Rozpoczął się największy od ćwierć wieku przerzut wojsk amerykańskich do Europy

Zdjęcie via twitter @USArmyEurope

W Europie trwają największe od 25 lat manewry z udziałem wojsk USA. Amerykanie zapewniają o swoich zobowiązaniach wobec europejskich sojuszników w NATO, a Rosja i Białoruś postrzegają ćwiczenia jako niepotrzebną prowokację w pobliżu ich granic.

 

 

W ramach ćwiczeń 20 tysięcy żołnierzy amerykańskich zostanie przerzuconych do Europy. Dołączć tym samym do 9 tys. swoich rodaków, którzy na co dzień stacjonują na Starym Kontynencie. Około 20 tys. jednostek sprzętu wojskowego trafi do Europy drogą powietrzną i morską. W tym drugim przypadku, jednostki wojskowe US Army przypłyną m.in. do portu w belgijskiej Antwerpii czy niemieckim Bremerhaven, aby potem drogą lądową (drogami i koleją) przedostać się na teatr działań operacyjnych.

Kadencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: Ostrożnie z pochwałami?

Sukces czy „urzędowy optymizm”? W jaki sposób ocenić zakończoną niedawno kadencję Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych?

 

 

Ostatnim razem Polska był niestałym członkiem RB ONZ w latach 1996-1997, a zakończona 31 grudnia ubiegłego roku kadencja była szóstą w …

Sprawdzanie gotowości

Główne ruchy wojsk odbędą się na przełomie lutego i marca. Ciężki sprzęt będzie transportowany nocami, aby do minimum zredukować ewentualne utrudnienia na drogach. Jest to największy przerzut amerykańskich sił do Europy od ćwierć wieku.

W manewrach weźmie udział około 37 tys. żołnierzy z 18 krajów, a ćwiczenia będą się odbywały głównie na poligonach krajów bałtyckich i Polski. Wkład naszego kraju to ponad 2 tysiące wojskowych, ciężki sprzęt i lotnictwo, a także udostępnienie infrastruktury drogowej, kolejowej i portów.

Celem manewrów jest pokazanie zdolności do szybkiego przemieszczania się dużej ilości amerykańskich żołnierzy i sprzętu wojskowego w celu wsparcia NATO w reakcji na sytuacje kryzysowe. Operacja DEFENDER-Europe 20 ma zakończyć się w czerwcu, kiedy Amerykanie powrócą do swoich macierzystych baz za oceanem.

Donald Trump: NATO musi zwiększyć zaangażowanie na Bliskim Wschodzie

Podczas wczorajszego przemówienia oraz w rozmowie telefonicznej z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem prezydent Donald Trump zaapelował do europejskich sojuszników o większe zaangażowanie na Bliskim Wschodzie.

 

Liderzy USA i NATO „zgodzili się co do tego, że Sojusz powinien bardziej stanowczo działać …

Amerykański parasol nad Europą

Podczas niedawnej odprawy dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy w ramach DEFENDER-Europe 20, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podkreśliła, że „(…) artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego mówi, że atak na jednego członka Sojuszu jest atakiem na cały Pakt. Manewry dokładnie ilustrują, co stoi za tą gwarancją”.

Słowa te były niejako potwierdzeniem wypowiedzi gen. Andrew Rohlinga, zastępcy dowódcy amerykańskiej armii w Europie, który w połowie stycznia stwierdził, że DEFENDER-Europe 20 to sygnał, że USA biorą odpowiedzialność za NATO i swoich europejskich partnerów.

Wypowiedź ta jest ważna zwłaszcza w kontekście długotrwałej krytyki niektórych państw członkowskich NATO przez prezydenta USA Donalda Trumpa, a także innych problemów, jakie dotknęły sojusz w ostatnim czasie. Litewski minister obrony, Raimundas Karoblis zasugerował, że czyny są ważniejsze niż słowa, a „transatlantycka więź, która utrzymała Sojusz Północnoatlantycki silnym i bezpiecznym przez ostatnich 70 lat, nadal jest żywa”.

Spośród 18 państw biorących udział w manewrach, jedynie cztery nie są członkami Unii Europejskiej. Oprócz USA są to Kanada, Wielka Brytania i Gruzja. DEFENDER-Europe 20 ma stanowić okazję dla wszystkich państw do przetestowania współpracy między siłami wojskowymi.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską

Dokładnie o północy polskiego czasu (w Londynie była wówczas 23:00) brexit stał się faktem, a Wielka Brytania po 47 latach członkostwa opuściła Unię Europejską. Zwolennicy wyjścia z UE świętowali, zaś przeciwnicy spotykali się w milczeniu trzymając świece.

 

Po ponad 3,5 roku, …

Element strategii odstraszania

W ciągu ostatnich lat Moskwa, poprzez aneksję Krymu i wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy, czy też zwiększenie swojego zaangażowania na Bliskim Wschodzie i w Afryce, usiłuje powiększać strefę swojego oddziaływania.

Zdaniem polskich wojskowych manewry pełnią ważną rolę, zwłaszcza w kontekście polityki Kremla wobec niektórych państw członkowskich UE i NATO, również krajów bałtyckich i Polski. Gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, twierdzi, że „aktywne działania Federacji Rosyjskiej we wszystkich obszarach: na lądzie, w powietrzu, na morzu czy też w przestrzeni informacyjnej, nie pozostawiają nam innej alternatywy niż przygotować się na każdy możliwy scenariusz. Dlatego te ćwiczenia wpisują się w strategię odstraszania”. Andrzejczak podkreślił jednak, że manewry mają charakter czysto obronny.

Rosja: Rząd Dmitrija Miedwiediewa podał się do dymisji

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podał swój rząd do dymisji. Prezydent Władimir Putin poinformował, że dotychczasowy premier zostanie zastępcą szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji.

 

O zmianie rządu Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin poinformowali 2 godziny po tym, jak rosyjski prezydent wygłosił swoje doroczne …

Niezadowolenie Białorusi i Rosji

„Z jakiegoś powodu NATO zdecydowało, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy przeprowadzi wielkoskalowe ćwiczenia w pobliżu naszych granic i zaangażuje tyle tysięcy [żołnierzy], ile nigdy dotąd nie angażowano. […] To jest nienormalne”. Tymi słowami jeszcze w październiku 2019 podczas szczytu krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w Aszchabadzie białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenka określił planowane manewry. Dodał również, że wspólnie z Władimirem Putinem będzie musiał zastanowić się nad odpowiednimi krokami, które będą mogły zapewnić bezpieczeństwo Rosji i Białorusi.

W neico innym tonie wypowiedział się rosyjski prezydent, który stwierdził wprawdzie, że Rosja nie jest zadowolona z ćwiczeń przy jej granicach, niemniej jej reakcja będzie spokojna.

Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do spotkania sekretarza Rady Bezpieczeństwa Białorusi Andreja Raukova z attaché wojskowymi państw NATO z USA, Niemiec i Polski, którzy udzielili stronie białoruskiej szczegółowych informacji dotyczących przerzucenia i rozmieszczenia jednostek wojskowych biorących udział w manewrach. Zapewnili oni stronę białoruską o nieofensywnym charakterze ćwiczeń.

Rosja wstrzymała tranzyt ropy na Białoruś

Jak poinformował białoruski koncern Biełnaftachim, od 1 stycznia Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń.

 

 

W informacji udzielonej agencji Interfax-Zachód, przedstawiciel Biełnaftachimu dodał, że rafinerie  w Mozyrzu i Nowopołocku „pracują na najniższym możliwym poziomie technicznym”. To ogromny problem dla Białorusi, ponieważ produkty …