Słowacja przekazała Ukrainie system przeciwlotniczy S-300

Część systemu przeciwlotniczego S-300, źródło: Wikipedia, fot. George Chernilevsky (CC BY-SA 3.0)

Część systemu przeciwlotniczego S-300, źródło: Wikipedia, fot. George Chernilevsky (CC BY-SA 3.0)

Premier Słowacji, który udał się dziś z wizytą do Kijowa, potwierdził, że jego kraj przekazał Ukrainie system obrony przeciwlotniczej S-300. To sprzęt produkcji radzieckiej, który jest dobrze znany ukraińskich żołnierzom, a więc nie będą im potrzebne dodatkowe skomplikowane szkolenia.

 

System S-300 to zestaw pozwalający razić z ziemi cele znajdujące się w powietrzu i to zarówno samoloty, jak i pociski rakietowe, w tym te manewrujące. Składa się on z samobieżnych wyrzutni rakietowych, a także zestawu radarów oraz punktu dowodzenia. Może być gotowy do użycia w ciągu pięciu minut od wykrycia zagrożenia znajdującego się w powietrzu.

Zestawy te zaczęły być produkowane w ZSRR pod koniec lat 70. XX wieku, ale po unowocześnieniach są wytwarzane w Rosji do dziś. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zna je bardzo dobrze i żołnierze z Ukrainy nie potrzebują wielu szkoleń, aby być w stanie obsługiwać system S-300.

„Wierzymy, że ten system pomoże ocalić jak najwięcej niewinnych Ukraińców przed agresją reżimu Putina” – napisał w mediach społecznościowych słowacki premier Eduard Heger, potwierdzając wcześniejsze medialne doniesienia o przekazaniu systemu S-300 Ukrainie.

Wojna w Ukrainie [AKTUALIZACJA] / Rosjanie zaatakowali dworzec kolejowy. Co najmniej 30 ofiar

Tymczasem Ukraina wciąż stawia zacięty opór siłom agresora.

Premier Słowacji w Kijowie

O tym, że Słowacja zdecydowała się na taki krok jako pierwsza poinformowała kilka dni temu prywatna słowacka telewizja Markiza, ale dotąd władze w Bratysławie niczego oficjalnie nie potwierdziły.

Heger oficjalnie o wszystkim poinformował, gdy był już w drodze do Kijowa, aby w towarzystwie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josepa Borrella spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Słowacki premier zapewnił przy tym, że przekazanie tak zaawansowanego sprzętu stronie ukraińskiej „nie oznacza, że Republika Słowacka stała się stroną konfliktu zbrojnego na Ukrainie.”

Ukraiński sprzęt wojskowy będzie remontowany w Czechach i na Słowacji?

Chodzi o naprawy na warunkach komercyjnych – informują Praga i Bratysława.

Heger: To broń defensywna

Jak wyjaśnił Heger, systemy S-300 są typową bronią defensywną, bowiem służą wyłącznie do strącania wrogich pocisków rakietowych lub samolotów, jakimi przeciwnik atakuje terytorium broniącego się kraju.

„Zapewniam również, że obrona Republiki Słowackiej jest nadal zabezpieczona, a w najbliższych dniach wzmocni ją dodatkowy system obrony przeciwrakietowej od naszych sojuszników” – dodał premier Słowacji.

Wiadomo już, że chodzi o sprzęt amerykański. Przekazany Ukrainie system S-300 ma zastąpić nowocześniejszy system Patriot rozmieszczony przez armię USA. Potwierdził to amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin.

Czechy wysyłają Ukrainie czołgi i bojowe wozy

To pierwszy potwierdzony przypadek, kiedy kraje NATO wspomagają Ukrainę ciężkim sprzętem.

Biden podziękował Słowacji

Za przekazanie uzbrojenia Ukrainie podziękował też władzom Słowacji prezydent USA Joe Biden. „Chcę podziękować słowackiemu rządowi za dostarczenie systemu obrony powietrznej S-300 na Ukrainę, czyli zrobienie czegoś, o co osobiście zwracał się w rozmowach ze mną prezydent Zełenski. Aby umożliwić ten transfer i zapewnić dalsze bezpieczeństwo Słowacji, USA przemieszczą amerykański system rakietowy Patriot na Słowację” – wyjaśnił.

Dotąd na Słowacji, co przypomniał słowacki minister obrony Jaroslav Naď, znajdowały się już dwie baterie rakiet Patriot, które wysłały Holandia i Niemcy.