Słowacja: Akcja „Czyściec”, czyli zatrzymania byłych szefów służb mundurowych

Specjalna jednostka słowackiej policji zatrzymała byłych szefów różnych służb policyjnych, źródło: Wikipedia, fot. Martin Strachoň/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Specjalna jednostka słowackiej policji zatrzymała byłych szefów różnych służb policyjnych, źródło: Wikipedia, fot. Martin Strachoň/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Funkcjonariusze specjalnej słowackiej jednostki policyjnej zajmującej się zwalczaniem zorganizowanej przestępczości wkroczyli do mieszkań byłych szefów kilku najważniejszych służb policyjnych i śledczych. Może być to najszerzej zakrojona tego typu akcja w historii Słowacji.

 

Policjanci z Narodowej Agencji Kryminalnej (NAKA), która zajmuje się zbieraniem materiałów w najważniejszych, często dotyczących zorganizowanej przestępczości śledztwach na Słowacji, wkroczyli dziś (5 listopada) do mieszkań m.in. byłego komendanta głównego policji Tibora Gašpara, byłego szefa policji finansowej Bernarda Slobodnika, byłego dowódcy jednostki antykorupcyjnej Roberta Krajmera oraz byłego szefa samej NAKA Petra Hraška.

Wszyscy czterej zostali też zatrzymani i trafili na kilkugodzinne przesłuchania do Urzędu Specjalnej Prokuratury w Pezinku pod Bratysławą. Urząd ten prowadzi dochodzenia w przypadku najpoważniejszych przestępstw.

Premier spełnia zapowiedzi? Jak Słowacja oczyszcza wymiar sprawiedliwości?

Funkcjonariusze słowackiej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) zatrzymali w środę kilku przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Prokuratorzy nabierają wody w usta

Niewiele wiadomo o powodach prowadzenia przeszukań i zatrzymań. Nie jest nawet jasne ile ostatecznie osób zatrzymano w ramach akcji, której nadano kryptonim „Czyściec”. Słowaccy dziennikarze czekali przed budynkiem prokuratury w Pezinku, aby obserwować kto się tam zgłasza lub jest doprowadzany przez policjantów.

Rzeczniczka Urzędu Specjalnego Prokuratora Jana Tökölyová wyjaśniła jedynie, że „kilka osób zostało zatrzymanych i przedstawiono im zarzuty związane z wieloma czynami karalnymi, w tym z przestępstwem zmowy oraz tworzenia i wspierania grupy przestępczej.”

„Zarzuty dotyczą także przestępstw korupcyjnych i nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego. Toczy się postępowanie, więc nie będziemy dalej komentować sprawy” – powiedziała Tökölyová.

Słowackie media spekulują, że dzisiejsza akcja może mieć związek z działaniami specjalnej grupy śledczej badającej zeznania byłego szefa wydziału kryminalnego administracji finansowej L’udovita Mako i byłego funkcjonariusza cywilnego wywiadu, czyli Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS) Františka Böhma.

Obaj oni mają już postawione zarzuty wspierania jednej z mafijnych grup, która szantażowała przedsiębiorców. Według słowackiej prasy Mako miał jakiś czas temu rozpocząć współpracę ze śledczymi i dostarczyć wielu cennych informacji.

Wszyscy czterej zatrzymani dziś byli szefowie policyjnych służb zostali mianowani w czasach rządów partii Smer-SD, gdy premierem był Robert Fico. Socjaldemokraci zostali odsunięci od władzy w tym roku po serii skandali związanych z korupcją i nadużywaniem władzy w ostatnich latach.

Słowacja: Jest wyrok ws. zabójstwa Jána Kuciaka. Zabójca skazany, domniemani zleceniodawcy uniewinnieni

Słowacki sąd wydał wyrok w sprawie zabójstwa w lutym 2018 r. dziennikarza śledczego, który ujawniał powiązania polityków z biznesmenami i gangsterami. Skazano tylko bezpośredniego sprawcę morderstwa. Dwoje domniemanych zleceniodawców uniewinniono.

 

Zaledwie 27-letni Ján Kuciak był wschodzącą gwiazdą słowackiego dziennikarstwa śledczego. Mimo …

Jest jakiś związek z zabójstwem Kuciaka?

Kroplą, która przelała czarę goryczy było zastrzelenie w lutym 2018 r. młodego reportera śledczego Jána Kuciaka, który ujawnił wiele powiązań między politykami Smer-SD a znanymi z lewych interesów biznesmenami. W swoim ostatnim, niedokończonym reportażu Kuciak opisywał mechanizm, który za sprawą pomocy ze strony doradców premiera Fico pozwalał włoskiej mafii wyłudzać na wschodniej Słowacji unijne dotacje rolne.

Kuciaka oraz jego narzeczoną zastrzelili w ich własnym domu wynajęci zabójcy. O ich zatrudnienie oskarżony został kontrowersyjny biznesmen Marian Kočner. Kuciak często o nim pisał, a biznesmen groził młodemu dziennikarzowi. Mi to policja nie przyznała Kuciakowi ochrony.

Kočnera ostatecznie z zarzutów oczyszczono na początku września, ponieważ sąd uznał, że nie zebrano wystarczających dowodów jego winy. Skazano jedynie bezpośrednich sprawców oraz pośrednika, z których część się przyznała.

Śledztwo w sprawie zabójstwa Kuciaka długo tkwiło w martwym punkcie. Podczas ulicznych manifestacji (największych na Słowacji od czasów „aksamitnej rewolucji”) oskarżano o jego sabotowanie byłego już ministra spraw wewnętrznych Roberta Kaliňáka oraz szefów podległych mu służb policyjnych.

Zatrzymanego dziś Roberta Krajmera widziano jak jeden z pierwszych przyjechał na miejsce zabójstwa Kuciaka już po tym jak wyszło ono na jaw. Ciała dziennikarza i jego narzeczonej odnaleziono dopiero trzy dni po zabójstwie, gdy ich rodziny zaczęły się martwić brakiem kontaktu z nimi.

Ostatecznie Kaliňák podał się do dymisji. Ze stanowiska odszedł też wówczas Tibor Gašpar. Inni szefowie służb policyjnych opuścili stanowiska w kolejnych miesiącach. Do dymisji podał się też premier Robert Fico, którego zastąpił Peter Pellegrini.

Słowacja: Za co skazano przywódcę skrajnie prawicowej partii?

Lider skrajnie prawicowej Ludowej Partii Nasza Słowacja (LSNS) Marian Kotleba został skazany na 4 lata i 4 miesiące więzienia.

Matovič zapowiadał rozliczenie rządów Smer-SD

Słowackie media nie wiedzą jednak czy dzisiejsze zatrzymanie i przesłuchanie byłych szefów służb policyjnych ma związek z zabójstwem Kuciaka. Obecny premier Igor Matovič obiecywał po swoim wyborczym sukcesie rozliczenie okresu rządów socjaldemokratów.

„Jednym z naszych celów było pokonanie mafii Smeru. Ze Smer-SD nie będę rozmawiał o żadnej współpracy. Z mafią się nie rozmawia” – powiedział jeszcze w wieczór wyborczy po ogłoszeniu wstępnych wyników.

Pod koniec października NAKA zatrzymała już kilkunastu wysokich rangą byłych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, w tym byłych sędziów Sądu Najwyższego, a także znanych adwokatów.