Szwecja: W niedzielę partia rządząca podejmie decyzję ws. NATO

Magdalena Andersson, Szwecja

Premier Szwecji i przewodnicząca Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Magdalena Andersson [© European Union - Source: EUCO]

15 maja rządzący w Szwecji socjaldemokraci zadecydują w sprawie poparcia akcesji kraju do NATO. Postawa ugrupowania będzie mieć kluczowe znaczenie dla ostatecznej decyzji Szwecji w sprawie przystąpienia do Sojuszu.

 

W czwartek (12 maja) swoje stanowisko w sprawie wstąpienia Finlandii do NATO ogłosi prezydent tego kraju Sauli Niinistö. Natomiast trzy dni później swoją pozycję wyrazi rządząca w Szwecji Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (SAP), która do tej pory nie określiła się jednoznacznie w tej kwestii.

Szwecja i Finlandia na drodze do NATO. USA gotowe "rozwiać wszelkie obawy"

Rosja ostrzegała Szwecję oraz Finlandię, że po wejściu do NATO znajdą się na pierwszej linii konfrontacji między Rosją a Sojuszem.

Wniosek będzie złożony już w przyszłym miesiącu?

„Jaka będzie decyzja – tego dziś jeszcze nie wiadomo”, powiedział sekretarz partii Tobias Baudin publicznemu nadawcy radiowemu SR. „Możemy przekazać tyle, że zapadnie ona 15 maja”, dodał.

Jak podaje agencja Reutera, SAP zaplanowała na ten tydzień trzy spotkania w formacie zdalnym, na których członkowie partii będą jeszcze omawiać kwestię przystąpienia do NATO.

Z kolei w piątek parlament ma przedstawić raport wszystkich zasiadających w nim partii na temat bezpieczeństwa narodowego. „Chcę mieć ten raport, zanim podejmę decyzję”, oznajmiła w niedzielę premier Magdalena Andersson na antenie szwedzkiej telewizji.

Wnioski Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO mogłyby zostać złożone podczas czerwcowego szczytu Sojuszu w Madrycie. Według agencji Reutera jest bardzo prawdopodobne, że w przypadku tych dwóch krajów Sojusz zastosuje przyspieszoną procedurę akcesji, ponieważ zebranie formalnej zgody od wszystkich 30 państw sojuszniczych potrwałoby zapewne około roku.

Kraje nordyckie popierają wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO

Premierzy Danii, Norwegii i Islandii, a więc państw należących do NATO, przypomnieli, że decyzja o przystąpieniu do Sojuszu należy wyłącznie do Szwecji i Finlandii

„Zapytajcie Ukrainy, czy nie chciałaby być w NATO”

Szwedzka Lewica i Zieloni, którzy razem dysponują 44 mandatami w 349-mandatowym parlamencie, sprzeciwiają się wstąpieniu do NATO. Natowską akcesję popierają pozostałe parlamentarne ugrupowania (oprócz wyżej wymienionych i niezdecydowanych socjaldemokratów), na czele z najbardziej entuzjastycznie nastawioną w tej sprawie liberalno-konserwatywną Umiarkowaną Partią Koalicyjną.

„Zapytajcie Ukrainy, czy nie wolałaby teraz być w NATO”, przekonywał szef tej partii Ulf Kristersson podczas debaty poświęconej kwestii przystąpienia do Sojuszu.

Jego zdaniem Szwecja powinna „starać się o wspólną ochronę wraz z innymi państwami demokratycznymi i bronić naszych wspólnych wartości”.