Spotkanie Blinken – Ławrow. USA: Stabilne stosunki z Rosją ważne dla obu stron

USA, Rosja, Antony Blinken, Siergiej Ławrow

Sekretarz stanu USA Antony Blinken i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow [Twitter, @SecBlinken]

Szefowie dyplomacji USA i Rosji podczas spotkania w Rejkiawiku zadeklarowali chęć unormowania relacji między Waszyngtonem a Moskwą, ale nie za wszelką cenę. Pół godziny przed rozpoczęciem rozmów amerykańska administracja ogłosiła sankcje na niektóre podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2.

 

Antony Blinken i Siergiej Ławrow spotkali się na marginesie szczytu Rady Arktycznej. Było to pierwsze spotkanie tych dwóch doświadczonych i poważanych dyplomatów od czasu objęcia stanowiska prezydenta USA przez Joego Bidena.

Ani Blinken, ani Ławrow nie ukrywali różnic w polityce i postawie Stanów Zjednoczonych i Rosji, ale jednocześnie zgodnie wyrazili wolę stabilizacji dwustronnych relacji i ściślejszej współpracy w tych obszarach, gdzie jest to możliwe.

Blinken chce stabilnych relacji, Ławrow – uczciwej dyskusji z USA

„Chcemy przewidywalnych, stabilnych stosunków z Rosją”, podkreślił amerykański sekretarz stanu. „Ufamy, że byłoby to dobre dla naszych obywateli, ale również dla obywateli rosyjskich, jak i dla reszty świata”, ocenił, cytowany przez agencję Associated Press.

Chęć dialogu nie oznacza jednak, że Ameryka nie zamierza bezczynnie przyglądać się wszystkim krokom podejmowanym przez Moskwę, zasugerował Blinken. „Wszelkie agresywne działania Rosji, wymierzone w nas, naszych partnerów i sojuszników, spotkają się z odpowiedzią”, ostrzegł. Dodał, że Waszyngton „nie dąży do eskalacji konfliktu, ale po prostu broni swoich interesów”.

„Różnimy się w ocenie sytuacji międzynarodowej, a także w podejściu do problemów, które należy rozwiązać, aby umożliwić jej normalizację”, skomentował relacje z USA Siergiej Ławrow.

„Nasze stanowisko jest jasne: jesteśmy gotowi do rozmowy na każdy temat, bez wyjątku, ale pod warunkiem, że dyskusja ta będzie uczciwa, oparta na faktach i rzecz jasna na wzajemnym szacunku”, podkreślił minister spraw zagranicznych Rosji.

Blinken z wizytą w Kijowie: "Rosja nie wycofała wszystkich oddziałów z granicy z Ukrainą"

W czasie jednodniowej podróży do Kijowa Antony Blinken rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

USA domagają się uwolnienia swoich obywateli

Po spotkaniu Departament Stanu poinformował w komunikacie, że Blinken wystąpił do swojego rosyjskiego odpowiednika z postulatem uwolnienia dwóch przetrzymywanych Amerykanów, Paula Whelana i Trevora Reeda.

Wyraził też „głębokie zaniepokojenie” wzmacnianiem przez Rosję swoich sił przy granicy z Ukrainą i działaniami Moskwy przeciwko Radiu Wolna Europa i amerykańskiej rozgłośni Voice of America.

Z kolei Ławrow, określając rozmowę z Blinkenem jako „konstruktywną”, ocenił w komentarzu dla mediów, że po stronie USA „jest zrozumienie konieczności zmiany niezdrowej sytuacji, jaka w ostatnich latach powstała w relacjach między Waszyntonem i Moskwą”.

„Przeszkód (dosł. „gruzu” – red.) z przeszłości jest wiele i nie jest łatwo je pokonać. Zauważyłem jednak u Antony’ego Blinkena i jego delegacji determinację w tym kierunku. Z nami problemów w tej kwestii nie będzie”, zapewnił.

„Jesteśmy gotowi (…) przystąpić do rozwiązywania wszelkich problemów, jakie pojawiają się w naszych dwustronnych relacjach – także problemów regionalnych i globalnych, konfliktów czy kryzysów”, oznajmił, cytowany przez agencję Interfaks.

