Koronawirus: Najdłuższa granica w Europie zamknięta. Pierwszy raz od II wojny światowej

Szwecja, Norwegia, Koronawirus, pandemia, COVID-19, granica, Unia Europejska

Granica Szwecji z Norwegią jest najdłuższa w Europie. Wynosi 1619 km. Jest jednocześnie najdłuższą zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Zamknięcie granicy lądowej Szwecji z Norwegią jest pierwszym takim przypadkiem od II wojny światowej.  / Foto via unsplash [@jbrinkhorst]

Rząd Szwecji ogłosił w niedzielę zamknięcie granicy z Norwegią w związku z wykryciem w Nordre Follo pod Oslo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. W niedzielę w tej gminie potwierdzono 11 kolejnych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2. Granica Szwecji z Norwegią jest najdłuższa w Europie. Wynosi 1619 km.

 

 

Granica Szwecji z Norwegią jest najdłuższa w Europie. Wynosi 1619 km. Jest jednocześnie najdłuższą zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Zamknięcie granicy jest pierwszym takim przypadkiem od II wojny światowej.

Jak poinformował szwedzki minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg zakaz wjazdu z Norwegii obowiązuje od północy z niedzieli na poniedziałek do 14 lutego.

„Chcemy uniknąć sytuacji, w której Norwegowie będą przyjeżdżać do Szwecji, gdy ich sklepy są zamknięte. Zależy nam na ograniczeniu ryzyka rozprzestrzenienia się mutacji koronawirusa w naszym kraju”, stwierdził.

Wyjątki od decyzji rządu dotyczą osób pracujących w Szwecji lub mających pilne potrzeby rodzinne, a także transportu towarowego. Jednocześnie MSZ przywraca do odwołania zalecenia dotyczące niepotrzebnych wyjazdów do Norwegii, jak również przedłuża do połowy lutego zakaz wjazdu do Szwecji z Wielkiej Brytanii i Danii, gdzie rozprzestrzeniła się już brytyjska mutacja koronawirusa.

Brytyjska mutacja koronawirusa już istnieje w Szwecji. Do tej pory potwierdzono kilkadziesiąt przypadków zakażeń, a zdecydowana większość z nich dotyczy osób, które przebywały za granicą, jak podaje Szwedzki Instytut Zdrowia Publicznego.

W związku z wykryciem bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa, po raz pierwszy zidentyfikowanego w Wielkiej Brytanii, również w Norwegii wprowadzono serię surowych ograniczeń: najpierw 23 stycznia w Oslo i dziewięciu gminach w regionie stołecznym, a dzień później w 15 kolejnych sąsiadujących gminach.

Od soboty do 31 stycznia w Oslo oraz dziewięciu sąsiednich gminach obowiązywać będzie 13 nowych obostrzeń, w tym całkowity zakaz zgromadzeń publicznych oraz zamknięcie sklepów monopolowych. Placówki edukacyjne będą działać w trybie zdalnym. Minister wezwał także mieszkańców objętych lockdownem gmin, by nie wyjeżdżali ze swoich miejscowości.

Więcej o sytuacji w Norwegii piszemy TUTAJ ⇓⇓⇓

Norwegia: Lockdown w Oslo i okolicach. Wcześniej w jednej z gmin wykryto ognisko nowej mutacji

„Wprowadzamy najsurowsze dostępne środki, podobnie jak zrobiliśmy to 12 marca ubiegłego roku”, zapowiedział norweski minister zdrowia Bent Høie.