Samoloty z 44 krajów nie mogą przylatywać do Polski. Jest nowe rozporządzenie

44 państwa znalazły się ostatecznie w najnowszym wykazie objętych z powodu pandemii koronawirusa zakazem lotów do Polski (Photo by Erik Odiin on Unsplash)

44 państwa znalazły się ostatecznie w najnowszym wykazie objętych z powodu pandemii koronawirusa zakazem lotów do Polski (Photo by Erik Odiin on Unsplash)

Rząd opublikował nowe rozporządzenie dotyczące zakazu międzynarodowych lotów pasażerskich do Polski. Na liście znalazły się 44 państwa. Zgodnie z wcześniejszymi medialnymi przeciekami nie ma wśród nich Chorwacji i Francji, ale są za to Hiszpania, Malta i Rumunia.

 

Prace nad nowym rozporządzeniem przeciągały się. Według pierwszych założeń jego projekt miał być upubliczniony jeszcze w połowie ubiegłego tygodnia, ale trwały spory o to, ile państw objąć zakazem lotów. Pod uwagę brano nie tylko sytuację epidemiczną w tych krajach, ale także to, jak wielu jest w nich obecnie Polaków.

Lista krótsza niż przy pierwszych przymiarkach

Według wstępnych założeń na liście miały być nawet 63 państwa. Za tak szerokim wykazem optowało m.in. Ministerstwo Zdrowia. Ale ostatecznie postanowiono skrócić tę listę. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zniknęły z niej m.in. Chorwacja i Francja, a także Chiny i Rosja.

Szczególnie te dwa pierwsze kraje budziły wiele emocji, ponieważ to jedne z najpopularniejszych wśród Polaków wakacyjnych kierunków. Dlatego o ich ostatecznym usunięciu z najnowszego rozporządzenia mogło zadecydować to, że są tam obecnie tysiące Polaków, których trzeba by awaryjnie sprowadzać do kraju.

Z drugiej strony, w odróżnieniu od np. Hiszpanii, do leżących bliżej Polski Chorwacji czy Francji wielu naszych rodaków udaje się na wakacje samochodami czy autokarami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych od kilku dni ostrzegało jednak oficjalnie przed podróżami zarówno do Hiszpanii, jak i Chorwacji, Francji czy na Maltę, zwracając uwagę na rosnącą tam liczbę nowych zakażeń.

To sprawiło, że w ostatnich dniach – o czym informowały biura podróży – spadło zainteresowanie wrześniowymi wycieczkami do Chorwacji czy Francji, a część osób odwołało nawet wcześniej zarezerwowane wyjazdy. Ale te dwa kraje jednak nie zostały w rządowym wykazie ujęte.

Węgry zamkną granice na miesiąc, aby ograniczyć infekcje koronawirusem

Węgierski rząd poinformował, że od 1 września znów zamknie granice kraju dla wszystkich cudzoziemców, także z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie przyrostu infekcji koronawirusem.

Wyjątek dla niektórych czarterów

Obowiązującym od jutra (2 września) zakazem lotów zostały objęte 44 państwa, zarówno europejskie, jak i amerykańskie, afrykańskie czy azjatyckie. Wśród nich są popularne wśród Polaków kierunki wakacyjne – Hiszpania, Malta czy Rumunia, a także Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Armenia, Albania, Luksemburg, Macedonia Północna, Kosowo czy Mołdawia.

Z pozaeuropejskich krajów wymieniono zaś USA, Brazylię, Meksyk, Chile, Argentynę, Indie, Izrael, Katar,  Kuwejt, Liban, Malediwy, Kazachstan czy Namibię. Szczegółowy wykaz krajów znajduje się w Dzienniku Ustaw.

Zakazem lotów nie zostaną jednak objęte połączenie wykonywane „na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów”; loty humanitarne, medyczne i w jakikolwiek inny sposób ratujące życie lub zdrowie ludzi; loty wojskowe lub realizowane na potrzeby wojska, a także – co najważniejsze z punktu widzenia turystów – wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

A to oznacza, że o ile biura podróży miały już zaplanowane loty, którymi mieli wrócić z krajów objętych od jutra zakazem wcześniej wysłani tam z Polski turyście, to teraz te loty będzie jeszcze można zrealizować. Kłopot będą natomiast miały te osoby, które na własną rękę kupiły bilety na zwykłe połączenia rejsowe.

Koronawirus: W Polsce będzie wkrótce ponad 1000 zakażeń dziennie?

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej i już na początku września może być nawet ponad tysiąc zakażeń dziennie.

Powrót samochodem nadal możliwy

Możliwe będzie natomiast powracanie do Polski drogą powietrzną z przesiadkami, o ile będą one miał miejsce w krajach, które nie są objęte zakazem lotów. Wciąż możliwy jest także powrót drogą lądową (samochodem lub koleją) oraz morską. Granice nie zostają bowiem zamknięte.

Wcześniejsze opublikowanie projektu rozporządzenia o zakazie lotów miało w założeniu pozwolić przebywającym zagranicą ludziom zaplanować powrót do domu, a osobom planującym dopiero wakacyjny wyjazd ewentualną zmianę planów. Ale z powodu przeciągających się prac nad ostatecznym kształtem dokumentu, został on opublikowany zaledwie jeden dzień przed wejściem w życie.

Wchodzące jutro w życie rozporządzenie obowiązywać będzie na razie do 15 września. Potem może zostać przedłużone. Lista państw może również zostać skrócona lub wydłużona.