Sudan: Udaremniono próbę zamachu stanu

Przewrót wojskowy w Sudanie z 2019 r., źródło: Wikipedia (CC0 1.0)

Przewrót wojskowy w Sudanie z 2019 r., źródło: Wikipedia (CC0 1.0)

Grupa oficerów związanych z obalonym w 2019 r. byłym prezydentem Omarem al-Baszirem miała spiskować w celu przejęcia władzy w Sudanie. Niedoszłych zamachowców jednak aresztowano.

 

„Wszystko jest pod kontrolą” – napisał na Facebooku członek rządzącej Sudanem rady wojskowo-cywilnej Mohammed al-Faki Sulejman. Później zaś anonimowy urzędnik wojskowy poinformował agencję Associated Press, że nieokreślona liczba oficerów – związanych z wojskami pancernymi – chciała przejąć zbrojnie kontrolę nad instytucjami państwowymi.

Po wykryciu spisku doszło do wielu aresztowań w armii, także wśród oficerów najwyższej rangi. Świadkowie poinformowali Reutersa, że dziś (21 września) rano widziano czołgi w okolicy mostu na Nilu Białym, który łączy położone tuż obok siebie dwa największe miasta kraju – stołeczny Chartum oraz Omdurman.

Nie wiadomo jednak czy wyjazd kolumny czołgów miał być elementem działań spiskowców czy też reakcją tej części armii, która pozostała lojalna wobec sudańskich władz. Reuters ujawnił jednak, że spiskowcy pucz chcieli rozpocząć od przejęcia państwowych mediów, których siedziby znajdują się właśnie w Omdurmanie.

Nie byłby to pierwszy w ostanim czasie raz, gdy zwolennicy obalonego dyktatora szykowali pucz. Poprzedni udało się udaremnić w 2020 r. Doszło wówczas do próby zamachu na premiera Abdallę Hamdoka, którego konwój został zaatakowany na drodze do Chartumu.

Sudan przekaże w końcu byłego dyktatora Omara al-Baszira Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu

Były sudański prezydent oskarżany jest o kierowanie ludobójstwem, zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciw ludzkości w czasie wojny domowej w Darfurze.

Coraz trudniejsza sytuacja w Sudanie

Sytuacja w Sudanie jest politycznie niepewna, ponieważ po obaleniu w 2019 r. rządzącego twardą ręką przez 30 lat dyktatora – Omara al-Baszira – krajem rządzi kruchy sojusz cywilów i wojska, reprezentowany przez tymczasową Radę Suwerenną. Wolne wybory mają się odbyć dopiero w 2024 r.

Kraj pogrążony jest jednak w głębokim kryzysie ekonomicznym, który jeszcze pogłębiła pandemia COVID-19 przyczyniając się do wysokiej inflacji, spadku wartości narodowej waluty Obecny tymczasowy sudański rząd negocjuje więc z Międzynarodowym  Funduszem Walutowym kolejną transzę międzynarodowej pomocy, której warunkiem jest jednak przeprowadzenie gospodarczych reform.

W ramach solidarności z odbudowującym demokrację Sudanem wierzyciele tego kraju skupieni w Klubie Paryskim umorzyli w lipcu Sudanowi 14 mld dolarów długu, a także zobowiązali się do pomocy przy restrukturyzacji kolejnych 23 mld.

Sam al-Baszir znajduje się natomiast w więzieniu w Chartumie, ale niebawem ma zostać przekazany do Hagi, gdzie stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w związku z oskarżeniem go o ludobójstwo w Darfurze. MTK ścigał go z tego powodu od 2009 r.