Szumowski: Epidemia będzie trwać długo, a ograniczenia muszą być wycofywane powoli

Minister zdrowia Łukasz Szumowski z hasłem #zostań w domu, źródło Adam Guz KPRM

Minister zdrowia Łukasz Szumowski z hasłem #zostań w domu, źródło Adam Guz KPRM

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział wczoraj, że ograniczenia wprowadzone ze względu na koronawirusa muszą być wycofywane stopniowo. Dziś premier Mateusz Morawiecki przedstawi pierwsze zmiany w obowiązujących w Polsce ograniczeniach. Przedstawiamy krótkie podsumowanie tego, „co w rządzie piszczy”.

 

Wczoraj Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd będzie zwiększał zaangażowanie środków budżetowych w życie gospodarcze, żeby dać nadzieję polskim przedsiębiorcom i ocalić miliony miejsc pracy. Wcześniej zapowiedział zbudowanie nowego modelu życia gospodarczego.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Szumowski: Nauczyć się życia z epidemią

“Niestety będziemy z tą epidemią i z tym wirusem żyć przez co najmniej rok, półtora roku, może dłużej. Dopóki nie będziemy mieli szczepionki” – stwierdził Łukasz Szumowski tydzień temu. Wczoraj przełożył ten kalendarz na plan adaptacji do obecności wirusa w przestrzeni społecznej.

“Będziemy to rozkładali na drobne kroczki. To jest dobre, że mieliśmy czas, żeby nauczyć się żyć z epidemią” – powiedział szef resortu zdrowia w TNV24. Zapewnił też, że rozwiązania, które dziś przedstawi premier  “przyniosą na pewno trochę oddechu dla nas wszystkich”. Minister Szumowski zaapelował przy tym do Polaków, żeby cały czas pamiętali o zachowaniu dystansu w przestrzeni publicznej, o myciu rąk i ograniczaniu kontaktów z innymi ludźmi.

Koronawirus zniknie dopiero gdy pojawi się szczepionka, a lockdowny będzie trzeba powtarzać?

Coraz więcej wskazuje na to, że wbrew nadziejom części lekarzy koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknie wraz ze wzrostem temperatury. Zamiast latem uda się go pokonać najpewniej dopiero, gdy pojawi się skuteczna szczepionka. Dlatego lockdowny być może będzie trzeba cyklicznie powtarzać.

 

W wielu …

Szef resortu zdrowia za przedłużeniem kadencji urzędującego prezydenta

Zapytany o nadchodzące wybory prezydenckie, szef resortu zdrowia powtórzył, że swoją rekomendację co do możliwości ich zorganizowania przekaże w ciągu najbliższych dni. Przyznał jednak, że jest zwolennikiem przedłużenia kadencji Andrzeja Dudy o kolejne dwa lata. “Podpisałem się pod propozycją przedłużenia kadencji prezydenta o dwa lata. Uważam, że z punktu widzenia medycznego i ludzkiego jest to bardzo dobra propozycja” – powiedział Szumowski

Premier: Budowa dróg będzie stymulować polską gospodarkę

W ramach walki ze skutkami epidemii koronawirusa rząd chce przeznaczyć w tym roku ok. trzech miliardów złotych na Fundusz Dróg Samorządowych – poinformował wczoraj premier Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.  Zwrócił uwagę, że ten fundusz jest wielkim programem modernizacyjnym, który będzie służył aktywizacji gospodarczej. Szef rząd dodał, że stanowi on także “istotny element walki ze skutkami epidemii” i podkreślił potrzebę podejmowania działań stymulujących gospodarkę.

Adamczyk: To tysiące kilometrów bezpiecznych dróg

Minister Adamczyk zapowiedział natomiast, że w najbliższych dziewięciu latach na Fundusz Dróg Samorządowych trafi 36 mld zł. “Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki” – zauważył minister. “To tysiące kilometrów bezpiecznych dróg gminnych i powiatowych, których najczęściej używają Polacy, żeby się przemieszczać” – dodał. Adamczyk zapewnił też, że program budowy dróg krajowych nie zostanie zawieszony.

Koronawirus: Niemcy przedłużają restrykcje, ale część z nich łagodzą

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przedłużenie większości epidemicznych obostrzeń do 3 maja.

Morawiecki: Impuls rozwojowy dla samorządów oraz małych i średnich firm

“Lepsze drogi lokalne to wsparcie dla gospodarki, większe szanse na rozwój, inwestycje i nowe miejsca pracy” – oświadczył Morawiecki. Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych w tym roku planowana jest budowa, przebudowa lub remont ok. 3,4 tys. km dróg, w tym ok. 1,7 tys. dróg powiatowych i ok. 1,7 tys. dróg gminnych. Dofinansowanie tych inwestycji ma wynieść 3 244 mln zł.

