Rumunia przełoży z powodu koronawirusa jesienne wybory parlamentarne?

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis, źródło: Flickr (https://flickr.com/photos/30478819@N08/48823957613/), fot. Marco Verch/Professional Photographer (CC BY 2.0)

Władze Rumunii rozważają przełożenie z powodu pandemii koronwirusa wyborów parlamentarnych. Są one zaplanowane na koniec listopada lub początek grudnia.

 

Dokładnego terminu wyborów parlamentarnych w Rumunii jeszcze nie wyznaczono, ale z konstytucji wynika, że powinny się one odbyć na przełomie listopada lub grudnia. Choć do rumuńskich wyborów zostało jeszcze dużo czasu, władze w Bukareszcie już zastanawiają się czy ich przeprowadzenie będzie w ogóle możliwe.

Obawy o drugą falę pandemii

Na razie w Rumunii nie stwierdzono jeszcze szczytu epidemii, choć nowych chorych przybywa w stabilnym tempie. Dziś stwierdzono 277 nowych zachorowań, a w sumie od początku pandemii – 11 616. To liczba podobna do tej w Polsce (12 218), ale śmiertelność w Rumunii jest nieco wyższa, bowiem zmarły już 663 osoby (w Polsce – 596). Liczba mieszkańców Rumunii jest jednak o połowę niższa niż w Polsce.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w swoim ostatnim raporcie uznało, że 20 krajów członkowskich UE ma już szczyt epidemii za sobą, ale ani Polski, ani Rumunii wśród nich nie ma, choć oba te kraje (oraz Słowacja) są według unijnych ekspertów blisko szczytowego momentu.

Rumuńskie władze nie tylko z tego powodu rozważają przełożenie na przyszły rok jesiennych wyborów. Obawiają się bowiem tego przed czym przestrzega wielu epidemiologów – drugiej fali zachorowań po wakacjach. Być może wprowadzenie zasad izolacji społecznej sprawi, że większość krajów europejskich uniknie tego scenariusza, ale na razie nie można tego wykluczyć, ponieważ nie wiadomo czy koronawirus SARS-CoV-2 nie zmutuje ani czy osoby, które już chorowały uzyskują stałą lub długotrwałą odporność na ten patogen.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Iohannis: Nie będę tolerował wyborów w czasie epidemii

Całkowicie widmo kolejnych fal pandemii odsunie tylko opracowanie skutecznej i bezpiecznej szczepionki, którą będzie można masowo produkować i podawać, a to zdaniem WHO stanie się najwcześniej w przyszłym roku, ponieważ testy na ludziach trwają wiele miesięcy.

Dlatego prezydent Rumunii nie jest pewny czy jesiennych wyborów parlamentarnych nie trzeba będzie przełożyć na przyszły rok. „Za wcześnie jest, by przesądzić czy będziemy mieli wybory w tym roku. Będzie to zależało od tego, jak sobie poradzimy z pandemią. Nie będę tolerował wyborów w czasie epidemii” – powiedział Klaus Iohannis.

Premier Rumunii Ludovic Orban nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie, ale kieruje on tym samym ugrupowaniem – centroprawicową Partią Narodowo-Liberalną (PN-L) – z którego wywodzi się prezydent. Iohannis był przewodniczącym PN-L, zanim w 2014 r. został prezydentem.

Na razie od 15 maja Rumunia zniesie pierwsze epidemiczne obostrzenia. Zniknie zakaz wychodzenia z domu bez bez istotnej potrzeby życiowej (jak zakupy czy wizyta lekarska), ale wszyscy będą musieli w miejscach publicznych oraz komunikacji publicznej nosić na twarzy maseczki higieniczne lub jakoś inaczej zakrywać usta i nos. Wciąż zakazane będzie też gromadzenie się w większych, nawet kilkuosobowych grupach.

Prof. Adam Strzembosz: Nie da się funkcjonować bez minimum przyzwoitości

UE nie ma prawa się wtrącać, o ile nie jest naruszana niezawisłość sądownictwa i prawo obywatela do obrony przed sądem – mówi prof. Adam Strzembosz w rozmowie z EURACTIV.pl.