Szwecja: Członkostwo w NATO wzmocni nordycką obronność

Peter Hultqvist wraz ze swoim finlandzkim odpowiednikiem Anttim Kaikkonenem i sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem

Peter Hultqvist wraz ze swoim finlandzkim odpowiednikiem Anttim Kaikkonenem i sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem [Photo via Flickr]

Minister obrony Szwecji Peter Hultquvist był dotychczas jednym z przeciwników przystąpienia jego kraju do NATO. Teraz podkreśla możliwe korzyści, płynące z członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.  

 

 

„Daje to zupełnie inną głębię strategiczną, daje to też bardzo silny sygnał polityki bezpieczeństwa, a także silną platformę dla nordyckiej współpracy obronnej w ramach NATO” – zauważył Hultqvist w wywiadzie dla szwedzkiego radia Ekot.

W ostatnich latach Hultqvist zawarł kilka umów dotyczących współpracy w dziedzinie obronności z Norwegią, Danią i Finlandią. Dotyczyły one skoordynowanego lub wspólnego planowania działania w sytuacjach kryzysowych lub wojennych.

Według szwedzkiego ministra obrony, członkostwo jego kraju w NATO, wraz ze wspólnym planowaniem obronnym i obserwacją Morza Bałtyckiego zmniejszyłoby ryzyko, że coś się wydarzy wokół regionu bałtyckiego i Gotlandii.

„To centralny punkt na Morzu Bałtyckim, który nie może wpaść w ręce nikogo innego” – powiedział Hultqvist w wywiadzie, odnosząc się do szwedzkiej wyspy na południowym wybrzeżu kraju.

Hultqvist był wcześniej przeciwnikiem ubiegania się Szwecji o członkostwo w NATO. Obecnie podkreśla, że jego stanowisko zmieniła rosyjska agresja.

Oczekuje się, że Partia Socjaldemokratyczna przedstawi stanowisko w sprawie dołączenia do NATO w najbliższą niedzielę (15 maja), co może prowadzić do złożenia formalnego wniosku. Zdecydowana większość szwedzkiego Riksdagu ma opowiadać się za przystąpieniem do Sojuszu.