“Chcemy przeznaczyć dodatkowe środki na drogi samorządowe i przekazać impuls rozwojowy dla samorządów oraz dla małych i średnich firm” – powiedział szef rządu. Zapowiedział ponadto, że rząd będzie zwiększał zaangażowanie środków budżetowych w życie gospodarcze.  “Chcemy dać nadzieję polskim przedsiębiorcom, a poprzez to ocalić miliony miejsc pracy” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Rząd buduje nowy model życia gospodarczego

Natomiast już w zeszłym tygodniu szef rządu oświadczył, że “walcząc z epidemią, musimy jednocześnie starać się budować nowy model życia gospodarczego po to, żeby gospodarka ucierpiała jak najmniej”. Przedstawiając w Sejmie w zeszły poniedziałek (6 kwietnia) informację o sytuacji epidemiologicznej w Polsce, Morawiecki zwrócił uwagę, że kryzys zdrowotny na całym świecie przekształca się w kryzys gospodarczy. Dlatego – podkreślił – “Polska tworzy nowe mechanizmy finansowania gospodarki i ochrony zdrowia, które mają dostosować życie społeczno-gospodarcze do `nowej normalności`”.

Koronawirus: Eksperci kontra politycy w walce z pandemią

O tym kiedy „odmrozić” gospodarkę decydują dziś nie politycy, ale ministrowie zdrowia oraz epidemiolodzy. Eksperci mają duży wpływ na strategie rządów, jednak w Wielkiej Brytanii stanowisko rządowych doradców w pierwszej fazie kryzysu mogło mieć opłakane skutki.

Nowe podatki

Szef rządu oświadczył wtedy ponadto, że w walce z koronawirusem potrzebne są także dodatkowe pieniądze w Unii Europejskiej, a ich źródłem powinny być podatki. Jego zdaniem powinien to być m.in. podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od międzynarodowych korporacji, a także likwidacja rajów podatkowych, które – jak powiedział – “są wielkim ubytkiem środków dla wielu krajów”. W ocenie Morawieckiego dałoby to Unii “dziesiątki miliardów euro nowych środków”.

“Unia Europejska musi zbudować bardzo odważny pakiet, musimy wrócić do poprzednich pomysłów, które Polska podkreślała od ponad dwóch lat, takich jak podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowy, podatek od śladu węglowego czy unikalnego pomysłu Grupy Wyszehradzkiej, czyli podatku od wielkich korporacji międzynarodowych” – wyliczał premier.

TSUE: Podatek handlowy zgodny z prawem UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł wczoraj, że wprowadzony na Węgrzech progresywny podatek handlowy jest zgodny z unijnym prawem. To orzeczenie ważne dla Polski, która też spiera się z Komisją Europejską  w sprawie takiego podatku.

Ostatnie zmiany w składzie rządu

Na razie premier Morawiecki dokonał kilku zmian w składzie rządu. W związku z rezygnacją wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina jego obowiązki przejmie dziś (16 kwietnia) dotychczasowy wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek. “Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego” – zapowiedział wczoraj rzecznik rządu Piotr Müller.

Natomiast stanowisko wicepremiera już tydzień temu przejęła po szefie Porozumienia wiceszefowa tej partii, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Z obu pełnionych funkcji Gowin zrezygnował szóstego kwietnia z powodu rozbieżności zdań z koalicjantem – PiS – w kwestii majowego terminu wyborów prezydenckich. Zastrzegł jednak, że Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy.

Z rządu odszedł również inny polityk Porozumienia Kamil Bortniczuk, a jego obowiązki na stanowisku sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przejął  47-letni prawnik, poseł PiS Jacek Żalek.

Dymisja wicepremiera Gowina. Co z rządem Zjednoczonej Prawicy?

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował o złożeniu dymisji. „Uważam, że wybory powinny być przesunięte”, podkreślił polityk Porozumienia.

Ponadto na wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych  został powołany 29-letni Piotr Patkowski (prawnik, pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w gabinecie politycznym w czasie, gdy Mateusz Morawiecki był ministrem finansów i rozwoju, a następnie został doradcą szefa rządu), a drugim wiceszefem tego resortu i wiceszefem Krajowej Administracji Skarbowej będzie Anna Chałupa (ekonomistka, od prawie dwóch lat dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu) – poinformowało również w środę Ministerstwo Finansów.

Oboje podejmują swoje obowiązki od dziś zastępując byłych już sekretarzy stanu: Leszka Skibę (który został jednym z wiceprezesów Banku Pekao) i Tomasza Słaboszowskiego. Ten pierwszy pracował w resorcie od 2015 roku i był odpowiedzialny za politykę makroekonomiczną, legislację podatkową, dotyczącą rynków finansowych i kapitałowych. Przez ostatni rok przewodniczył także Radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Natomiast Słaboszowski od lipca zeszłego roku był zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministrem finansów. W resorcie odpowiadał m.in. za nadzór nad poborem podatków i wdrożenie mikrorachunku podatkowego.

KE proponuje strategię wyjścia z lockdownu

Bruksela chce, aby powrót do normalności odbywał się stopniowo. Ostateczne decyzje podejmować będą państwa członkowskie.