Jens Stoltenberg: „Mimo kryzysu afgańskiego Europa i USA potrzebują jedności”

NATO, Jens Stoltenberg, Zgromadzenie Parlamentarne NATO

„W obliczu nowych wyzwań i zagrożeń potrzeba transatlantyckiej jedności jest teraz większa niż kiedykolwiek od końca zimnej wojny”, podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Lizbonie / Copyright: NATO [NATO Newsroom]

„Mimo kryzysu w Afganistanie Europa i Ameryka Północna muszą zachować jedność w ramach NATO”, podkreślił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na 67. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która kończy się dziś (12 października) w Lizbonie.

 

Szef NATO przyznał w swoim przemówieniu, że przejęcie Afganistanu przez talibów „jest tragedią” dla całego Sojuszu. Zaapelował jednak do sojuszników o wyciągnięcie wniosków z afgańskiej porażki i zjednoczenie w celu skutecznego przeciwstawienia się nowym zagrożeniom dla bezpieczeństwa.

Francja i Grecja wzmacniają europejski filar w NATO / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 29 września.

„NATO potrzebuje jedności najbardziej od zimnej wojny”

Stoltenberg docenił także sojusznicze zaangażowanie Portugalii, w tym rolę tego kraju w zwalczaniu międzynarodowego terroryzmu w Iraku i Afryce. „Portugalia jest ważnym sojusznikiem w ramach NATO, który na wiele różnych sposobów przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa i obrony zbiorowej”, stwierdził.

Jak zaznaczył Norweg, „w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń potrzeba transatlantyckiej jedności jest teraz większa niż kiedykolwiek od końca zimnej wojny”.

Rosji wypomniał „agresywne działania wobec sąsiadów” i „próby ingerencji” w procesy demokratyczne w państwach NATO. Wspomniał też o Chinach, które „wykorzystują swoje wpływy do wywierania presji na inne kraje i kontrolowania własnych obywateli”, a także „inwestują w infrastrukturę krytyczną” w kilku krajach NATO „od sieci 5G po porty i lotniska”.

Czy NATO przetrwa kryzys w Afganistanie? "Po raz pierwszy Sojusz przegrał wojnę"

„To największa klęska, jaką NATO poniosło od czasu jego powstania”, ocenił misję w Afganistanie Armin Laschet. Czy porażka ta zachwieje podstawami Sojuszu?

Pelosi: Kobiety „orędowniczkami” walki z korupcją

Podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Lizbonie po raz pierwszy przyznano także nową nagrodę „Kobiety dla Pokoju i Bezpieczeństwa”. Otrzymała ją przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że „Kobiety są wielkimi orędowniczkami walki z korupcją wszędzie, gdzie zjawisko to ma miejsce, a walka z korupcją wzmacnia demokrację”, podkreśliła w wystąpieniu po odebraniu nagrody.

„NATO jest nie tylko sojuszem na rzecz bezpieczeństwa. To sojusz wartości”, wskazała Pelosi. Ostrzegła przed autokratycznymi reżimami, wciąż obecnymi „w tak wielu miejscach” na świecie oraz przed korupcją, która, jak podkreśliła Amerykanka, często towarzyszy takiej formie rządów. „Nie tylko bezpieczeństwo, ale także wartości i właściwe zarządzanie mają wpływ na pokój na świecie”, zaznaczyła.