Rosja: Ponad dwa razy więcej zgonów z powodu COVID-19 niż dotąd podawano?

Czy w Rosji z powodu pandemii zmarło więcej osób niż dotąd podawano? (Photo by Michael Parulava on Unsplash)

Czy w Rosji z powodu pandemii zmarło więcej osób niż dotąd podawano? (Photo by Michael Parulava on Unsplash)

Ciężko ustalić ile osób w Rosji zmarło z powodu COVID-19. Inne liczy podają codziennie służby sanitarne, a o innych mówi rosyjska wicepremier. W tym przypadku ofiar śmiertelnych pandemii jest ponad dwukrotnie więcej niż dotąd mówiono.

 

Według informacji służb sanitarnych, które oficjalnie podają media rosyjskie, a za nimi media z innych części świata, liczba ofiar śmiertelnych infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 to już w Rosji niemal 56,5 tys. Takie też dane przekazuje zbierający różne oficjalne statystyki ze świata portal Worldometers.

Ale wicepremier Rosji Tatiana Golikowa oświadczyła dziś, że z powodu koronawirusa zmarło już w tym kraju około 116 tys. osób. To ponad dwa razy więcej niż podają służby sanitarne. Podobne dane do tych jakie zaprezentowała Golikowa podał także wczoraj (29 grudnia) Rosyjski Urząd Statystyczny – Rosstat.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Jak Rosja liczy ofiary pandemii?

Wicepremier to ważna w kwestii pandemii osoba, ponieważ to ona kieruje pracami państwowego zespołu ds. walki z pandemią COVID-19. W swoim wystąpieniu Golikowa wyjaśniała, że rozbieżności wynikają z kwestii klasyfikowania danego zgonu i decydowania czy był on skutkiem zakażenia koronawirusem, czy też nie.

Ale i to wiele nie tłumaczy. Według Golikowej choroba COVID-19 była bezpośrednią przyczyną zgonu 71 tys. Rosjan (to wciąż o prawie 14 tys. więcej niż dotychczasowe oficjalne statystyki), zaś w przypadku 45 tys. osób przyczyną zgonu były inne poważne przewlekłe schorzenia, choć ludzie ci byli też zainfekowani SARS-CoV-2.

„Dla pełnej oceny sytuacji epidemicznej w kraju postanowiliśmy jednak przyjąć, że to także są ofiary pandemii, ponieważ koronawirus zaostrzył u nich przebieg dotychczasowych schorzeń” – powiedziała Golikowa.

Borrell: Rosja kłamie nt. zachodnich szczepionek na koronawirusa, aby sprzedawać własną

Wysoki Przedstawiciel UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa oskarżył Rosję o szerzenie dezinformacji na temat szczepionek na koronawirusa opracowanych w USA i Europie. Josep Borrell wskazał, że takie działania są prowadzone w krajach, gdzie Moskwa chce sprzedawać swoją własną szczepionkę.

 

Szef …

Część rosyjskich lekarzy wątpi w oficjalne statystyki

Rosyjscy lekarze i niezależne media od dawna już zwracają uwagę na rozbieżności w rządowych statystykach dotyczących pandemii. Gdy sami sumują liczby z poszczególnych regionów, często wychodziły im inne wyniki niż te podawane przez federalne służby sanitarne.

Co więcej, w wielu miejscach Rosji pojawiały się doniesienia o przepełnionych prosektoriach i kłopotach z organizacją pogrzebów z powodu zbyt dużej liczby zgonów. Do internetu wyciekały zaś nagrania pokazujące, że ciała przechowywano poza specjalnie przystosowanymi lodówkami.

Zwłoki zmarłych na COVID-19 miały w niektórych prowincjonalnych miastach leżeć w czarnych workach jedne na drugich we wszystkich dostępnych szpitalnych magazynach.

Według oficjalnych informacji koronawirusem od początku pandemii zakaziło się już ponad 3,1  mln mieszkańców Rosji, ale te dane też są przez niezależnych dziennikarzy kwestionowane. W odleglejszych częściach Rosji dostęp do testów czy pomocy medycznej jest bowiem o wiele trudniejszy niż w dużych miastach europejskiej części kraju.

W Rosji w końcu spada dzienna liczba nowych zakażeń

Od kilku dni w Rosji dobowa liczba nowych odnotowywanych zakażeń zaczyna spadać. Swój szczyt – 29,9 tys. – wskaźnik ten osiągnął 24 grudnia. Dziś (30 grudnia) było to już zaś 26,5 tys., a wczoraj – 27 tys.

Jest jednak zbyt wcześnie, aby stwierdzić czy druga fala epidemii w Rosji przekroczyła już swój punkt krytyczny. Wciąż wysoka jest też liczba zgonów. W Rosji trwa już jednak (we wszystkich regionach) akcja podawania pacjentom rosyjskiej szczepionki na koronawirusa – Sputnik V.

W kraju dopiero teraz rozpoczyna się okres noworoczno-bożonarodzeniowy. Prawosławne Boże Narodzenie przypada 6 stycznia. W Petersburgu rozpoczął się już przedświąteczny lockdown. Zamknięte zostają muzea i teatry, a restauracje czy bary mogą serwować dania tylko na wynos, z dostawą lub w ogródkach na świeżym powietrzu.

Dalej czynne pozostają jednak kina (ale z dostępną tylko 1/4 miejsc) oraz miejsca, gdzie można spędzać czas na świeżym powietrzu, jak lodowiska czy parki. W żadnym wydarzeniu nie może uczestniczyć więcej niż 50 osób, a w przypadku wesel – więcej niż 20.