Słowenia jako pierwsza w Europie ogłasza koniec epidemii koronawirusa

Piran, Słowenia (Photo by Mikita Karasiou on Unsplash)

Piran, Słowenia (Photo by Mikita Karasiou on Unsplash)

Rząd Słowenii oficjalnie ogłosił w całym kraju koniec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Taką decyzję podjęto, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch tygodni stwierdzano dziennie tylko po kilka nowych zakażeń tym patogenem.

 

Ani jednego dnia w ciągu ostatnich 14 dni liczba nowych wykrytych w Słowenii infekcji nie była wyższa niż siedem.

W liczącym 2 mln mieszkańców kraju, który graniczy z Austrią, Chorwacją, Węgrami oraz Włochami, stwierdzono dotąd 1465 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 oraz 103 zgony z tego powodu. Dziś przybył tylko jeden nowy chory.

Słoweński premier Janez Jansa odtrąbił więc sukces. „Słowenia opanowała epidemię w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dzisiaj mamy najlepszą sytuację epidemiologiczną w Europie” – powiedział.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Mało nowych zachorowań w Słowenii

Jansa nieco przesadził, ponieważ w sąsiadującej z Polską Słowacji zdarzały się w ciągu ostatnich dwóch tygodni takie dni, kiedy nie stwierdzano ani jednego nowego przypadku zakażenia, a przy podobnej liczbie wykrytych infekcji (1480) doszło do zaledwie 27 zgonów, a więc było ich niemal czterokrotnie mniej niż w Słowenii.

Ale Słowenia na pewno jest w europejskiej czołówce, a do tego startowała z trudniejszej niż wiele innych państw członkowskich pozycji. Graniczy bowiem z północnymi Włochami i południową Austrią, czyli regionami, gdzie sytuacja epidemiczna była w ostatnich miesiącach szczególnie trudna.

Słowenia stan epidemii ogłosiła bardzo szybko, szybciej niż wiele innych krajów (w tym Polska). Zaczął on obowiązywać w Słowenii już 12 marca, gdy w kraju było już 89 zarażonych. Zamknięto wówczas szkoły, przedszkola i lokale gastronomiczne.

W kraju nie żałowano pieniędzy na prowadzenie testów na obecność koronawirusa w organizmie. W ciągu dwóch miesięcy przeprowadzono 70 tys. testów. To w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców dwa razy więcej niż w Polsce.

Sanofi: Francja przeciw pierwokupowi szczepionki na koronawirusa przez USA

Dlaczego francuska firma farmaceutyczna chciała zagwarantować USA prawo pierwokupu szczepionki na koronawirusa?

Jak będą znoszone w Słowenii obostrzenia?

Otwarte mogły być tylko sklepy spożywcze, apteki oraz stacje benzynowe. Wstrzymano transport publicznych, a osoby przybywające z zagranicy musiały się poddać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Część obostrzeń zniesiono już w ostatnich tygodniach (trwa to od 20 kwietnia), ale wraz ze zniesieniem stanu epidemii znikną niemal wszystkie. Stanie się tak 1 czerwca.

Wtedy to odmrożona zostanie cała gospodarka i przywrócona zostanie możliwość organizowania imprez na więcej niż 50 osób, choć dalej nie ma mowy o wielotysięcznych wydarzeniach, takich jak np. koncerty.

Ustaną jednak nie tylko restrykcje, ale również niemal wszystkie państwowe programy wsparcia dla przedsiębiorców czy instytucji kultury. Obywateli będą obowiązywać jedynie proste rygory sanitarne.

Osoby nie mieszkające pod jednym dachem lub nie będące bliską rodziną, dalej będą musiały zachowywać do siebie dystans co najmniej 1,5 metra. Przed wejściem do takich miejsc jak sklepy, szkoły czy urzędy będzie trzeba zdezynfekować ręce.

Nakaz noszenia maseczek zostanie zaś ograniczony tylko do wnętrza publicznych budynków. Wciąż zamknięte będą także hotele, które mają więcej niż 30 pokoi. W restauracjach zaś stoliki będą musiały być poodsuwane od siebie na przepisową odległość.

Chiny: Masowe testy w Wuhan, nowe ogniska infekcji w Jilin

Trwają wielkie przesiewowe badania mieszkańców miasta Wuhan w środkowych Chinach, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

Słowenia otworzy granice

Otwarte zostaną również granice, choć kontrole na razie na nich pozostaną. Obowiązek odbywania 14-dniowej kwarantanny po wjeździe do kraju nie będzie już jednak obowiązywał obywateli Słowenii oraz pozostałych państw członkowskich UE.

Jedynie osoby, które nie mają unijnego obywatelstwa, będą musiały po przybyciu do Słowenii pozostać w zgłoszonym miejscu przez następne dwa tygodnie. Przepis ten nie będzie jedynie dotyczył dyplomatów oraz osób pracujących w transporcie, o ile zaraz po rozładunku towaru lub wysadzeniu pasażerów opuszczą Słowenię.

Więcej szczegółów niemal całkowitego znoszenia lockdownu rząd Słowenii ma ogłosić na początku przyszłego tygodnia. Wtedy to możliwe jest też wcześniejsze usunięcie niektórych restrykcji, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

Węgry: Pierwsze zatrzymania za "rozpowszechnianie fake newsów"

Pierwsze skutki nowego prawodawstwa wprowadzonego na Węgrzech na czas pandemii