Serbia: Wizyta ministra obrony Rosji

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, źródło: kremlin.ru (CC BY 2.0)

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu spotkał się w Belgradzie m.in. z serbskim ministrem obrony Aleksandrem Vulinem. Rozmowy dotyczyły wspólnych planów w zakresie wojskowości i obrony.

 

Do Belgradu z oficjalną wizytą przybył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, aby spotkać się ministrem obrony Aleksandrem Vulinem i Szefem Sztabu Generalnego Serbskich Sił Zbrojnych Milanem Mojsiloviciem. Ministrowie rozmawiali o współpracy w dziedzinie obronności. Podkreślili wspólne zobowiązanie do dalszego zacieśniania działań między obydwoma krajami i osiągnięcia wyznaczonych celów.

Wzajemne pochwały współpracy wojskowej

Minister Vulin podkreślił, że Serbii „zależy na silnej armii gwarantującej stabilność i neutralność”. Podziękował również za pomoc wojskowo-techniczną udzieloną jego krajowi przez Rosję. Minister wyraził zaniepokojenie sytuacją prawosławnych w Czarnogórze po przyjęciu tam ustawy o wolności wyznania i utworzeniem Armii Kosowa, co Belgrad uznaje za pogwałcenie kończącego wojnę w byłej Jugosławii porozumienia z Dayton.

Vulin też, że „zgodnie z polityką neutralności wojskowej będzie dążył do rozwoju i dalszej poprawy współpracy z Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (układ zbiorowego bezpieczeństwa Wspólnoty Niepodległych Państw, w którym Serbia ma status obserwatora), a także do dwustronnych partnerstw z jej państwami członkowskimi.”

Serbski minister pogratulował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi ponownego powołania na stanowisko ministra obrony w nowym rządzie Rosji oraz podziękował mu za wybranie Belgradu na miejsce pierwszej oficjalnej wizyty w nowej kadencji. Siergiej Szojgu otrzymał też tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Obrony w Belgradzie. Rosyjski minister wskazał zaś na znaczącą współpracę wojskową między Serbią a Rosją oraz na „duchową bliskość” dwóch narodów.

Obaj ministrowie podsumowali współpracę – w 2019 r. Wspólnie przeprowadzono w tym okresie 94 działania w ramach międzynarodowej współpracy wojskowej. Podkreślono też, że dobre osobiste relacje prezydentów Rosji Władimira Putina i Serbii Aleksandra Vucicia przyczyniły się do wzmocnienia współpracy obu krajów na najwyższym szczeblu.

Znaczenie Rosji w Serbii

W Serbii Władimir Putin jest bardzo popularnym politykiem. Serbowie doceniają krytyczne stanowisko Rosji wobec bombardowania kraju przez NATO w 1999 r. oraz nieuznawanie przez Moskwę suwerenności Kosowa.

Z kolei wiele organizacji międzynarodowych oskarża Rosję o próbę zamachu stanu w Czarnogórze, a także próbę destabilizacji Bośni i Hercegowiny oraz prowadzenie centrum humanitarnego w południowej Serbii jako przykrywki dla działalności wywiadowczej.

Putin również zarzuca USA i innym zachodnim krajom „destabilizację” regionu, a także krytykuje postępowanie Unii Europejskiej wobec Kosowa. Prezydent Rosji wiele razy podkreślał, że UE zmusza Serbię do dokonania „sztucznego wyboru” między Rosją a Zachodem.

Z kolei serbski prezydent Aleksandar Vuczić twierdzi, że priorytetem dla Serbii jest dalsza integracja z UE, ale – jak dodaje – równocześnie chce utrzymywać dobre stosunki z Kremlem. „Jesteśmy neutralni pod względem wojskowym, nie mamy aspiracji, aby dołączyć ani do NATO, ani do jakiegoś wojskowego sojuszu pod przywództwem Rosji” – powtarzał wiele razy prezydent Serbii.

Rozszerzenie współpracy Serbii i Rosji

Współpraca między Serbią i Rosją znów zacieśniona. Tym razem w obszarach energii jądrowej, technologii oraz wojskowości.

 

9 maja 2019 r. armia rosyjska zaprezentowała swój potencjał bojowy na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie, upamiętniającej zakończenie II wojny światowej w Europie. Natomiast …