Stoltenberg: NATO nie pozostawi Szwecji i Finlandii samych w razie ataku

Jens Stoltenberg, NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg [© NATO]

Kandydująca do NATO Szwecja może się czuć bezpiecznie, ponieważ w razie ataku na ten kraj Sojusz nie pozostanie bierny, zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

 

Szef NATO spotkał się wczoraj (13 czerwca) ze szwedzką premier Magdaleną Andersson w letniej rezydencji premiera Szwecji w Harpsund, ok. 120 km od Sztokholmu.

„Jeśli Szwecja zostanie zaatakowana (przed formalnym przystąpieniem do NATO – red.), niemożliwe, aby sojusznicy z NATO nie podjęli działań. Jest to jasny sygnał dla wszystkich ewentualnych wrogów”, oznajmił Stoltenberg.

To samo odnosi się do drugiego z kandydujących do Sojuszu krajów, czyli Finlandii, zapewnił Norweg.

Turcja żąda od Szwecji odwołania ministra obrony

Turcja wciąż blokuje akcesję Szwecji i Finlandii do NATO. Swoje poparcie dla przyjęcia tych krajów do Sojuszu uzależnia m.in. od zaprzestania przez nie wspierania Kurdów.

Szczyt NATO „żadnym terminem”, jeśli chodzi o akcesję

Oświadczył też, że NATO „pracuje nad tym, aby jak najszybciej powitać w swoich szeregach Finlandię i Szwecję”.

Wcześniej mówiło się, że datą akcesji Szwecji i Finlandii do NATO mógłby być szczyt w Madrycie, zaplanowany na koniec 29-30 czerwca. Stoltenberg stwierdził jednak, że wydarzenie to „nie będzie żadnym terminem”, jeśli chodzi o przystąpienie obu krajów do NATO.

On sam nie może podać harmonogramu prac nad przyjęciem Szwecji i Finlandii do Sojuszu, powiedział.

Szwecja: Głos pochodzącej z Kurdystanu posłanki uratował rząd. Szwecja nie ulegnie Turcji ws. Kurdów

Tylko jednym głosem mniejszościowy socjaldemokratyczny rząd Szwecji obronił swojego ministra sprawiedliwości przed wotum nieufności.

Obawy Turcji „uzasadnione”

Dzień wcześniej sekretarz generalny NATO odwiedził Finlandię, gdzie spotkał się z fińskim prezydentem Saulim Niinistö. Odniósł się do postulatów, jakich spełnieniem Turcja uwarunkowała swoje poparcie dla akcesji Finlandii i Szwecji.

Zapewnił, że poważnie traktuje dotyczące bezpieczeństwa podniesione przez Turcję w sprzeciwie wobec fińskiego i szwedzkiego wniosku o członkostwo w NATO. „To uzasadnione obawy. Chodzi tutaj o terroryzm, o eksport broni”, zwrócił uwagę.

Turcja domaga się od Finlandii i Szwecji zaprzestania wspierania Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) i kurdyjskich Powszechnych Jednostek Obrony (YPG) w Syrii – organizacji uważanych przez Ankarę za terrorystyczne. Ponadto chce zniesienia przez oba kandydujące do NATO państwa embarga na broń, wprowadzonego po tureckiej operacji wojskowej w Syrii w 2019 r.

Stoltenberg wskazał, że żaden inny członek NATO nie doświadczył więcej ataków terrorystycznych niż Turcja i dlatego jej obaw nie należy traktować jako bezpodstawnych. Podkreślił przy tym, że Turcja ma kluczowe znaczenie dla NATO ze względu na swoją strategiczną lokalizację między Europą a Bliskim Wschodem.

Podczas wizyty w Szwecji powiedział z kolei, że Szwecja poczyniła już pewne kroki, aby wyjść naprzeciw tureckim obawom. Rozpoczęła bowiem reformy prawa związane z walką z terroryzmem, a także zmiany w prawie dotyczącym sprzedaży broni za granicę tak, aby szwedzkie prawo odzwierciedlało przyszły status członka NATO i zobowiązania wobec innych państw Sojuszu.