Szwecja: Parlament chce możliwości przystąpienia do NATO?

Szwecja, Ann Linde, NATO, Jens Stoltenberg

Jak podkreśliła minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde, rząd utrzymuje stanowisko, że najbardziej korzystna jest dla Szwecji niezależność od sojuszy wojskowych i taka też postawa przekłada się na większe bezpieczeństwo regionu. Na zdjęciu Linde z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem / Zdjęcie: Twitter, misja Szwecji przy NATO, @SwedenNato

Komisje obrony i spraw zagranicznych szwedzkiego parlamentu uznały, że do strategii bezpieczeństwa Szwecji może zostać wpisana akcesja do NATO. Zdaniem szwedzkich mediów jest to historyczny krok, zbliżający kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Zapis nie stanowi bezpośredniego zobowiązania do starania się o członkostwo w NATO, ale jednocześnie pozwala poważnie brać pod uwagę taką możliwość, gdyby wymagała tego sytuacja.

Dopuszczenie opcji zakładającej dążenie do natowskiej akcesji poparła opozycja: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz prawicowi Szwedzcy Demokraci, a także współpracujące zazwyczaj z rządem Partia Centrum oraz Liberałowie.

Szwecja: Pierwsze poważne restrykcje w związku z pandemią

Szwedzki premier Stefan Löfven zapowiedział wprowadzenie pierwszego w kraju poważnego przeciwepidemicznego obostrzenia. Mocno ograniczony zostanie maksymalny limit uczestników publicznego zgromadzenia. Dotąd rząd w Sztokholmie takich rzeczy nie dekretował, ale tylko zalecał.

 

Szwedzki model walki z pandemią COVID-19 od miesięcy budzi kontrowersje. …

Szwedzcy Demokraci zmieniają stanowisko wobec członkostwa w NATO?

Partia Szwedzkich Demokratów dotychczas stanowczo opowiadała się przeciwko ewentualnemu członkostwu Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim. Czy zatem ugrupowanie zmieniło swoją pozycję w tej kwestii?

Jak wyjaśnił rzecznik partii ds. obronności Roger Richtoff, Szwedzcy Demokraci dalej sprzeciwiają się przystąpieniu do NATO, a poparcie przez nich wpisania Sojuszu do krajowej strategii bezpieczeństwa ma jedynie na celu wskazanie, że Szwecja nie wyklucza takiego kierunku polityki.

Richtoff ujawnił, że chodzi m.in. o usprawnienie współpracy z sąsiednią Finlandią, która dopuszcza w swojej polityce bezpieczeństwa sojusz z NATO. „Wprowadzając, podobnie jak Finlandia, tzw. „opcję natowską”, wzmacniamy bezpieczeństwo w swoim najbliższym sąsiedztwie”, wskazał polityk. Ze wszystkich krajów nordyckich członkami NATO są Norwegia, Dania i Islandia.

Szwecja: Największe zbrojenia w armii od II wojny światowej?

Wydatki na obronność Szwecji stanowią obecnie 1,1 proc. PKB.

Rząd krytykuje decyzję parlamentu

Niezadowolenia z decyzji podjętej przez parlamentarne komisje nie kryła minister spraw zagranicznych Ann Linde. Szefowa szwedzkiej dyplomacji stwierdziła, że krok ten może mieć negatywne konsekwencje. Podkreśliła przy tym, że decyzje w kwestiach bezpieczeństwa powinny być podejmowane wspólnie, dużą większością głosów.

„Takie nagłe zmiany przegłosowane niewielką większością nikomu nie służą, a podważają wiarygodność szwedzkiej polityki bezpieczeństwa”, stwierdziła Linde w komentarzu dla agencji TT. Jak zaznaczyła, rząd utrzymuje stanowisko, że najbardziej korzystna jest dla Szwecji niezależność od sojuszy wojskowych i taka też postawa przekłada się na większe bezpieczeństwo regionu.

Agencja Reutera przywołuje też opinię niektórych analityków, według których pozostając poza NATO, Szwecja chce ograniczyć zagrożenie ze strony Rosji.

NATO pozostanie w Afganistanie czy wyjdzie razem z USA? "Musimy działać razem"

Podczas gdy Waszyngton stopniowo wyprowadza swój kontyngent z Afganistanu, NATO musi podjąć decyzję o swojej obecności na tym terenie w przyszłości.

Głosowanie nad strategią w przyszłym tygodniu

Oprócz rządzącej Partii Robotniczej – Socjaldemokraci, przeciwko wpisaniu możliwości dążenia do członkostwa w NATO do strategii bezpieczeństwa opowiedziały się także Partia Ochrony Środowiska – Zieloni oraz Partia Lewicy.

Szwedzkie media uważają decyzję parlamentarnych komisji za „historyczną” i być może stanowiącą pierwszy krok na drodze kraju do Sojuszu. Głosowanie w izbie parlamentu nad szwedzką strategią bezpieczeństwa odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Szwecja prowadzi współpracę z NATO, m.in. poprzez wspólne ćwiczenia oraz udział w misjach wojskowych Sojuszu. Od lat 90. z kluczowych dokumentów stopniowo znikały zapisy o neutralności Szwecji, a ostatecznym znakiem zmiany podejścia było przyjęcie w 2009 roku doktryny o solidarności z państwami nordyckimi i unijnymi.