Szwecja: Najwyższe w historii poparcie społeczne dla członkostwa w NATO

Szwedzkie wojsko, źródło: U.S. Army, fot. Gertrud Zach (CC BY 2.0)

Szwedzkie wojsko, źródło: U.S. Army, fot. Gertrud Zach (CC BY 2.0)

Według najnowszego sondażu obecnie 57 proc. Szwedów popiera członkostwo ich kraju w NATO. To najwyższy wskaźnik w szwedzkiej historii. Poparcie to wzrosło po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Sondaż dla dziennika „Aftonbladet” przeprowadził instytut Demoskop. 57 proc. ankietowanych Szwedów opowiedziało się w nim za akcesją ich kraju do NATO. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym miesiąc wcześniej oznacza to wzrost o sześć punktów procentowych. W marcu za akcesją do NATO było 51 proc. Szwedów.

Obecne poparcie społeczne dla członkostwo Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim jest najwyższe w historii. I rośnie mocno od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego.

Szwecja: Wkrótce socjaldemokraci odbędą decydujące rozmowy w sprawie NATO

Zdaniem członków ugrupowania nie da się już zachować w tej sprawie neutralności.

Szwedzi nie wierzą w zdolności obronne ich kraju

Spada jednocześnie odsetek Szwedów, którzy są przeciwni wejściu ich kraju do NATO. Obecnie sprzeciw taki deklaruje 21 proc. ankietowanych, zaś w marcu było to 27 proc. Większość z tych, którzy nie chcieliby wejścia Szwecji do NATO motywuje to obawą o negatywną reakcję Rosji na ten krok.

Natomiast zwolennicy akcesji do Sojuszu Północnoatlantyckiego najczęściej wskazują na niezdolność Szwecji do skutecznej samoobrony. Tak deklaruje 64 proc. badanych. Natomiast 43 proc. wskazało na odstraszający efekt członkostwa w NATO dla potencjalnych przeciwników Szwecji. 39 proc. ankietowanych uważa zaś, że „miejsce Szwecji jest wśród krajów natowskich”.

Finlandia i Szwecja: "Klucze do NATO" w rękach socjaldemokratów

W Finlandii i Szwecji rozstrzyga się kwestia złożenia aplikacji o przyjęcie do NATO.

Rządowy raport w maju

Do końca maja rząd w Sztokholmie ma opublikować specjalny raport na temat nowej strategii bezpieczeństwa kraju. Jeden z rozdziałów ma być poświęcony ewentualnym korzyściom z członkostwa w NATO, ale także wiążącym się z tym wyzwaniom.

Natomiast do 24 maja ostateczne stanowisko w sprawie NATO ma zająć tworząca obecnie mniejszościowy rząd lewicowa Partia Robotnicza – Socjaldemokracja.

Jesienią ugrupowanie to opowiedziało się za utrzymaniem szwedzkiej neutralności i niewstępowaniem do żadnych sojuszy wojskowych. Wraz z rosyjska inwazją na Ukrainę szwedzcy socjaldemokraci uznali jednak ubiegłoroczną decyzję za nieważną.

Kierująca partią premiera Magdalena Andersson podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Finlandii zapowiedziała też debatę parlamentarną na ten temat, a także szerokie konsultacje społeczne. Obiecała uszanowanie ich wyniku.