Tematem wczorajszego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych były kwestie wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że podobne spotkania będą organizowane regularnie, a kluby będą ponadto otrzymywały codzienny biuletyn informacyjny.
W Polsce nie odnotowano wczoraj żadnego nowego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jedyny dotychczas zdiagnozowany Polak, izolowany w zielonogórskim szpitalu zakaźnym, czuje się coraz lepiej.
Poza premierem Mateuszem Morawieckim w czwartkowym (5 marca) spotkaniu ze strony rządowej udział wzięli m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szef MSWiA Mariusz Kamiński, a także rzecznik rządu Piotr Müller, szef KPRM Michał Dworczyk i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
Prawo i Sprawiedliwość reprezentował szef klubu PiS Ryszard Terlecki, Platformę Obywatelską – posłowie Marcin Kierwiński i Tomasz Siemoniak, Lewicę – Marcelina Zawisza i Wiesław Szczepański, klub PSL-Kukiz15 – Władysław Kosiniak-Kamysz i Paweł Kukiz, a Konfederację – Krzysztof Bosak oraz Jakub Kulesza.
Bezpośrednio po tym dwugodzinnym spotkaniu premier odbył telekonferencję z wojewodami, na której omówione zostały dotychczasowe działania w walce z koronawirusem.
Dworczyk: Opozycja potrafiła wznieść się ponad politycznymi podziałami
Przekazując dziennikarzom informacje o przebiegu spotkania, minister Dworczyk powiedział, że w jego trakcie premier przekazał informacje na temat sytuacji sanitarno-epidemiologicznej i działań podjętych przez rząd w związku z koronawirusem. “Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości to niezwykle ważne, aby tego rodzaju sprawy były ponad podziałami politycznymi, choroba nie ma barw politycznych” – podkreślił po zakończeniu spotkania. “Trzeba podziękować przedstawicielom opozycji, potrafili wznieść się ponad podziały” – przyznał szef KPRM.
Szef KPRM: Spotkania z klubami cyklicznie, biuletyn informacyjny dla nich – codziennie
Szef kancelarii premiera poinformował, że podobne spotkania będą organizowane cyklicznie. “Ważny w tej sytuacji jest dialog, ważne, żeby współpracować spokojnie i merytoryczne, bo ta sytuacja tego wymaga” – oświadczył. Zapowiedział też, że każdy klub parlamentarny będzie od poniedziałku dostawał biuletyn informacyjny z najważniejszymi informacjami.
Pieniądze na walkę z wirusem – nielimitowane
Według Dworczyka premier zapewnił, że w budżecie państwa znajdą się środki na walkę z koronawirusem, a jeśli będzie taka potrzeba, to będą one nielimitowane. “W tej chwili jest uruchomione 100 mln zł z rezerwy ogólnej premiera, jest 1 mld 280 mln z rezerwy kryzysowej – i dzięki ustawie, która jest w tej chwili procedowana w Senacie – tutaj też premier zaapelował, by Senat przyjął tę ustawę bez poprawek, by mogła wejść jak najszybciej w życie” – przekazał szef kancelarii premiera.
Ulotki również po ukraińsku?
W odpowiedzi na pytania dziennikarzy o druk ulotek informujących ws. koronawirusa Dworczyk poinformował, że ulotki, które “w tej chwili się drukują” zostaną rozesłane Pocztą Polską w ramach bezadresowej wysyłki do ponad 14 mln gospodarstw domowych. Jak dodał, będą również dostępne m.in. we wszystkich stacjach benzynowych Orlenu i Lotosu, punktach bankowych Pekao SA, PKO BP i Lotto.
Szef KPRM przekazał także, że w czasie czwartkowego spotkania premiera z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych padło kilka propozycji ze strony opozycyjnej, m.in. dotycząca druku takich ulotek w języku ukraińskim. “Skorzystamy z tych podpowiedzi. Ważny jest dialog i to, by współpracować w tej sprawie spokojnie i merytorycznie” – podkreślił.
PO deklaruje współpracę z rządem i upomina się o samorządy
“Przedstawiliśmy premierowi Morawieckiemu, jego ministrom, nasze oczekiwanie wyłączenia sprawy walki z koronawirusem z bieżącej kampanii politycznej. Sprawa jest zbyt poważna i zbyt rzutuje na zdrowie milionów Polaków, żeby używać tego do polityki, zwłaszcza w kampanii wyborczej” – przekazał po spotkaniu Tomasz Siemoniak.