USA nakładają sankcje na Rosjan odpowiedzialnych za represje wobec Nawalnego

Na „czarnej liście” są m.in. wiceministrowie oraz prokurator generalny.

Rosja nie życzy sobie „przewidywalnych sankcji”

Jeden ze starszych rangą urzędników w amerykańskiej dyplomacji ocenił w komentarzu dla AP, że spotkanie Blinkena i Ławrowa było „dobrym startem”, pozbawionym silniejszej polemiki między dwoma dyplomatami, co pozwoliło na spokojne przedyskutowanie wielu kwestii, które  mogą stać się tematem rozmów między prezydentami obu państw podczas zaplanowanego na przyszły miesiąc szczytu.

Jeszcze przed spotkaniem, podczas poniedziałkowej (17 maja) konferencji prasowej Siergiej Ławrow odniósł się do powtarzanych kilkukrotnie przez Antony’ego Blinkena słów o chęci stworzenia „bardziej przewidywalnych” stosunków z Moskwą.

„USA widocznie podjęły decyzję o dążeniu do bardziej stabilnych i przewidywalnych stosunków z Rosją. Jeśli jednak elementem tej postawy mają być stałe i przewidywalne sankcje, to my czegoś takiego nie potrzebujemy”, stwierdził.

Blinken ocenił natomiast, że spotkanie z Ławrowem będzie testem, czy USA i Rosja są w stanie współpracować choćby w takich obszarach, jak zmiana klimatu, sytuacja na Bliskim Wschodzie czy relacje z Koreą Północną. Zaznaczył też, że pomimo zaostrzonych relacji między oboma mocarstwami Rosja i Stany Zjednoczone potrafiły porozumieć się co do przedłużenia o kolejne pięć lat układu New START.

USA i Rosja przedłużają układ New START. Ameryka ostrzega Moskwę w sprawie praw człowieka

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział współpracę z sojusznikami i partnerami USA nad „pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka”.

USA nakłada na sankcje na podmioty związane z Nord Stream 2

Zaledwie pół godziny przed rozpoczęciem spotkania Stany Zjednoczone ogłosiły sankcje związane z krytykowanym przez USA projektem Nord Stream 2. Jak poinformował Blinken w wydanym oświadczeniu, sankcjami objęto cztery rosyjskie statki, pięć podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągu, w tym zarządzającą projektem firmę Nord Stream 2 AG oraz jej prezesa Matthiasa Warniga.

„Dzisiejsza decyzja pokazuje zobowiązanie (amerykańskiej – red.) administracji wobec bezpieczeństwa energetycznego Europy, zgodną z obietnicą prezydenta odbudowy relacji z naszymi sojusznikami i partnerami w Europie. Sprzeciwiamy się ukończeniu tego projektu, który osłabi europejskie bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza bezpieczeństwo Ukrainy, wschodniej flanki NATO i krajów UE”, uzasadnił Antony Blinken podjętą decyzję.

„Mimo że czasem możemy się ze sobą nie zgadzać, nasze sojusze pozostają silne, a nasza pozycja odzwierciedla zobowiązanie do wzmacniania relacji transatlantyckich”, wyjaśnił.

Kto nie został objęty sankcjami – i dlaczego?

Rosyjska państwowa agencja TASS odnotowała, że amerykańskie sankcje nie obejmą jednak m.in. dyrektora finansowego Nord Stream 2 AG Paula Corcorana, dyrektora projektu Nord Stream 2 Marco Casiratiego, dyrektora komercyjnego Nord Stream 2 AG Reinharda Ontyda czy dyrektora technicznego firmy Pawła Persidskiego.

Według przekazu TASS Blinken miał zdecydować, że wprowadzenie sankcji przeciwko tylu osobom „wpłynie negatywnie na relacje USA z Niemcami, UE i innymi europejskimi sojusznikami i partnerami”, podczas gdy rezygnacja z tych restrykcji „stworzy pole do współpracy dyplomatycznej z Niemcami w rozwiązaniu problemu zagrożeń, jakie będzie nieść za sobą zakończenie projektu Nord Stream 2”.