Rumunia: Dziś Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. Weźmie w nim udział Joe Biden

szczyt-klimat-biden-leaders-climate-summit-neutralnosc-emisja-putin-xi-jinping-bolsonaro-duda-unia-europejska

Prezydent USA Joe Biden, fot. Gage Skidmore [Flickr, CC BY-SA 2.0]

Dziś (10 maja) w Bukareszcie rozpoczyna się szczyt państw B9. W odbywającym się z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii spotkaniu przywódców Bukareszteńskiej Dziewiątki weźmie udział także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

 

 

W marcu br. prezydenci Polski i Rumunii Andrzej Duda i Klaus Iohannis zwrócili się we wspólnym liście do prezydenta USA z zaproszeniem do wzięcia udziału w szczycie państw B9.

Znamy datę tegorocznego szczytu NATO. O czym będą rozmawiać przywódcy?

Jednodniowe spotkanie odbędzie się w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli.

Celem wypracowanie stanowiska na czerwcowy szczyt NATO

Biały Dom poinformował, że Joe Biden będzie rozmawiał z liderami państw wschodniej flanki NATO i „wezwie do bliższej współpracy z sojusznikami w Europie Środkowej oraz regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego w kwestii zakresu globalnych wyzwań”.

Bukareszteńska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W spotkaniu wezmą udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz szef Departamentu Stanu USA Antony Blinken.

Celem spotkania tzw. Bukaresztańskiej Dziewątki jest m.in. wypracowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem NATO. W końcowym komunikacie na pewno poruszana zostanie kwestia ukraińska”, powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Kraje bałtyckie solidarne z Ukrainą. "Popieramy europejskie i NATO-wskie aspiracje Ukrainy"

Rosja przegrupowuje siły w obwodach przygranicznych, a Ukraina alarmuje, że może być to zapowiedź ofensywy Kremla w Donbasie.

Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Iohannisem. Rozmowy także o Trójmorzu

Z kolei szef nowo utworzonego prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział przed wizytą PAP, że poza kwestiami bezpieczeństwa, rozmowy prezydenta z władzami Rumunii będą dotyczyły Inicjatywy Trójmorza w perspektywie zaplanowanego na lipiec szczytu w Sofii.

Prezydent Andrzej Duda od wczoraj (9 maja) jest już w Rumunii. Dziś (10 maja) polski prezydent odbył rozmowę w cztery oczy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Andrzej Duda ma w planach jeszcze m.in. spotkanie z premierem Rumunii Florinem Citu. Planowane są też rozmowy prezydenta Dudy z przewodniczącymi Senatu oraz Izby Deputowanych Rumunii.

Szczyt B9 rozpocznie się dziś po południu w trybie wideokonferencji. Poza gospodarzami spotkania – prezydentami Rumunii i Polski – reszta uczestników połączy się zdalnie.

NATO opuści Afganistan razem z wojskami USA

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken ogłosił w Brukseli, że amerykańskie wojska wycofają się z Afganistanu do 11 września. Razem z nimi środkowoazjatycki kraj opuszczą także żołnierze służący tam w ramach misji NATO.

 

Prezydent USA Joe Biden ma ogłosić decyzję o wycofaniu …