Dodał, że zarówno on, jak i Marcin Kierwiński zwracali uwagę na kwestię współpracy z samorządami. “Te podziały polityczne, które są w Polsce, nie powinny wpływać na współpracę wojewodów z samorządowcami” – oświadczył wiceszef PO. “Premier zapewnił, że takie sygnały wojewodom przekaże” – przekazał. „Dziś nie ma ważniejszej sprawy niż zdrowie Polaków i jesteśmy gotowi do współpracy w każdej formie” – podkreślił Siemoniak.
Marcin Kierwiński dodał, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej postulowali, żeby szpitale prowadzone przez samorządy nie były w żaden sposób dyskryminowane finansowo. “Zwracaliśmy uwagę na kwestie transparentności w wydawaniu środków publicznych, a rząd w ostatni poniedziałek dostał specjalne narzędzie, które daje mu wielką odpowiedzialność” – zwrócił uwagę sekretarz generalny PO. Wyraził przy tym nadzieję, że “rząd uzbrojony w tę ustawę będzie skutecznie walczył o bezpieczeństwo Polaków”.
Lewica deklaruje współpracę i domaga się przyspieszenia prac legislacyjnych
Szef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański (Lewica) poinformował, że 18 marca komisja ta przyjmie sprawozdanie do ustawy o zarządzaniu kryzysowym, a 24 marca zajmie się ustawą o powiadamianiu ratunkowym. “Prosiliśmy premiera by jak najszybciej przygotował i przesłał do Sejmu projekt ustawy o ochronie ludności” – powiedział dziennikarzom i dodał, że chodzi o to, żeby Sejm przyjął te ustawy jeszcze w tym miesiącu.
“Zdrowie nie ma ceny i deklarujemy pełną współpracę, jeśli chodzi o nasz klub” – zapewnił Szczepański. “Lewica będzie pomagała w rozwiązaniu problemu i nie będziemy w żadnym sensie przyczyniali się do siania paniki” – wtórowała mu wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy Marcelina Zawisza. “Istotne dla nas jest to, że mogliśmy zadać pytania, na które nie uzyskaliśmy odpowiedzi w czasie poniedziałkowego posiedzenia komisji zdrowia” – dodała.
PSL: Większość naszych wniosków została przyjęta
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że na spotkaniu z szefem rządu zgłosił kilkanaście wniosków merytorycznych i większość z nich zostało przyjęta. Szef ludowców przekazał PAP, że wnioskował o wyposażenie szpitali w odpowiednią ilość sprzętu potrzebnego do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i o wydrukowanie ulotek informacyjnych dotyczących koronawirusa również w języku ukraińskim. Kosiniak-Kamysz upomniał się ponadto o to, żeby również rolnicy mogli otrzymywać odszkodowania w przypadku objęcia ich kwarantanną.
Konfederacja: Nie wzmagać paniki
Według Jakuba Kuleszy (Konfederacja) spotkanie miało „charakter uspokajający”, a premier informował o przygotowaniu różnych instytucji państwowych do reagowania na sytuację wokół koronawirusa. “My ze swej strony przekazaliśmy apel do wszystkich, by nie wzmagać paniki wokół sprawy – przez co rozumiemy zarówno rozmaite wypowiedzi medialne, jak i sposób procedowania nad specustawą w sprawie koronawirusa” – przekazał przewodniczący koła Konfederacji w rozmowie z PAP.
Dziś posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego
Minister Dworczyk zapowiedział ponadto w czwartek, że dziś odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. “Pan premier, tak jak wczoraj informowaliśmy o tym, dał konkretne zalecenia różnym służbom i ministerstwom, jutro będzie też rozliczenie z tego” – poinformował wczoraj Dworczyk. “Chodzi też o wdrażanie pewnych nowych procedur, czy przyjęcie procedur w takich miejscach, gdzie ich jeszcze nie było” – dodał. Minister wyjaśnił, że chodzi np. o ćwiczenia prowadzone przez niektóre służby czy procedury dotyczące Głównej Inspekcji Sanitarnej i kontaktów ze szpitalami.