Koronawirus: Serbia jako pierwsza w Europie będzie produkować chińską szczepionkę

Serbia, Chiny, koronawirus, Rosja, Sputnik V, geopolityka, szczepionka, pandemia, Bałkany, Vucic, Putin, Xi Jinping, COVID19

Serbia chce produkować szczepionki na koronawirusa i eksportować je do sąsiednich krajów bez zysku, źródło: pixnio/Bicanski (CC0 Public Domain)

Serbskie władze poinformowały, że pracują nad uruchomieniem produkcji chińskiej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 opracowanej przez koncern Sinopharm. Chcą ją także eksportować za granicę i to bez zysku.

 

 

Wśród państw kandydujących do Unii Europejskiej Serbia radzi sobie najlepiej ze szczepieniami na koronawirusa. Tempa podawania szczepionek mogłyby jej zresztą pozazdrościć także niektóre unijne państwa członkowskie. W 7-milionowej Serbii udało się już zaszczepić 1,5 mln mieszkańców.

W tym zachodniobałkańskim kraju podawane są bowiem zarówno szczepionki zachodniej, jak i wschodniej produkcji – amerykańsko-niemiecki preparat Pfizer/BioNTech, brytyjsko-szwedzki AstraZeneca, rosyjski Sputnik V oraz chiński Sinopharm. Na rychłe zatwierdzenie czeka także amerykańska szczepionka firmy Moderna.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Serbia chce produkować i eksportować szczepionki

Teraz jednak Belgrad chce przejść do szczepionkowej ofensywy dyplomatycznej i zacząć nie tylko własną produkcję szczepionek, ale także ich eksport do innych krajów. W tym celu podpisano właśnie kontrakt na udzielenie licencji na produkcję chińskich preparatów z państwową spółką Sinopharm.

Wytwarzanie tych szczepionek nie ruszy jednak natychmiast, ponieważ najpierw należy przygotować linię produkcyjną. W tym celu przebudowany ma być jeden z serbskich zakładów farmaceutycznych. Prace potrwają do jesieni, a więc początek produkcji wyznaczono na 15 października.

Belgrad w ciągu dwóch tygodni chce podpisać umowę na prace budowlano-technologiczne z partnerami z Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzięki temu Serbia chce nie tylko zapewnić dostawy szczepionek dla własnych obywateli, ale także eksportować je do innych krajów. „Będziemy je dostarczać po kosztach innym państwom w naszym regionie” – zapowiedział serbski prezydent Aleksandar Vučić.

Kolejne kraje UE wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca

Trwają badania, czy działanie tego produktu mogło doprowadzić do śmierci 60-letniej Dunki.

Epidemia w Serbii nasila się

Tymczasem Serbia zmaga się z kolejną falą zakażeń koronawirusem. Jeszcze na początku lutego było to 1-1,5 tys. nowych infekcji dziennie, ale teraz liczba dochodzi nawet do 4 tys. w ciągu jednej doby. I to mimo tego, że program szczepień trwa już od miesiąca i idzie bardzo sprawnie.

Dlatego serbskie władze postanowiły zaostrzyć przeciwepidemiczne restrykcje. W ubiegłym tygodniu zamknięto na okres weekendu wszystkie sklepy poza spożywczymi, drogeriami, aptekami i stacjami benzynowymi. Podobne kroki podjęto w ten weekend.

Ponadto w całym tygodniu skrócono godziny pracy dla restauracji, kawiarni, barów i pubów, a także zakazano zgromadzeń większych niż pięcioosobowe oraz nakazano noszenie maseczek we wszystkich miejscach publicznych.

Mieszkańcy Serbii mają także obowiązek utrzymywania dystansu społecznego. Decyzja o tym czy dojdzie do wprowadzenia pełnego lockdownu lub przedłużenia weekendowych obostrzeń także na dni powszednie zapadnie w najbliższy poniedziałek (15 marca).