Zapad 2021: Trwają przygotowania do rosyjsko-białoruskich manewrów. Ukraina zaniepokojona

Rosja, Ukraina, Zapad 2021, Białoruś, wojsko, ćwiczenia

Rosyjscy żołnierze w 2015 r. podczas dorocznej parady z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie / Foto via wikipedia [Vitaly V. Kuzmin]

Rosja i Białoruś przeprowadzą w przyszłym miesiącu kolejną edycję transgranicznych ćwiczeń Zapad, zapowiedziało wczoraj (5 sierpnia) białoruskie ministerstwo obrony. Manewrom sprzeciwiają się władze sąsiedniej Ukrainy, które uważają je za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa własnego i NATO.

 

 

W ćwiczeniach “Zapad-2021” udział wezmą tysiące żołnierzy z obu krajów, a także z Kazachstanu. Zmobilizowane zostaną czołgi, artyleria i siły powietrzne, poinformował białoruski MON. Scenariusz ćwiczeń przewiduje sytuację, w której “międzynarodowe napięcia osiągają poziom mogący doprowadzić do destabilizacji sytuacji w regionie i prowokacji agresji przeciwko państwu związkowemu (Białorusi i Rosji – red.)”.

Roman Maszowiec, wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, stwierdził w kwietniu, że manewry Zapad stanowią “zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego” i z założenia mają “charakter agresywny”.

Resort obrony Białorusi utrzymuje natomiast, że planowane ćwiczenia nie są zagrożeniem “ani dla wspólnoty europejskiej jako całości, ani dla państw sąsiednich.

Manewry „Zapad-2021” będą odbywać się według scenariusza zakładającego rozpętanie agresji przeciwko Rosji i Białorusi. Ćwiczenia na terenie obu krajów rozpoczną się 10 września i potrwają tydzień do 16 października. Jak informuje PAP, pierwsi rosyjscy żołnierze, którzy wezmą udział w ćwiczeniach już przybyli na Białoruś. Na terytorium Białorusi w manewrach będzie uczestniczyć prawie 13 tys. żołnierzy. W Rosji zostanie zaangażowanych 9 poligonów.