Słowacja przetestuje na koronawirusa wszystkich obywateli

Słowacja, aborcja, prawa kobiet

Premier Słowacji Igor Matovič, źródło: Facebook/Igor Matovic

Słowacja przygotowuje się do wielkiego przedsięwzięcia – masowe testy na koronawirusa obejmą wszystkich obywateli powyżej 10. roku życia. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia czy testy będą obowiązkowe.

 

Władze 5,5-milionowej Słowacji zakupiły 13 mln testów na koronawirusa. Mają one posłużyć nie tylko do przetestowania wszystkich mieszkańców, ale także osoby przyjeżdżające do kraju. „To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła” – zapowiedział premier Igor Matovič.

Poinformował, że masowymi testami objęte zostaną osoby powyżej 10. roku życia, ale nie wyjaśnił czy poddanie się testowi będzie obowiązkowe, ani jakie konsekwencje dotkną tych, którzy odmówią.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Będą testy na granicach Słowacji?

Wiadomo jednak, że osoby, u których wystąpi pozytywny wynik, będą musiały pozostać w domowej kwarantannie. Całą operację ma także przeprowadzić wojsko, aby nie obarczać personelu medycznego dodatkowymi obowiązkami.

Na początek zrealizowany zostanie pilotażowy program testów, który obejmie trzy powiaty, w których zakażeń jest najwięcej. Operacja zostanie przeprowadzona w następny weekend. Dzięki temu zostanie zweryfikowana logistyka testowania, a tydzień później rozpoczną się testy na całej Słowacji.

Testom, według słów premiera Matoviča poddawani byliby wszyscy przyjeżdżający do kraju – zarówno słowaccy obywatele i rezydenci, jak i pozostali cudzoziemcy. Miałyby w tym celu powstać specjalne punkty badań, również do testowania Słowaków wykorzystane zostaną odrębne lokale, aby nie przeciążać szpitali i przychodni.

Koronawirus: Od soboty nowe obostrzenia i nowe strefy czerwone w Polsce. Jakie zmiany nas czekają?

Premier i minister zdrowia ogłosili w czwartek (15 października) na konferencji prasowej listę nowych czerwonych stref epidemicznych w Polsce, których jest obecnie aż 152. Reszta kraju pozostaje strefą żółtą. Zmieniają się też przeciwepidemiczne obostrzenia.

 

152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich …

Użyte zostaną testy antygenowe

Do przeprowadzenia całej operacji mają zostać wykorzystane tzw. szybkie testy antygenowe pozwalające na przeprowadzenie badań przesiewowych. Dopiero uzyskanie z nich wyniki pozytywne będą potwierdzane bardziej precyzyjnym testem PCR.

Polskie zapasy testów antygenowych to 500 tys., ale Ministerstwo Zdrowia podaje, że wykorzystano dotąd tylko 4,2 tys. z nich. Do ich skuteczności ma zastrzeżenia Państwowy Zakład Higieny. Ich czułość określono tylko na 57 proc. Im więcej wirusa w organizmie pacjenta, tym taki test jest skuteczniejszy.

Władze Słowacji zapłaciły 52 mln euro. Koszt jednego testu to bowiem 4 euro. Planowany zakup był utrzymywany w tajemnicy, aby nie doprowadzić do spekulacyjnego wzrostu ich ceny lub ich zniknięcia z rynku. O sprawie pisały już jednak kilka dni temu słowackie media, ale rząd w Bratysławie tych informacji jeszcze wtedy nie potwierdzał.

Świat po pandemii: Czy ludzkość zmieni swoje podejście do rzeczywistości?

Czy nadszedł już antropocen, czyli epoka, w której centrum jest jedynie człowiek? Czy najpoważniejszym skutkiem pandemii będzie pogłębienie się nierówności na świecie i wewnątrz poszczególnych państw? Czy uratują nas artyści, czy może jednak nowe technologie? O tym rozmawiano podczas debaty …

Druga fala pandemii na Słowacji

Słowacja, tak jak i większość państw europejskich, zmaga się obecnie z drugą falą pandemii i dużym wzrostem liczby zakażeń. Wyraźny wzrost dziennej liczby wykrytych infekcji notowany jest od końca września. W ostatni piątek (16 października) po raz pierwszy było to ponad 2 tys. przypadków dziennie.

Od początku pandemii na Słowacji odnotowano prawie 30 tys. zakażeń SARS-CoV-2, ale tylko 88 zgonów z tego powodu. Do tej pory był to jeden z najmniej dotkniętych przez koronawirusa krajów członkowskich Unii Europejskiej.