Zamieszanie ze szczepieniem w Niemczech. Minister zdrowia zaskoczony

Jens Spahn, Niemcy

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn (na zdj.) był zdziwiony faktem, że jedna z placówek nie zastosowała się do ogólnokrajowych ustaleń w sprawie szczepień. / Zdjęcie: Twitter, @jensspahn

Niemcy, podobnie jak większość unijnych państw, planowały rozpocząć szczepienia przeciwko COVID-19 dzisiaj (27 grudnia). Z zasady wyłamał się jednak dom spokojnej starości w Halberstadt, który rozpoczął procedurę od razu po otrzymaniu preparatu. Minister zdrowia Jens Spahn nie wiedział o planach placówki.

 

Według decyzji Komisji Europejskiej pierwsza transza zamówionych przez UE szczepionek na koronawirusa, wspólnego produktu firm Pfizer i BioNTech, miała dotrzeć do państw członkowskich około 26 grudnia. Pierwszą kampanię szczepień wyznaczono na 27-29 grudnia.

Większość państw członkowskich postanowiła dostosować się do wyznaczonego przez KE harmonogramu. Wśród nich były Niemcy. Rząd federalny argumentował, że nie chce naruszać zasady unijnej solidarności i dlatego poczeka ze szczepieniami do niedzieli.

Koronawirus: Polska rozpoczyna dziś szczepienia. Niektóre kraje UE szczepią już od wczoraj

Wcześniej niż reszta procedurę szczepień zaczęły Niemcy, Węgry i Słowacja.

Jedna placówka rozpoczęła szczepienie wczoraj

Po otrzymaniu szczepionek dawki zostały rozdysponowane, tak, by dziś bez większych problemów można było rozpocząć szczepienie. Dom opieki nad osobami starszymi w Halberstadt w górach Harz nie dotrzymał jednak zasad i rozpoczął procedurę szczepienia od razu po otrzymaniu fiolek z preparatem. „Każdy dzień czekania to o jeden dzień za dużo”, wyjaśnił właściciel ośrodka Tobias Krüger.

Jako pierwsza szczepionkę otrzymała 101-letnia pensjonariuszka domu opieki Edith Kwoizalli, przekazał dziennik „Bild”. Łącznie zaszczepionych zostało ok. 40 pensjonariuszy i dziesięciu pracowników placówki.

15 stycznia, czyli za niecałe trzy tygodnie, mieszkańcy i pracownicy domu spokojnej starości otrzymają drugą dawkę preparatu. Szczepionka Pfizer/BioNTech, aby zapewnić pełną skuteczność działania, musi być podana dwukrotnie w kilkutygodniowym odstępie czasu.

Szczepienia w Europie: 78-letnia Mauricette pierwszą zaszczepioną osobą we Francji

78-letnia Mauricette została pierwszą osobą we Francji, która została zaszczepiona. Dziś – w niedzielę – o godz. 11 dostała zastrzyk z pierwszą dawką szczepionki Pfizer i BioNTech.
 

Francuzka otrzymała zastrzyk z pierwszą dawką szczepionki w szpitalu publicznym René-Muret (Szpitale Paryskie AP-HP) …

Ministerstwo zaskoczone. „Uzgodniliśmy plan z władzami landów”

Federalny minister zdrowia Jens Spahn nie ukrywał zaskoczenia decyzją kierownictwa domu opieki. „Uzgodniliśmy ze wszystkimi krajami członkowskimi UE, a także z władzami 16 landów, że szczepionkę dostarczamy w sobotę, a szczepienia prowadzimy od niedzieli”, powiedział rzecznik resortu w rozmowie z gazetą „Bild am Sonntag”.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu w Niemczech w pierwszej kolejności szczepienie obejmie osoby w wieku powyżej 80 lat oraz pracowników służby zdrowia. Do końca roku kraj ma otrzymać 1,3 mln dawek szczepionek. Jak przekazał Spahn, w styczniu cotygodniowo do Niemiec będzie trafiać 700 tys. szczepionek.