Stoltenberg: Czechy, Albania, Czarnogóra i Macedonia Północna dostaną respiratory z nowych zasobów NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg [Twitter, Oana Lungescu, @NATOpress]

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg [Twitter, Oana Lungescu, @NATOpress]

Sojusz Północnoatlantycki wesprze cztery państwa członkowskie w walce z pandemią COVID-19 respiratorami i środkami medycznymi ze swoich zapasów, poinformował sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

 

W piątek (30 października) do Skopje trafiło 60 respiratorów. Jest to pomoc w ramach wsparcia NATO w walce z pandemią koronawirusa państw członkowskich Sojuszu. Taka sama liczba urządzeń została dostarczona wcześniej do Czech, które zmagają się z krytyczną sytuacją pandemiczną.

W październiku i listopadzie Albania, Czechy, Czarnogóra i Macedonia Północna już otrzymały i jeszcze dostaną w sumie dziesiątki respiratorów i zaopatrzenie medyczne o łącznej wartości około 1,5 mln euro. Kraje te wystosowały wnioski o taką pomoc do Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy Euroatlantyckie NATO (EADRCC).

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Sojusznicza pomoc w walce z COVID-19

Jako pierwsza 60 respiratorów z zasobów NATO otrzymała już 22 października Albania. 27 października taką samą liczbę respiratorów otrzymały Czechy.

Jak poinformowała kwatera główna Sojuszu, otrzymane respiratory są częścią darowizny ze Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO. Dotychczas były one przechowywane przez Agencję Wsparcia i Zamówień NATO w magazynie w Południowym Centrum Operacyjnym NSPA w Taranto we Włoszech.

Dwa dni wcześniej Praga dostała także 150 respiratorów w ramach sojuszniczej pomocy bilateralnej od Węgier, a także 30 respiratorów z utworzonej w ostatnich miesiącach unijnej awaryjnej rezerwy RescEU. Pomoc zadeklarowała także Holandia.

Koronawirus: Krytyczna sytuacja w Czechach. Godzina policyjna i demonstracje w stolicy

Z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wynika, że w Czechach notuje się obecnie ponad 1300 przypadków COVID-19 na 100 tys. osób.

Nowe zasoby środków medycznych NATO

NATO utworzyło specjalne zasoby sprzętu medycznego, by mieć możliwość dostarczenia niezwłocznej pomocy znajdującym się w potrzebie sojusznikom lub państwom partnerskim. Zakupem i przechowywaniem artykułów pomocowych dla zapasów zarządza Agencja ds. Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA).

Ponadto niektóre kraje Sojuszu wniosły wkład finansowy do EADRCC. Były wśród nich m.in. Belgia, Dania, Niemcy, Litwa, Luksemburg, Holandia, Macedonia Północna, Norwegia, Słowacja, TurcjaWielka Brytania.

Słowacja: Przetestowano na koronawirusa niemal wszystkich mieszkańców. Co się okazało?

W miniony weekend na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2.

Sytuacja pandemiczna we wspartych krajach

W Albanii stwierdzono jak dotąd prawie 22 tys. przypadków koronawirusa, w Macedonii Północnej – prawie 34 tys., w Czarnogórze – prawie 20 tys., zaś w Czechach aż 363 tys. We wszystkich wymienionych krajach liczba zakażeń w ostatnim czasie gwałtownie wzrasta, co stwarza duże ryzyko przeciążenia służby zdrowia.

Według informacji z wtorku (3 listopada) w ciągu ostatniej doby stwierdzono 12,1 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 259 zgonów z powodu COVID-19, w Czarnogórze – 491 przypadków i dwa zgony, w Albanii – 381 przypadków i pięć zgonów, natomiast w najnowszym państwie sojuszniczym NATO, Macedonii Północnej – 911 przypadków i 24 zgony.

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się Czechy, w których według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że w kraju tym jest ponad 1300 przypadków COVID-19 na 100 tys. osób.