Rząd odwołał imprezy masowe i wprowadził kontrolę sanitarną na granicach

Rządowy zespół kryzysowy ws. koronawirusa, źródło Adam Guz KPRM

Rządowy zespół kryzysowy ws. koronawirusa, źródło Adam Guz KPRM

Premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie całego kraju. Informację tę przekazał na  konferencji prasowej po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconym sytuacji wywołanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

 

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał natomiast, że dziś rano odbędzie się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, na którym zapadną dalsze decyzje związane z sytuacją wywołaną koronawirusem. Konferencja prasowa po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poprzedziła posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone również epidemii SARS-CoV-2.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

W posiedzeniu zespołu kryzysowego uczestniczyli m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister zdrowia Łukasz Szumowski, szef MSWiA Mariusz Kamiński, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz  – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Premier: Chcemy być odpowiedzialni i mądrzy przed szkodą

“Podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie” – podkreślił we wtorek (10 marca) Mateusz Morawiecki. Zapowiedział przy tym, że wojewodowie przekażą organizatorom imprez dokładne informacje. Premier zapewnił też, że rząd działa na podstawie zaleceń epidemiologów i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

“Chcemy być odpowiedzialni i mądrzy przed szkodą” –  podkreślił szef rządu. Zwrócił przy tym uwagę, że polski rząd wprowadza rozwiązania, na które Francja i Niemcy decydują się dopiero teraz przyznając, że jest na nie za późno. “My chcemy wprowadzić je na czas” – powiedział Morawiecki zwracając uwagę, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Polska specustawa przeciw koronawirusowi już weszła w życie

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa – którą Senat poparł w piątek bez poprawek, choć z zastrzeżeniami – weszła w życie w niedzielę (8 marca). Opozycja już zapowiedziała nowelizację.

Szumowski: Odpowiednie działania mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa

Minister zdrowia zapewniał wczoraj, że wprowadzenie odpowiednich działań daje szanse na ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa. Przyznał jednak, że ograniczenia są poważne i dotykają działalności obywateli. “WHO zaleca środki radykalne. Jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji niż inni, że liczba zakażonych pacjentów jest bardzo duża w innych krajach” – zauważył minister Szumowski

Natomiast minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że  od wczoraj na granicach funkcjonują punkty kontroli sanitarnej i zapewnił, że “wszystko przebiega bardzo sprawnie”. “Osoby, które są poddawane procedurom, działają w porozumieniu z funkcjonariuszami. Stwierdzono kilka przypadków podróżnych z podwyższoną temperaturą. Te osoby zostały zaopiekowane i przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali” – relacjonował.

Kamiński dodał, że rozszerzono zakres kontroli sanitarnej i objęta nią będzie całość granic Polski. “Na całej granicy wschodniej, czyli polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej wszyscy przekraczający będą poddani procedurom sanitarnym. Punkty kontroli sanitarnej zostaną otwarte na granicy polsko-litewskiej oraz rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych będą patrole sanitarne” – poinformował szef MSWiA.

UE podnosi poziom zagrożenia koronawirusem

Eksperci z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zadecydowali o podniesieniu poziomu zagrożenia koronawirusem w Unii Europejskiej z umiarkowanego na wysoki.

 

Informację o decyzji ekspertów ECDC przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Mimo wielu działań wirus …

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego  przekazał natomiast, że dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia wśród studentów – również  przyjeżdżających do Polski z zagranicy – ani wśród naukowców. Przypomniał, że już tydzień temu władzom uczelni wydano zalecenie, aby zawiesić współpracę międzynarodową, zwłaszcza wymianę studentów i udział polskich naukowców w konferencjach zagranicznych. Wieczorem Gowin przyznał w TVP, że osobiście jest zwolennikiem zawieszenia zajęć na polskich uczelniach.

Natomiast minister edukacji narodowej przedstawił przepisy, które pozwalają dyrektorom szkół elastycznie reagować na sytuację w poszczególnych placówkach. Przyznał, że rozważa zamknięcie szkół, ale zapewnił, że na pewno jeszcze nie teraz.  “Dziś obowiązują przepisy, które pozwalają na elastyczne reagowanie na terenie placówek oświatowych. Od kilku do kilkunastu placówek zawieszało zajęcia w ostatnich dniach, gdy pojawiała się obawa, że ktoś z uczniów lub jego bliskich może być chory” – przypomniał szef MEN. “Zamykano je na kilka dni, a gdy sytuacja się wyjaśniała, to odwieszano zajęcia i odkażano szkoły” – dodał Dariusz Piontkowski.