Rosyjski samolot zakłócił konferencję prezydenta Litwy i premiera Hiszpanii

Hiszpania, Katalonia, Sanchez,Aragones, niepodległość, Puigdemonts, Sąd Najwyższy

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez (na zdj.) . Foto via flickr (CC BY-NC-ND 2.0) [La Moncloa - Gobierno de España]

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez został zmuszony do przerwania konferencji prasowej w bazie NATO na Litwie. Powodem było poderwanie się myśliwców po alarmie dotyczącym startu rosyjskiego odrzutowca wojskowego z obwodu kaliningradzkiego, informuje agencja EUROEFE.

 

 

Konferencja prasowa prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy i premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza w bazie lotniczej na Litwie została przerwana po zaledwie kilku minutach. Wtedy to obecni na niej piloci zaczęli biec do myśliwców, by przygotować maszyny do startu.

Polityków zabrano na bok, podium i flagi, z hangaru wyprowadzono przedstawicieli mediów.

„Hiszpańskie odrzutowce, stacjonujące na Litwie w ramach misji NATO mającej na celu patrolowanie bałtyckiej przestrzeni powietrznej, wystartowały o 08:55. Dwa hiszpańskie myśliwce otrzymały rozkaz przechwycenia dwóch rosyjskich odrzutowców Su-24 lecących nad międzynarodowymi wodami Morza Bałtyckiego.

„To uzasadnia obecność hiszpańskich sił na Litwie”, powiedział Sanchez po wznowieniu konferencji prasowej. Prezydent Nauseda przekazał, że konferencję przerwano z powodu prawdziwego zdarzenia.

Baltic Air Policing: NATO obserwuje bałtyckie niebo

NATO strzeże nieba nad Morzem Bałtyckim od 2004 r., kiedy to rządzone niegdyś przez ZSRR Estonia, Łotwa i Litwa dołączyły do sojuszu, ale nie dysponowały odpowiednią siłą powietrzną, by monitorować własną przestrzeń powietrzną.

Siedem hiszpańskich myśliwców Eurofighter stacjonowało w bazie lotniczej Siauliai od 30 kwietnia na potrzeby Baltic Air Policing.

Baltic Air Policing rutynowo śledzi rosyjskie samoloty wojskowe przelatujące nad wodami międzynarodowymi nad Morzem Bałtyckim między Rosją kontynentalną a enklawą Kaliningradu. Rosyjskie odrzutowce często latają bez planu lotu.

Litwa: Kolejnych 300 migrantów przeszło przez granicę z Białorusią

Coraz bardziej nasila się nielegalny ruch migracyjne przez granicę litewsko-białoruską.

Hiszpania chce zacieśniać współpracę z Litwą

Premier Hiszpanii spotkał się wczoraj także z premier Litwy Ingridą Šimonytė. Na wspólnej konferencji prasowej politycy podkreślili znaczenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i mówili o możliwościach jej wzmocnienia w dziedzinie nauki i energetyki.

„Hiszpania jest wspaniałym przyjacielem i partnerem Litwy. Pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy, to nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Nie możemy zapominać o misji policji powietrznej w Szawlach, ale także o obecności wojsk hiszpańskich na Łotwie. Bardzo doceniamy to wsparcie i bardzo się cieszymy, że czujemy wsparcie krajów, które mogą wydawać się odległe geograficznie, ale które bardzo dobrze rozumieją wyzwania geopolityczne stojące przed naszym regionem”,  powiedziała I. Šimonytė.

Z kolei Pedro Sanchez podkreślił współpracę krajów w zakresie cyberbezpieczeństwa i obrony, mówiąc, że jego kraj „bardzo poważnie” podchodzi do swojego wkładu w ochronę wschodniej granicy UE.