziemne, Cypr, NATO, Unia Europejska, USA

61. runda rozmów Turcji z Grecją. Stambuł, 25 stycznia 2021 r. Turcja i Grecja od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim. Sprawy te były tematem 60 rund negocjacji w latach 2002-2016, w których nie osiągniętego żadnego porozumienia. / Foto via twitter [@MFATurkey]

Wczoraj (25 stycznia) w Stambule po raz pierwszy od pięciu lat przeprowadzono rozmowy mające na celu rozwiązanie długotrwałych sporów morskich między Grecją a Turcją.

 

 

Pierwszym etapem wznowienia przez Ateny i Ankarę rozmów są „dyskusje rozpoznawcze”, a dopiero po nich nastąpią zasadnicze negocjacje – twierdzi EURACTIV.gr.

Grecja i Turcja: Rozmowy bez większych konkretów

Pierwsza runda nieformalnych rozmów rozpoznawczych między Atenami a Ankarą trwała w poniedziałek w Pałacu Dolmabahçe w Stambule przez trzy i pół godziny. Wznowienie dialogu jest jednak postrzegane jako ważny krok ze strony Turcji, na którą pod koniec zeszłego roku zaczęła naciskać Unia Europejska.

Bruksela zagroziła Turcji sankcjami w związku z jej działaniami we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego, do których prawa roszczą sobie także Grecja i Cypr.

Na spornych wodach Turcy w drugiej połowie zeszłego roku rozpoczęli poszukiwania surowców energetycznych, a do ochrony swoich statków badawczych i wydobywczych wysłali także okręty wojenne.

To przyczyniło się do znacznego zwiększenia napięcia w regionie, a Grecja przez wiele miesięcy zabiegała na poziomie UE o przykładne ukaranie Ankary.

Według źródeł dyplomatycznych, Ateny oczekują, że Ankara poczyni „namacalne kroki” we wzajemnych relacjach. Jednak spór między obydwoma krajami nie dotyczy tylko ostatnich miesięcy.

Turcja i Grecja od lat nie zgadzają się w sprawie terytoriów morskich, praw do surowców, zasięgu przestrzeni powietrznej i statusu niektórych wysp na Morzu Egejskim. Sprawy te były tematem 60 rund negocjacji w latach 2002-2016, w których nie osiągniętego żadnego porozumienia.

Niewiele wiadomo o przebiegu poniedziałkowych rozmów poza oficjalnymi komentarzami zainteresowanych stron. Agencje piszą, że delegacje obu krajów – reprezentowane przez ambasadorów – na razie nie potrafiły uzgodnić zakresu negocjacji.

Ateny oświadczyły, że chcą omawiać jedynie rozgraniczenie wyłącznych stref ekonomicznych i szelfu kontynentalnego na Morzu Egejskim i wschodniej części Morza Śródziemnego, podczas gdy Ankara nalega na omawianie wszystkich kwestii, w tym dotyczących przestrzeni powietrznej i wysp na Morzu Egejskim.

Rozmowy Grecji z Turcją zostały pozytywnie odebrane na arenie międzynarodowej. Departament Stanu USA z zadowoleniem przyjął wznowienie rozmów Aten z Ankarą, podobnie jak Niemcy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell uznał rozpoczęcie grecko-tureckich rozmów rozpoznawczych za „znaczący krok” i wezwał Ankarę do wznowienia rozmów również z Cyprem.