Koronawirus: Polska rozpoczyna dziś szczepienia. Niektóre kraje UE szczepią już od wczoraj

Szczepionka, pandemia, koronawirus, COVID19, SARSCOV2

Według rządu do końca stycznia do Polski powinno trafić ok. 1,5 mln szczepionek. / Foto via unsplash [@CDC]

Podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej, w Polsce rozpoczynają się dzisiaj (27 grudnia) szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwsza transza szczepionek Pfizer/BioNTech trafiła do Polski w piątek (25 grudnia) wieczorem. O jeden dzień wcześniej procedurę szczepień rozpoczęły Niemcy, Węgry i Słowacja.

 

Jak przekazuje PAP, dziś rano do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie miało trafić 75 fiolek szczepionki, które pozwolą na zaszczepienie ok. 375 osób. Z jednej fiolki można bowiem wytworzyć około pięciu dawek preparatu.

Jako pierwsza na koronawirusa zostanie zaszczepiona Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA Alicja Jakubowska, a procedurę przeprowadzi dr Artur Zaczyński. Następni w kolejce mają być dyrektor CSK MSWiA Waldemar Wierzba oraz sam Zaczyński. Według podanych mediom informacji szczepienia personelu medycznego szpitala i jego filii (m.in. Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy) mają potrwać ok. 5 dni.

Polska: Pierwsza partia szczepionek na koronawirusa SARS-CoV-2 jest już w kraju

Pierwsza dostawa szczepionek na koronawirusa dotarła dziś nad ranem do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Partia szczepionek, która trafiła do Polski wynosi 10 tys. sztuk.

Szczepionki dotarły w piątek wieczorem

Zgodnie z informacjami PAP pierwsza dostawa szczepionek produkcji Pfizera i BioNTech dotarła do Polski w piątek (25 grudnia) ok. godz. 22:00. Przed 7:00 rano szczepionki zostały dostarczone do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Stamtąd trafiły do hurtowni farmaceutycznych, skąd zostaną przesłane do 72 tzw. szpitali węzłowych w całym kraju, które będą prowadzić szczepienia.

Według rządu do końca stycznia do Polski powinno trafić ok. 1,5 mln szczepionek. Narodowy Program Szczepień przewiduje, że jako pierwsi zaszczepieni mają zostać pracownicy służby zdrowia, domów pomocy społecznej, MOPS-ów, a także personel pracowniczy i administracyjny w placówkach medycznych. W następnej kolejności szczepionkę przyjmą seniorzy, służby mundurowe, a także nauczyciele.

Komisja Europejska poinformowała w tym tygodniu, że pierwsze dawki szczepionek w ramach wspólnych unijnych zamówień miały trafić do państw członkowskich ok. 26 grudnia. Od dziś do wtorku (27 -29 grudnia) odbywają się natomiast pierwsze szczepienia w krajach UE.

Koronawirus: Szwajcaria i Serbia rozpoczynają szczepienia

Kraje Unii Europejskiej otrzymają z kolei szczepionki zaraz po Świętach.

Niektóre kraje rozpoczęły już szczepienia

Choć większość państw zdecydowała się zaczekać z rozpoczęciem szczepień do niedzieli, to trzy kraje zaczęły je natychmiast po otrzymaniu szczepionek: Węgry, Słowacja, a także Niemcy.

Rzecznik węgierskiego rządu w komentarzu dla agencji Reutera oświadczył, że szczepienia personelu medycznego odbywają się według wcześniej opracowanego planu i nie ma mowy o ich przedwczesnym rozpoczęciu.

Pierwsza dostawa szczepionek na Węgrzech trafiła do Centrum Szpitalnego Południowego Pesztu. Na początku szczepieni są lekarze i inni pracownicy służby zdrowia. Szczepionki następnie mają trafić do czterech innych szpitali: dwóch w Budapeszcie oraz do Debreczyna i Nyiregyházy.

We wtorek (22 grudnia) władze kraju poinformowały, że na szczepienia zarejestrowało się już ok. 307 tys. Węgrów. Sondaż węgierskiego instytutu statystycznego (KSH) wykazał jednak, że zaszczepić się przeciwko COVID-19 zamierza mniej niż 15 proc. Węgrów.

W Niemczech pierwsze szczepienia miały miejsce wczoraj mimo wcześniejszych zapowiedzi rządu, że w ramach unijnej solidarności procedura szczepień zacznie się nie wcześniej niż 27 grudnia. Jako pierwsza szczepionkę otrzymała 101-letnia pensjonariuszka domu opieki Edith Kwoizalli, przekazał dziennik „Bild”. Łącznie zaszczepionych zostało ok. 40 pensjonariuszy i dziesięciu pracowników placówki. „Każdy dzień czekania to o jeden dzień za dużo”, wyjaśnił właściciel ośrodka Tobias Krüger.

Według niemieckiego programu szczepień w pierwszej kolejności szczepione mają być osoby powyżej 80. roku życia i personel szpitalny. „Młodsi i zdrowsi muszą poczekać”, powiedział minister zdrowia Jens Spahn.

Pierwszym zaszczepionym w sobotę Słowakiem był z kolei 60-letni epidemiolog Vladimir Krcméry. Następnie w szpitalu w Nitrze szczepionki przyjęło kilkoro członków rządowej Komisji Pandemicznej oraz doradców ministra zdrowia i rządu.