Serbowie dzielą się szczepionkami z Bośniakami. „Zawiodły mechanizmy międzynarodowe”

serbia-bosniaihercegowina-aleksandar-vucic-who-covax-pandemia-szczepienia-koronawirus-covid19

Do Sarajewa przybył prezydent Serbii Aleksandar Vučić, by wezwać do solidarności kraje bałkańskie i podzielić się z Bośniakami szczepionką. / Zdjęcie: Facebook @vucicaleksandar

Niecały tydzień po ogłoszeniu sukcesu międzynarodowego programu COVAX pojawiły się pierwsze problemy – Bośnia i Hercegowina skarży się na opóźnienia. Dlatego wczoraj (2 marca) do Sarajewa przybył prezydent Serbii Aleksandar Vučić, by wezwać do solidarności kraje bałkańskie i podzielić się z Bośniakami szczepionką przeciwko SARS-CoV-2.

 

 

Z solidarności Serbów skorzysta 5 tys. Bośniaków, ponieważ otrzymali oni od nich 10 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. Wcześniej Serbia podzieliła się swoimi preparatami z Czarnogórą oraz Macedonią Północną.

„Prezydent Vučić złożył nam ofertę w momencie, gdy mechanizmy międzynarodowe zawiodły, dlatego ją zaakceptowaliśmy” – stwierdził Šefik Džaferović, jeden z trzech członków Prezydium Bośni i Hercegowiny.

Przywódcy państwa rozmawiali o tym problemie z szefem Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem i zagrozili, że pozwą inicjatywę, jeśli uzgodnienia nie zostaną zrealizowane na czas.

Inicjatywa COVAX obejmuje przede wszystkim 92 państwa na świecie, które nie mają wystarczających środków finansowych, by samodzielnie zapewnić swoim obywatelom dostęp do preparatu przeciwko koronawirusowi. Chociaż większość z nich znajduje się w Afryce oraz Azji, to skorzystają z niego trzy kraje europejskie: Kosowo, Mołdawia oraz Ukraina.

Jednak o pomoc mogą ubiegać się także państwa o wyższych dochodach, dlatego Bośnia i Hercegowina ma otrzymać w pierwszej turze – trwającej od lutego do maja – 108 tys. dawek szczepionki AstraZeneca oraz dodatkowo ponad 23 tys. dawek preparatu Pfizer/BioNTech. Sama Serbia oczekuje na dostawę 295 tys. dawek.

Prezydent Vučić na sarajewskim lotnisku stwierdził, że kraje bałkańskie potrzebują solidarności, ponieważ oczekiwały na pomoc Unii Europejskiej i jej nie dostały. „Będziemy dziękować, dopiero kiedy otrzymamy szczepionki z programu COVAX” – zaznaczył Serb.

Mimo opóźnień Serbia jest państwem, które sprawnie przeprowadza swój program szczepień. Serbowie do dyspozycji mają rosyjską szczepionkę Sputnik V oraz preparaty koncernów Sinopharm, AstraZeneca i Pfizer/BioNTech. Jak zapowiedział Vučić, niedługo dołączyć do nich ma produkt firmy Moderna.

Wczoraj (2 marca) pierwsze dawki w ramach COVAX dotarły m.in. do Nigerii i Angoli, a programy szczepień rozpoczęły się już w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, które odebrały swój przydział tydzień temu.

Komentujący wydarzenie Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał na Twitterze: „Musimy działać razem, by dostarczyć szczepionki do wszystkich krajów w ciągu pierwszych 100 dni 2021 r. Zostało nam 39 dni, by zrealizować cel równości szczepionkowej”.

Afryka: Dostarczono pierwsze dawki szczepionek w ramach inicjatywy COVAX. "To wielki krok"

Do zwiększania wkładu najbogatszych państw w program COVAX wezwali w ubiegłym tygodniu Boris Johnson i Emmanuel Macron.