Serbia centrum szczepień dla Bałkanów Zachodnich

Program zorganizowała Serbska Izba Handlu, a jego odbiorcami są przedsiębiorcy z regionu. [Zdjęcie facebook.com / buducnostsrbijeavucic; pixabay [torstensimon] / Opracowanie własne]

Serbia zaprosiła mieszkańców Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Czarnogóry oraz Chorwacji na szczepienia. W ciągu ostatnich dwóch dni zaszczepiono prawie 20 tys. obywateli sąsiednich państw. Jednocześnie serbskie władze „błagają” własnych obywateli o zapisywanie się na szczepienia.

 

 

Jak poinformowała Nikola Nikodijević, przewodnicząca rady miejskiej Belgradu, w sobotę (27 marca) przeprowadzono 9,6 tys. szczepień. Natomiast w niedzielę (28 marca) zaszczepionych miało zostać kolejne 8,5 tys. osób.

Punkty szczepień dla obcokrajowców otworzono również w miejscowościach Nowy Sad i Nisz. Program zorganizowała Serbska Izba Handlu, a jego odbiorcami są przedsiębiorcy z regionu.

Stowarzyszenie serbskich lekarzy powstałe w czasie pandemii COVID-19 skrytykowało inicjatywę rządzących. Według nich, zezwolono na „zatłoczenie punktów szczepień” przez cudzoziemców, którzy otrzymują dawki przeznaczone dla obywateli Serbii.

„Priorytetem powinna być organizacja kampanii szczepień własnej populacji (co nie ma miejsca!) i systematyczna walka z bezmyślnymi antyszczepionkowymi postawami w mediach kontrolowanych przez rząd (czego również nie ma!)” – napisali medycy.

W ich przekonaniu lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie nadmiaru dawek do państw sąsiadujących, co obniżyłoby ryzyko epidemiczne. Taki gest władze Serbii wykonały w stosunku do sąsiadów na początku marca, gdy skarżyli się oni na zawodne mechanizmy międzynarodowe, w ramach których mieli otrzymać szczepionki.

Brak zaufania Serbów do preparatów przeciwko COVID-19 zauważają również władze. Prezydent Aleksandar Vučić w telewizyjnym wystąpieniu „błagał” swoich rodaków, by zapisali się na szczepienie. „Mamy szczepionki i będziemy mieć ich jeszcze więcej” – zapewniał Vučić, wskazując, że problemem nie są dostawy, ale nastawienie Serbów.

Mimo sygnalizowanych przez media i władze problemów, Serbia jest w czołówce, jeśli chodzi o przebieg szczepień przeciwko koronawirusowi. Zgodnie z danymi portalu Our World in Data, do 26 marca podano tam 33,5 dawek szczepionki na 100 mieszkańców – wskaźnik na ten sam dzień np. w przypadku Niemiec to 14,76 dawek i 12.24 w przypadku Holandii.

W Serbii stosuje się szczepionki koncernów Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Sinopharm oraz rosyjski preparat Sputnik V. Dodatkowo, Serbowie mogą wybierać produktem jakiej firmy chcą być zaszczepieni.

Serbowie dzielą się szczepionkami z Bośniakami. "Zawiodły mechanizmy międzynarodowe”

Przywódcy państwa rozmawiali o opóźnieniach w programie COVAX z szefem WHO i zagrozili, że pozwą inicjatywę, jeśli uzgodnienia nie zostaną zrealizowane na czas.