Turcja odrzuciła spotkanie z Finlandią i Szwecją. Ich akcesja do NATO najwcześniej za rok?

Turcja-inflacja-drozyzna-lira-azja-europa-kryzys-erdogan-ekonomia-bank-centralny-stopy-procentowe

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan / Foto via Twitter [@trpresidency]

Turcja odrzuciła propozycję NATO trójstronnego spotkania ze Szwecją i Finlandią, dotyczącego poparcia przez Ankarę przyjęcia tych krajów do Sojuszu. donosi „Financial Times”.

 

Turcja utrzymuje sprzeciw wobec przyjęcia do NATO Szwecji i Finlandii, które wniosek o członkostwo złożyły w ubiegłym miesiącu. Ankara domaga się zaprzestania przez kandydujące kraje wspierania Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i kurdyjskich Powszechnych Jednostek Obrony (YPG) w Syrii, uważanych przez Turcję za organizacje terrorystyczne.

Stoltenberg: NATO nie pozostawi Szwecji i Finlandii samych w razie ataku

Szef NATO odwiedził Finlandię i Turcję – dwa kraje ubiegające się o członkostwo w Sojuszu.

Turcja odrzuca spotkanie z Finlandią i Turcją

Jak podaje „Financial Times”, wczoraj (15 czerwca) z inicjatywy NATO miało dojść do spotkania przedstawicieli Turcji, Finlandii i Szwecji. Mediatorem miał być jeden z wysokich urzędników Sojuszu. Ankara ostatecznie odrzuciła jednak propozycję spotkania.

„Dopóki Szwecja i Finlandia nie przedstawią konkretnych i zdecydowanych kroków w celu rozwiania naszych obaw, na pewno nie zmienimy stanowiska w sprawie NATO”, zapowiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan.

Ankara miała przekazać urzędnikom w Sztokholmie i Helsinkach, że bez konkretnych działań w celu walki z domniemaną działalnością terrorystów w tych państwach nie będzie rozmów o ewentualnych rozszerzeniu Sojuszu.

Szwecja: Głos pochodzącej z Kurdystanu posłanki uratował rząd. Szwecja nie ulegnie Turcji ws. Kurdów

Tylko jednym głosem mniejszościowy socjaldemokratyczny rząd Szwecji obronił swojego ministra sprawiedliwości przed wotum nieufności.

Proces akcesyjny Finlandii i Szwecji „zajmie więcej czasu, niż się spodziewaliśmy”

Przedłużający się opór Turcji wobec natowskiej akcesji Finlandii i Szwecji staje się coraz większym problemem dla Sojuszu. Mówiło się bowiem, że kandydatury obu państw mogą zostać przyjęte już na szczycie NATO w Madrycie, zaplanowanym na 29-30 czerwca.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił we wtorek, że podczas szczytu zostaną omówione wnioski Szwecji i Finlandii o przystąpienie do Sojuszu. Odniósł się też do swojej niedzielno-poniedziałkowej wizyty w obu kandydujących krajach. Stwierdził, że po rozmowach z władzami obu krajów widzi, że są one zdeterminowane, aby wypełnić wszystkie warunki konieczne do akcesji.

„Financial Times” zauważa jednak, że wczoraj Stoltenberg przyznał, iż jest „mniej optymistycznie” niż wcześniej nastawiony wobec szans Finlandii i Szwecji na przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Musimy usiąść i na spokojnie zająć się obawami Turcji”, podkreślił, dodając, że „zajmie to więcej czasu, niż się spodziewaliśmy”.

Turcja żąda od Szwecji odwołania ministra obrony

Turcja wciąż blokuje akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Swoje poparcie dla przyjęcia tych krajów do Sojuszu uzależnia m.in. od zaprzestania przez nie wspierania Kurdów.

Turcja będzie blokować przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO przez cały rok?

Tymczasem Ankara dała do zrozumienia, że nie zamierza odpuszczać Finlandii i Szwecji i może blokować ich akcesję do NATO nawet przez rok.

„To jest kwestia w centrum tureckich interesów narodowych, w związku z czym jesteśmy gotowi powstrzymywać ich członkostwo przez rok, jeśli będzie to konieczne. Turcja ma drugą największą armię w NATO i dostarczała drony (Bayraktary – red.), które pomagają Ukrainie się bronić. Domagamy się większego szacunku dla nas”, stwierdził przewodniczący komisji ds. zagranicznych w tureckim parlamencie Akif Cagatay Kilic.

Zdaniem mediów jego słów nie należy bagatelizować, gdyż należy on do stanowiącej zaplecze polityczne prezydenta Erdoğana Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).