Szwajcaria: Dyrektorzy szpitali piszą list do rządu. Pilne zabiegi przekładane z powodu pandemii koronawirusa

operacja, zabieg, chirurg

Według informacji gazety SonntagsZeitung, od października tylko w pięciu największych szpitalach w Szwajcarii odroczono aż 4 tys. operacji. / Zdjęcie: Picasa, ymkaaaaaa

Dyrektorzy pięciu największych szpitali w Szwajcarii wystosowali list do pełniącego funkccję ministra zdrowia Alaina Berseta, w którym domagają się wzmożonych działań na rzecz zahamowania rozwoju pandemii. Kierownictwa placówek skarżą się, że z powodu przeciążenia służby zdrowia trzeba przekładać wiele pilnych zabiegów.

 

List, o którym poinformowała wczoraj (13 grudnia) gazeta SonntagsZeitung, wystosowali do władz kraju dyrektorzy szpitali uniwersyteckich w Zurychu, Bernie, Bazylei, Lozannie i Genewie. Zwracają się oni do rządu z prośbą o zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych, co ma przyczynić się do spadku liczby zachorowań na COVID-19, a w konsekwencji odciążyć służbę zdrowia.

Szpitale tłumaczą, że pandemia koronawirusa spowodowała konieczność odłożenia w czasie wielu planowych zabiegów u osób w stanie zagrożenia życia. Doprowadziła także do znacznego ograniczenia liczby dostępnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Jak informuje gazeta, od października w związku z pandemią tylko w tych pięciu szpitalach odroczono 4 tys. operacji.

Adresat listu, Alain Berset, jest członkiem Rady Związkowej i kieruje w niej Federalnym Departamentem Spraw Wewnętrznych, w ramach którego zajmuje się m.in. sprawami zdrowia. W 2018 r. pełnił funkcję prezydenta kraju.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Około 5 tys. przypadków koronawirusa dziennie

Szwajcaria mierzy się obecnie ze znaczącym wzrostem nowych zakażeń SARS-CoV-2. W ostatnim czasie w tym 8,5-milionowym kraju każdej doby stwierdza się jest ok. 5 tys. nowych przypadków koronawirusa. Według szacunków 1,3 proc. szwajcarskiej populacji zakaziło się koronawirusem w ciągu ostatniego miesiąca. Dyrektorzy szpitali wyrazili obawę, że prognozowana na wiosnę trzecia fala pandemii zupełnie przerośnie szwajcarską służbę zdrowia.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu Gregor Zuend opisał sytuację młodego pacjenta onkologicznego, który został wypisany do domu mimo nieusunięcia guza, ponieważ w szpitalu nie było wolnych miejsc. „Martwię się. Sytuacja jest poważna. Oddziały intensywnej opieki medycznej w Bernie, Zurychu i Argowii są obecnie prawie pełne, a liczba zakażeń wciąż rośnie”, powiedział w komentarzu dla gazety.

Rzecznik Departamentu Zdrowia Publicznego odmówił komentarza do listu. W piątek (11 grudnia) szwajcarski rząd rozszerzył dotychczasowe ograniczenia, nakazując m.in. zamykanie wszystkich sklepów i lokali gastronomicznych o godz. 19:00.

Zuend uważa jednak, że władze powinny zdecydować się na całkowity lockdown. W tym kontekście szczególną uwagę zwraca na konieczność zamknięcia stoków narciarskich. W okresie świąteczno-noworocznym spodziewane jest duże zainteresowanie Szwajcarów i zagranicznych turystów narciarską aktywnością, co może nasilić przyrost zakażeń.

Szwajcaria: Atak w Lugano uznany za terrorystyczny

W ataku ranne zostały dwie osoby.

Koronawirus w Szwajcarii

Według oficjalnych danych od początku pandemii w Szwajcarii wykryto prawie 380 tys. zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło jak dotąd ok. 6 tys. osób. Z choroby tej wyzdrowiało natomiast ponad 290 tys. osób.

Szacunki wskazują, że w całym kraju znajduje się obecnie ok. 76 tys. osób. W stanie ciężkim jest ok. 450 osób.