Znamy datę tegorocznego szczytu NATO. O czym będą rozmawiać przywódcy?

nato-Sojusz-obronność-USA-Biden-Rosja-Chiny-Putin-Polska-wschodnia-flanka-Białoruś-BałkanyStoltenberg-klimat

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg / Zdjęcie: NATO, https://www.nato.int/cps/en/natohq/photos_183261.htm. Content policy: https://www.nato.int/cps/en/natohq/68162.htm.

Szczyt NATO odbędzie się w poniedziałek 14 czerwca, ogłosił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Tymczasem NATO wyraziło solidarność z Czechami w sprawie ataku rosyjskich służb na skład amunicji na Morawach w 2014 r. i stwierdziło, że Rosja prowadzi działania destabilizacyjne na terytorium państw sojuszniczych.

 

„Z przyjemnością informuję, że kolejny szczyt NATO odbędzie się 14 czerwca 2021 roku w Brukseli”, ogłosił Jens Stoltenberg. Przywódcy spotkają się w kwaterze głównej Sojuszu, która już od ponad pół wieku mieści się w belgijskiej stolicy, w otwartym przed kilkoma laty nowym budynku.

W komunikacie sekretarz generalny określił zbliżające się spotkanie jako „okazję do tego, by wzmocnić NATO jako trwałe uosobienie więzi między Europą i Stanami Zjednoczonymi”. Organizacja szczytu będzie możliwa między innymi dzięki zaszczepieniu pracowników kwatery głównej, w tym szefa Sojuszu, przez polskich medyków ofiarowanymi przez Polskę szczepionkami AstraZeneca.

Ostatni szczyt NATO odbył się w dniach 3-4 grudnia 2019 r. w Londynie. Była to konferencja (i tak została oficjalnie nazwana) przywódców państw Sojuszu z okazji 70. rocznicy podpisania 4 kwietnia 1949 r. Traktatu Północnoatlantyckiego, który dał początek NATO.

Dlaczego Polska zgodziła się zaszczepić pracowników NATO? Wcześniej Belgia odmówiła

Od czwartku do soboty polscy lekarze zaszczepili pracowników kwatery głównej NATO, na czele z szefem Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

Jakie tematy będą omawiane?

O czym będą rozmawiać głowy państw i szefowie rządów? Jak napisał Stoltenberg, jednym z głównych tematów szczytu będą propozycje reform Sojuszu w ramach agendy „NATO 2030”.

Ich wdrożenie ma pozwolić NATO „lepiej radzić sobie z agresywnymi działaniami Rosji, zagrożeniem terrorystycznym, cyberatakami, innowacyjnymi technologiami, wpływem zmiany klimatu na bezpieczeństwo i rosnącą potęgą Chin.

W ubiegłym roku szef NATO powołał specjalny 10-osobowy zespół ekspercki, złożony z przedstawicieli państw Sojuszu, którego zadaniem było opracowanie koncepcji koniecznych reform w funkcjonowaniu NATO.

Ponadto można spodziewać się dyskusji m.in. na temat planowanego na przełom lata i jesieni wyprowadzenia przez USA i Sojusz reszty oddziałów z Afganistanu, konfliktu we wschodniej części Ukrainy i wizji przyszłej akcesji kraju do NATO, sojuszniczej pomocy w walce z pandemią koronawirusa czy obronie wschodniej flanki NATO.

NATO opuści Afganistan razem z wojskami USA

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił w Brukseli, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu do 11 września. Razem z nimi środkowoazjatycki kraj opuszczą także żołnierze służący tam w ramach misji NATO.

 

Prezydent USA Joe Biden ma ogłosić decyzję o wycofaniu …

Pierwszy szczyt Bidena i Macedonii Płn.

Zapowiedziane wczoraj (22 kwietnia) spotkanie to pierwszy szczyt od objęcia prezydentury w USA przez Joego Bidena. Biden jest politykiem znacznie bardziej przychylnym relacjom transatlantyckim niż jego poprzednik Donald Trump.

Trump zasłynął m.in. wypowiedziami o „przestarzałym” (ang. „obsolete”) NATO lub Niemczech jako zakładniku Rosji (słowa ze szczytu NATO w 2018 r.) czy nieustannym wypominaniem sojusznikom zbyt niskich wydatków na obronność.

Czerwcowy szczyt będzie pierwszym także dla najnowszego członka Sojuszu, Macedonii Północnej, która oficjalnie dołączyła do NATO 27 marca ubiegłego roku. Odtąd Sojusz Północnoatlantycki liczy 30 państw członkowskich.

Czechy wydalają kolejnych rosyjskich dyplomatów, łącznie nawet kilkadziesiąt osób

To kolejny etap czesko-rosyjskiego konfliktu dyplomatycznego.

NATO solidarne z Czechami

Czechy wniosły o zwołanie wczoraj (22 kwietnia) posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej, na którym nowy minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek poinformował ambasadorów państw Sojuszu o udziale agentów wywiadu wojskowego GRU w ataku w Vrbieticach na Morawach siedem lat temu.

Szef czeskiej dyplomacji potwierdził zidentyfikowanie przez czeskie służby dwóch rosyjskich agentów wywiadu jako odpowiedzialnych za eksplozję. Są to te same osoby, których poszukują władze Wielkiej Brytanii w związku z zamachem przeprowadzonym w Salisbury w 2018 roku na Siergieja i Julię Skripalów przy użyciu nowiczoka.

Po ustaleniu, że za te działania odpowiada Rosja, Czechy wydaliły z kraju 18 rosyjskich funkcjonariuszy będących członkami rosyjskich służb wywiadowczych. W odpowiedzi Moskwa zdecydowała o wydaleniu 20 czeskich dyplomatów. Czeskie władze poinformowały wczoraj, że chcą poważnego ograniczenia liczby rosyjskich dyplomatów i pracowników administracyjno-technicznych akredytowanych w Pradze.

„Sojusznicy wyrażają głębokie zaniepokojenie destabilizującymi działaniami, które Rosja nadal prowadzi na obszarze euroatlantyckim, w tym na terytorium Sojuszu, i deklarują pełną solidarność z Czechami”, napisano w przekazanym mediom oświadczeniu.