Grzegorz Braun wtargnął do szpitala i szarpał się z jego personelem / Europa i świat w skrócie

Grzegorz Braun jest nieoficjalnym liderem antyszczepionkowców w Sejmie [Sejm RP]

Lider Konfederacji 28 lutego chciał przeprowadzić „interwencję poselską” w Narodowym Instytucie Kardiologii.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 585 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Niemczech – 129,3 tys., w Rosji – 122,9 tys., w Brazylii – 72,8 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 435 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,9 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 365 mln.

 

 • Polska: „Dziś p. Grzegorz Braun wraz ze swoimi współpracownikami wtargnął do Narodowego Instytutu Kradiologii wykrzykując hasła o segregacji sanitarnej. Miał przy tym za nic zdrowie i życie ludzi leczonych w instytucie. Co jeszcze musi zrobić by obłożyć go infamią w życiu publicznym?” – napisało 28 lutego na Twitterze oburzone Ministerstwo Zdrowia. Braun, poseł i lider Konfederacji, znany jest z radykalnych i antyszczepionkowych poglądów. W 2021 r. groził z mównicy sejmowej śmiercią ministrowi zdrowia, Adamowi Niedzielskiemu. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie Braun publikuje w swoich mediach treści prorosyjskie. Jedna z jego wypowiedzi została nawet przytoczona w reżimowych mediach rosyjskich. „Jedyny polski poseł, który odmówił solidarności z Ukrainą jest szeroko cytowany przez media w ramach usprawiedliwiania napaści na NIKARD. A może czas na niecytowanie pana Brauna?” – pisze dalej MZ na Twitterze. Konfederacja broni swojego członka nazywając wydarzenie „interwencją poselską”. Nagranie z zajścia dostępne tutaj. (BS)
 • Filipiny: Tysiące Filipińczyków zebrało się w piątek (25 lutego), aby uczcić rocznicę powstania “People Power”, czyli pokojowej rewolucji z 1986 r., która doprowadziła do obalenia zmarłego już dyktatora Ferdinanda Marcosa. Jednak nowa era Marcosa może nastąpić za 10 tygodni. Syn dyktatora, Ferdinand Marcos Jr. jest obecnie na pierwszym miejscu w sondażach przed wyborami prezydenckimi, które mają się odbyć w maju. (DB)
 • Nikaragua: Sąd w Nikaragui uznał siedmiu krytyków rządu prezydenta Daniela Ortegi za winnych spisku w ramach “procesu politycznego”. Wśród skazanych jest trzech przywódców opozycji, którzy chcieli wystartować w wyborach w 2021 r. W okresie poprzedzającym wybory, w których Ortega wygrał piątą kadencję, aresztowano kilkudziesięciu krytyków rządowych, w tym przywódców opozycji. (DB)
 • Świat: Ceny ropy wzrosły powyżej 100 euro za baryłkę i osiągnęły najwyższy poziom od ponad siedmiu lat po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej, a także największym eksporterem gazu ziemnego na świecie. (DB)
 • Syria: W czwartek (24 lutego) na wojskowe pozycje w okolicy Damaszku spadły izraelskie bomby, zabijając trzech żołnierzy. Jest to czwarty już atak Izraela na terytorium Syrii, przeprowadzony od początku lutego. Izraelskie wojsko prowadzi kampanię przeciwko rządowi w Damaszku, obawiając się wzrostu proirańskich wpływów na Bliskim Wschodzie. O sytuacji raportują syryjskie państwowe media. (BS)
 • Polska: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę dotyczącą wykreślenia rosyjskich kanałów telewizyjnych, w tym Russia Today, z rejestru programów rozprowadzanych w Polsce. Poinformował o tym pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. (AW)
 • USA:Prezydent Putin zdecydował się na wojnę z premedytacją, która przyniesie katastrofalne straty w ludziach i cierpieniach” – oświadczył Joe Biden. Prezydent USA podkreśla, że tylko i wyłącznie Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i zniszczenie, jakie niesie ze sobą ten “niesprowokowany i nieuzasadniony atak”. (DB)
 • Niemcy: Kanclerz Olaf Scholz nazwał atak Rosji na Ukrainę “uderzającym złamaniem prawa międzynarodowego”. Scholz zapowiedział ścisłą koordynację z partnerami z grupy G7, NATO i UE. “To straszny dzień dla Ukrainy i mroczny dzień dla Europy” – powiedział kanclerz. (DB)
