Szwecja chce pogłębić współpracę z NATO

Szwecja współpracowała z NATO m.in. podczas misji w Afganistanie, źródło: Wikipedia, fot. Brindefalk (CC BY 2.0)

Szwecja współpracowała z NATO m.in. podczas misji w Afganistanie, źródło: Wikipedia, fot. Brindefalk (CC BY 2.0)

Szwedzka premier Magdalena Andersson, po rozmowie z sekretarzem generalnym NATO, wyraziła chęć pogłębienia przez jej kraj współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim. Sztokholm coraz bardziej obawia się agresywnych działań Rosji m.in. w stosunku do Ukrainy.

 

Magdalena Andersson przeprowadziła dziś (7 stycznia) konsultacje z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Po niej napisała na Twitterze, że „dziękuje (…) za rozmowę na temat ważności utrzymania europejskiego porządku bezpieczeństwa i pogłębienia partnerstwa między Szwecją a NATO.”

Stoltenberg napisał zaś na tym samym portalu, że „Szwecja jest cenionym partnerem NATO, a Sojusz popiera prawo każdego narodu do swobodnego wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.”

Szwedzko-natowskie konsultacje poprzedziły specjalną wideonaradę szefów dyplomacji państw NATO przed przyszłotygodniowym spotkaniem Rady NATO-Rosja.

Stoltenberg: Ryzyko nowego konfliktu zbrojnego na Ukrainie jest realne

Sekretarz generalny NATO, po wideokonferencji szefów dyplomacji państw członkowskich Sojuszu, powiedział, że Rosja nadal wzmacnia swoją pozycję wojskową wokół Ukrainy.

Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO

Szwecja nie jest państwem członkowskich NATO, ale blisko z Sojuszem współpracuje. W 2020 r. szwedzki parlament zobowiązał nawet rząd w Sztokholmie do utrzymania tzw. opcji NATO, czyli otwartych drzwi do akcesji, jeśli sytuacja bezpieczeństwa tego by wymagała.

Coraz bardziej agresywne działania Rosji wobec Ukrainy, np. zgromadzenie ponad 100 tys. żołnierzy i sprzętu wojskowego wokół ukraińskich granic, sprawiły, że w Szwecji, a także sąsiedniej Finlandii, coraz mocniej dyskutuje się wewnętrzne o możliwości dołączenia do NATO.

Fiński prezydent Sauli Niinistö w swoim niedawnym noworocznym orędziu do narodu mówił, że „w naszych czasach nie ma już miejsca na strefy wpływów”. Dodał też, że „interesem Finlandii jest zachowanie możliwości ubiegania się o członkostwo w NATO, jeśli sama o tym zadecyduje”.

Rosyjskie "siły pokojowe" już są w Kazachstanie. USA wzywają do zażegnania kryzysu

Rosja przerzuciła do Kazachstanu pierwsze oddziały „sił pokojowych”, przekazało wczoraj rosyjskie MON.

Szwecja chce dalej ćwiczyć razem z NATO

Przed rozmową ze Stoltenbergiem szwedzka premier przeprowadziła dwustronne konsultacje z fińskim prezydentem. O zagrożeniu ze strony Rosji prowadzi także rozmowy w Waszyngtonie minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde, która spotkała się już z wiceszefową amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman oraz zastępcą doradcy prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jonathanem Finerem.

„Szwecja i Finlandia są mocno poruszone propozycjami wysuwanymi przez Rosję, dlatego musimy wyraźnie określić nasze stanowisko przed przyszłotygodniowym rozmowami USA z Rosją” – powiedziała Linde po przybyciu do Waszyngtonu.

W połowie grudnia Moskwa zażądała w zamian za deeskalację napięcia wokół Ukrainy, aby NATO postanowiło nie przyjmować więcej w swój skład państw byłego ZSRR, a także aby konsultowało z Rosją rozmieszczanie wojsk czy sprzętu na swojej tzw. wschodniej flance.

Dotyczyłoby to także wspólnych ćwiczeń NATO ze Szwecją czy Finlandią, np. na Morzu Bałtyckim. Rosja wielokrotnie wyrażała już swój sprzeciw wobec takich ćwiczeń.