Światowi przywódcy chcą traktatu antypandemicznego. „Potrzeba międzynarodowej solidarności”

traktat-miedzynarodowy-pandemia-koronawirus-wspolpraca-epidemia-kryzys-zdrowotny-charles-michel-who

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel twierdzi, że kolejna pandemia to jedynie kwestia czasu, więc społeczność międzynarodowa musi być na nią przygotowana. [Zdjęcie via facebook.com/CharlesMichel]

Przywódcy 23 państw oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apelują o wypracowanie międzynarodowego traktatu, który zapewniłby lepsze przygotowanie świata na kolejną globalną pandemię. 

 

 

Przywódcy Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Grecji, Korei Płd., Chile, Kostaryki, Albanii, RPA, Ukrainy, Holandii, Tunezji, Senegalu, Hiszpanii, Norwegii, Serbii, Indonezji, Fidżi, Rwandy, Kenii, Trynidadu i Tobago oraz WHO poparli ideę zaproponowaną przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela. 

W liście podpisanym wczoraj (30 marca) sygnatariusze zwrócili uwagę, że „będą kolejne pandemie i inne kryzysy zdrowotne. Żaden rząd ani organizacja nie są w stanie samodzielnie zwalczyć takiego zagrożenia”. „Uważamy, że narody powinny wspólnie pracować nad nowym, międzynarodowym traktatem, dotyczącym gotowości i reagowania na zagrożenie”, napisano.

Według Charles’a Michela traktat „stworzy ramy do współpracy międzynarodowej w razie przyszłych kryzysów zdrowotnych”. Belg zasugerował, że kolejna pandemia to jedynie kwestia czasu, więc społeczność międzynarodowa musi być na nią przygotowana. 

Przewodniczący Rady Europejskiej wskazał, że COVID-19 „dał nam brutalną lekcję. Żaden kraj ani kontynent nie jest w stanie zwalczyć pandemii samodzielnie. To wymaga globalnego podejścia”. Dodał, że „nikt nie jest bezpieczny, póki wszyscy nie są bezpieczni”. 

Celem nowego traktatu miałoby być zapewnienie międzynarodowej solidarności w walce z następną możliwą pandemią. Dokument określałby kroki, jakie można podjąć w obliczu globalnego zagrożenia dla zdrowia publicznego.

W traktacie pojawiłyby się postanowienia o równym i powszechnym dostępie do szczepionek, leków i diagnostyki w kierunku danej choroby. 

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że traktat uwzględniałby problemy, jakie dostrzeżono podczas pandemii koronawirusa. Od początku trwającego kryzysu zdrowotnego państwa zmagają się z problemem braku wystarczającej ilości sprzętu medycznego, leków, a także szczepionek.

Charles Michel zaznaczył, że potrzebna jest większa transparentność i współodpowiedzialność w międzynarodowym systemie opieki zdrowotnej. Według niego należy zapewnić szybką wymianę informacji między krajami, aby umożliwić podejmowanie decyzji na poziomie globalnym, zwłaszcza na początku ewentualnej pandemii. 

Ostateczny kształt proponowanego traktatu nie jest jeszcze znany, ale kwestia ta będzie przedmiotem obrad państw członkowskich WHO w maju.