 • Meksyk: Według oficjalnych danych w mieście Tapachula na południowej granicy Meksyku ponad 20 osób zostało rannych w starciach między imigrantami a policjantami. Meksykański Narodowy Instytut Migracji (INM) powiedział, że około 100 migrantów, głównie z Kuby, Haiti i krajów afrykańskich, wzięło udział w “gwałtownych protestach”. (DB)
 • Niemcy podniosą płacę minimalną do 12 euro za godzinę, ogłosił rząd. Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że nowa ustawa przyniesie korzyści ponad 10 proc. ludności pracującej w kraju. Ustawa została przyjęta w ramach umowy koalicyjnej pomiędzy socjaldemokratami Scholza (SPD), partią Zielonych i liberalną FDP. (DB)
 • Izrael we wtorek (23 lutego) oskarżył Iran plan wyposażenia Wenezueli w dostawę dronów, która miałaby na celu wzbudzenie amerykańskiej gotowości, podczas gdy światowe mocarstwa próbują zawrzeć nowe porozumienie nuklearne z Teheranem. Iran zaprzecza dostawom bezzałogowych statków latających do Wenezueli oraz rozwijania programu atomowego. (DB)
 • Ekstremalne pożary lasów będą częstsze i wzrosną o około 50 proc do końca stulecia, wynika z najnowszego ONZ. W sprawozdaniu stwierdza się, że w Arktyce i innych regionach nieobjętych dotąd pożarami występuje zwiększone zagrożenie. Ekstremalne pożary naukowcy określają jako wyjątkowe pożary, które zdarzają się mniej więcej raz na sto lat. (DB)
 • W czasopiśmie „Astrophysical Journal Letters” naukowcy przedstawili Dowody na istnienie pary supermasywnych czarnych dziur w centrum odległej galaktyki aktywnej. Współautorem przełomowych badań jest polski astronom – dr Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego UW. (AW)
 • Polska: Podczas wczorajszego (22 lutego) spotkania między niemiecką minister środowiska Steffi Lemke oraz szefową polskiego resortu Anną Moskwą w Warszawie reprezentantka RFN zapowiedziała, że Niemcy gotowe są użyć wobec Polski „instrumentów prawnych”, jeśli ta dalej angażować się będzie w rozwój swojego programu energetyki atomowej. Takie posunięcie Lemke opisała jako „dla niej oczywiste”. Niemcy są państwem, w którym antyatomowe postawy społeczne i polityczne sięgają czasów lat 70. i silnych ówcześnie ruchów ekologicznych, zrównujących energię atomową z bronią jądrową. Z owych organizacji wyrosła współczesna partia Zielonych, znajdująca się obecnie w niemieckim rządzie. Niemcy już w 2000 r. podjęli decyzję o wygaszeniu wszystkich swoich elektrowni atomowych. W 2022 r. działają już tylko trzy, gotowe do zakończenia pracy wraz z końcem bieżącego roku. Niemcy są również europejskim liderem sprzeciwu wobec inwestycji w energię atomową, różniąc się znacznie w tym poglądzie z, przykładowo, Francją, widzącą w elektrowniach atomowych sposób na uniezależnienie Europy od rosyjskiego gazu. (BS)
 • Tonga: Po pięciu tygodniach bez połączenia że światem zewnętrznym, małe wyspiarskie państwo zostało w końcu ponownie podpięte do internetu. Podmorski kabel, zapewniający mieszkańcom dostęp do sieci, został zerwany w styczniu, w czasie erupcji położonego niedaleko wulkanu. W wyniku wybuchu i tsunami zginęły trzy osoby. (BS)
 • Jordania: Zespół archeologów znalazł prawie 9000-letnią świątynię w odległym miejscu na pustyni, tuż obok tzn. „pustynnych latawców” służących do polowania na dzikie zwierzęta. „Miejsce jest wyjątkowe, po pierwsze ze względu na stan zachowania” – powiedział jordański archeolog Wael Abu-Azziza. Naukowcy powiedzieli we wtorkowym oświadczeniu, że sanktuarium „rzuca zupełnie nowe światło na symbolikę oraz kulturę duchową tych nieznanych dotąd populacji neolitycznych”. (KR)
 • Izrael wystrzelił kilka pocisków w przygraniczną prowincję syryjską Kuneitra, nie powodując jednak żadnych ofiar śmiertelnych. To już trzeci izraelski atak powietrzny na Syrię w tym miesiącu, po tym jak 9 lutego wycelował w baterie altyrelii przeciwlotniczej w odpowiedzi na pocisk wystrzelony z Syrii. 17 lutego Izrael wystrzelił kilka pocisków, których celem były miejsca na południe od Damaszku. Rzecznik izraelskiego wojska odmówił komentarza na temat ataku. (KR)
