Serbia pod presją UE? Belgrad zmienia decyzję ws. ćwiczeń wojskowych na Białorusi

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy. Na zdjęciu prezydent Serbii Aleksandar Vučić./ Foto via Facebook @Александар Вучић

Serbia nie weźmie udziału w białoruskich manewrach przy polskiej granicy. Na zdjęciu prezydent Serbii Aleksandar Vučić./ Foto via Facebook @Александар Вучић

Serbia zawiesiła wszystkie zagraniczne ćwiczenia wojskowe w przededniu planowanych manewrów z Rosją na terytorium Białorusi. Przyczyną miały być rzekome naciski ze strony Unii Europejskiej.

 

 

Serbskie oddziały wojskowe miały dołączyć do sił rosyjskich i białoruskich. Armie miały wziąć udział w dniach 10-15 września we wspólnych manewrach wojskowych „Słowiańskie Braterstwo 2020”, które miały rozpocząć się pod Brześciem, niedaleko granicy z Polską.

Serbia pod presją UE?

Żołnierze mieli przećwiczyć podczas manewrów kwestie wspólnych działań jednostek podczas wykonywania zadań dotyczących walki z terroryzmem – podał białoruski resort obrony. Oddziały sił zbrojnych Białorusi, Rosji i Serbii miały utworzyć wielonarodową grupę taktyczną.

Minister obrony Aleksandar Vulin powiedział, że Serbia znajduje się pod „okropną i niezasłużoną presją” Unii Europejskiej – poinformował w środę (9 września) polityk. Presja” UE była częścią „histerii” i nasilających się ataków na nasz kraj – podkreślił Vulin. Zawieszenie udziału w manewrach obejmuje również planowane ćwiczenia z siłami NATO.

Vulin dodał, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy Serbia „nie weźmie udziału w żadnych ćwiczeniach wojskowych ani działaniach z NATO, Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Chinami czy UE – ani ze Wschodem, ani z Zachodem”.

Trump ogłasza sukces. Serbia i Kosowo zdecydowały się na normalizację stosunków gospodarczych

Serbia i Kosowo po wielu latach wrogich relacji zgodziły się na normalizację stosunków gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump określił tę decyzję jako „wielki przełom” w stosunkach między Belgradem a Prisztiną.

Słowiańskie Braterstwo w trakcie antyrządowych manifestacji

Serbia, która uczestniczy w NATO-wskim programie Partnerstwo dla Pokoju, formalnie zadeklarowała neutralność wojskową. Brała jednak udział w ćwiczeniach wojskowych z Rosją i jej sojusznikami. Kraj stara się o członkostwo w UE.

Manewry Słowiańskie Braterstwo 2020 przebiegać będą w czasie, gdy na Białorusi trwają protesty przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, a Rosja sygnalizowała, że w razie konieczności jest gotowa wysłać tam siły porządkowe.

Serbia odrzuciła wyniki sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi i skrytykowała represje wobec protestujących, domagających się odejścia prezydenta Alaksandra Łukaszenki.