Trzęsienie ziemi uderza w Chorwację. Zburzone domy, armia na ulicach

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Fot. Tea Trubić, EURACTIV.hr

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Fot. Tea Trubić, EURACTIV.hr

Trzęsienie ziemi o sile 5,3 w skali Richtera uderzyło w Zagrzeb i okolice. Był to największy wstrząs na tym obszarze od 140 lat. Unia Europejska zaoferowała pomoc.

 

O 6:23 w niedzielę 22 marca gwałtowne wstrząsy obudziły mieszkańców Zagrzebia i okolic. Chorwaci opisują to doświadczenie jako surrealistyczne, bo trudno było ocenić, czy to koszmarny sen, czy rzeczywistość.

Wielu mieszkańców, zwłaszcza tych zamieszkujących wyższe piętra, uciekło ze swoich budynków na ulice w obawie, że ich domy mogą się zawalić. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzegło obywateli, aby trzymali się od siebie co najmniej na metr odległości i używali masek ochronnych, aby uniknąć zakażenia COVID-19. „Mamy teraz dwa równoległe kryzysy, które są ze sobą sprzeczne”, powiedział dziś premier Andrej Plenkovic po nadzwyczajnym spotkaniu najwyższych urzędników Chorwacji.

Pojawiły się informacje o śmierci 15-latki, zostały jednak później zdementowane. Kilka innych osób poniosło obrażenia.

Elektryczność w niektórych częściach miasta została chwilowo odcięta. Na ulicach leżą cegły i większe fragmenty naruszonych budynków. Wiele samochodów uległo zniszczeniu. Zostały przygniecione przez kawałki murów.

Jedna iglica zagrzebskiej katedry uległa znacznemu uszkodzeniu. Trzęsienie ziemi sięgnęło 5,3 stopnia w skali Richtera (choć pojawiają się informacje również o 5,4 lub 6,0, jednak według naszych źródeł ostateczny oficjalny wynik to 5,3) i było odczuwalne nie tylko na dużym obszarze Chorwacji, ale też w Bośni i Hercegowinie, na Węgrzech oraz w Słowenii i Austrii.

Wstrząsy wtórne

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się niecałe 8 kilometrów na północ od centrum Zagrzebia i wystąpiło na głębokości 10 kilometrów pod ziemią. Wstrząsy wtórne były nadal odczuwalne w mieście ponad godzinę po głównym trzęsieniu ziemi.

Kolejne trzęsienie wstrząsnęło bowiem Zagrzebiem o 7:01 rano – w sile 5,2 w skali Richtera. Następne o 7:41 – w sile 3,7. Kolejne mniejsze wstrząsy mają się powtarzać przez najbliższe tygodnie.

Ostatnie tak silne trzęsienie ziemi miało miejsce w tej okolicy w 1880 r. Jednak w innych częściach Chorwacji zdarzały się w przeciągu tego czasu nawet silniejsze wstrząsy, np. w  1970 r. i 1996 r. w Dalmacji.

Wsparcie UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział dziś wsparcie dla Chorwacji. „Moje myśli są z mieszkańcami Chorwacji po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które miało miejsce dziś rano. Właśnie zapewniłem (premiera Chorwacji) Andreja Plenkovicia, że UE stoi z naszymi przyjaciółmi i jest gotowa zaoferować pomoc i wsparcie” – powiedział Michel na Twitterze.

Komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčić potwierdził, że unijne Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC)* jest w kontakcie z władzami Chorwacji.

 

*ERCC zostało utworzone w celu zwiększenia gotowości i zdolności reagowania na klęski żywiołowe na poziomie UE. Działa ono pod kierownictwem KE w Brukseli, pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. ERCC jest centrum komunikacji i koordynacji środków ochrony ludności.