 • Rada Unii Europejskiej nakłada czwartą serię sankcji w związku z utrzymującą się poważną sytuacją i nasilającymi się naruszeniami praw człowieka w Mjanmie/Birmie.  Sankcje obejrzmują ministrów rządu, członków Krajowej Rady Administracji Publicznej i Związkowej Komisji Wyborczej oraz przedsiębiorstwa państwowe. Unia Europejska jest głęboko zaniepokojona utrzymującą się eskalacją przemocy w Mjanmie. Nadal będzie świadczyć pomoc humanitarną oraz apelować o zaprzestanie działań wojennych. (KR)
 • W Polsce rozlokowanych zostanie 12 amerykańskich śmigłowców szturmowych AH-64 Apache. Jak napisano w komunikacie Departamentu Obrony USA to dyslokacja czasowa i jest to element wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w państwach bałtyckich. Amerykańskie śmigłowce zostaną do Polski przebazowane z Grecji. (AW)
 • Włochy: Włoska straż przybrzeżna uratowała 573 osoby z przepełnionych łodzi rybackich u wybrzeży Kalabrii, poinformowała straż przybrzeżna we wtorkowym (22 lutego) oświadczeniu. Wśród ocalałych osób znaleziono ciało jednej osoby, która – według świadków – „nie żyła już od kilku dni”. W grupie było 59 nieletnich. (MKo)
 • Kolumbia: Sędziowie kolumbijskiego trybunału konstytucyjnego zagłosowali w poniedziałek (21 lutego) za depenalizacją aborcji do 24. tygodnia ciąży. Po decyzji organu Kolumbia stała się kolejnym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym dochodzi do liberalizacji przepisów aborcyjnych. (MKo)
 • Francja: W niedzielę (20 lutego) we francuskiej miejscowości Bricqueville-sur-Mer wysoka fala wywołana przez orkan Franklin porwała samochód jadący nadmorską drogą do kanału La Manche. Małżeństwo znajdujące się w pojeździe próbowało uratować 32 ratowników i nurków. Zginęli 74-letni mężczyzna i 70-letnia kobieta. (MKo)
 • Polska: Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, którym podwyższył stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP. Stopnie te wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotykają systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. To trzeci (z czterech) stopni alarmu. Ma obowiązywać do 4 marca. (MKo)
 • Burkina Faso: 59 osób zginęło a 100 zostało rannych w wyniku silnej eksplozji we wsi Gbomblora, gdzie znajduje się mała kopalnia złota. Eksplodowały prawdopodobnie chemikalia używane do obróbki wydobywanego metalu. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (21 lutego) ok. godziny 14:00 czasu lokalnego. „Ciała były wszędzie, to było coś strasznego” – powiedział Associated Press przez telefon strażnik leśny Sansan Kambou, który był na miejscu w czasie wybuchu. Przemysł wydobywczy złota jest istotną gałęzią gospodarki zachodnioafrykańskiego Burkina Faso. W 2019 r. warty był on ok 2 mld. dolarów. W ostatnich latach pojawiło się tam wiele małych kopalni, które według ekspertów trudniej kontrolować pod względem bezpieczeństwa. (BS)
 • Unia Europejska dodała do swojej listy sankcyjnej kolejne dwie grupy i dwie osoby powiązane z Państwem Islamskim i Al-Kaidą, działające w Afganistanie oraz innych krajach regionu. Chodzi o działający na subkontynencie indyjskim odłam Al-Kaidy (AQIS) i jego przywódcę Osamę Mahmuda, a ponadto rzecznika ugrupowania Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISIL-Ch) Aziza Azama oraz w organizację Państwo Islamskie–Prowincja Hind działającą w Indiach. (AW)
 • Polska: Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że PiS może liczyć obecnie na 32,2 proc. poparcia. Na KO zagłosowałoby 26,9 proc. respondentów – dystans między ugrupowaniami zmniejszył się więc w ciągu ostatnich dwóch tygodni z 8 proc. do 5,3 proc. 10,2 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddaliby swój głos. (KW)

Stefan Kawalec: Przyjęcie euro w Polsce stworzy więcej problemów niż rozwiąże

Pozycja polityczna nie zależy od tego czy ma się euro czy nie. Zależy od tego czy ma się pole manewru, a jest ono znacznie mniejsze, jeśli kraj nie posiada własnej waluty, uważa Stefan Kawalec.

Marek Belka: Więcej Europy wymusza na nas świat [WYWIAD]

Marek Belka mówi w rozmowie z EURACTIV.pl m.in. o tym, jak UE może przeciwstawić się agresywnym posunięciom Putina, a także jaki wpływ miałoby członkostwo Polski w strefie euro na sytuację gospodarczą w kraju.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.