Rosja: Minister ds. sytuacji nadzwyczajnych zginął podczas arktycznych ćwiczeń na Dalekiej Północy

Jewgienij Ziniczew / foto via wikimedia commons (Licencja: Creative Commons Attribution 4.0 International) [Kremlin.ru]

Jewgienij Ziniczew usiłował ratować filmującego wizytę ministra na arktycznych ćwiczeniach ratowniczych, kamerzystę który poślizgnął się i spadł z urwiska. Szef resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych i obrony cywilnej uderzył głową o skałę i doznał śmiertelnego w skutkach urazu czaszki.

 

Do tragicznego incydentu doszło około 165 kilometrów na zachód od Norylska w Kraju Krasnojarskim na rosyjskiej Dalekiej Północy. Na tamtejszym arktycznym poligonie trwają ćwiczenia służb ratunkowych, w których bierze 6 tys. osób.

55-letni Jewgienij Ziniczew, który funkcję ministra obrony cywilnej, sytuacji nadzwyczajnych i likwidacji skutków katastrof naturalnych pełnił od 2018 r. W okolicy Krasnojarska zjawił się właśnie jako zwierzchnik rosyjskich służb mundurowych. Dodatkowo odwiedzał Arktyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą, a także sprawdzał postępy w budowie nowej remizy strażackiej w Norylsku

Rosja zaprasza Austriaków na "rosyjski" Krym. "Im więcej przyjeżdża osób, tym lepiej"

Rosyjski MSZ ostrzegł wcześniej, że postrzega udział krajów i organizacji międzynarodowych w szczycie Platformy Krymskiej jako podważanie integralności terytorialnej Rosji.

Jak doszło do wypadku?

Wizytę ministra na ćwiczeniach dokumentowała ekipa telewizyjna, która postanowiła zrobić ujęcie z ministrem tuż obok wodospadu Kitabo Oron w syberyjskim rezerwacie Putorana. W pewnej chwili operator kamery poślizgnął się i spadł z urwiska do znajdującego się niżej zbiornika wodnego. Minister zaś miał natychmiast skoczyć za nim, aby go ratować.

Jak przekazała dyrektor prokremlowskiej telewizji RT Margarita Simonian, Ziniczew „zareagował jako pierwszy”. Niestety minister nieszczęśliwe uderzył głową o skałę i w wyniku rozległego urazy czaszkowego krótko potem zmarł.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął już w tej sprawie śledztwo, a na poligon pojechała ekipa dochodzeniowa. Ciało Ziniczewa przetransportowano do Moskwy, a jego zastępca w resorcie ds. sytuacji nadzwyczajnych Andrej Gurowicz, powiedział, że zmarły „zachował się nie jak minister, a jak ratownik”.

Również operator kamery, jak później podano był nim 63-letni reżyser filmów dokumentalnych Aleksander Melnik, nie przeżył wypadku. Jak podały rosyjskie media, miał on dobrze znać teren, na którym filmowano, ponieważ w 2015 r. nakręcił dokument właśnie o tej okolicy.

Rosja zapowiada sankcje odwetowe na USA. Chodzi o Nord Stream 2 i Nawalnego

W piątek Departament Stanu USA poinformował o nałożeniu sankcji na rosyjski statek i dwie firmy powiązane z Nord Stream 2 oraz na instytucje odpowiedzialne za otrucie Aleksieja Nawalnego.

Kim był zmarły minister?

Jewgienij Ziniczew, zanim objął funkcję ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych, był wiceszefem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Wcześniej zaś przez krótki czas był także gubernatorem Obwodu Kaliningradzkiego.

Większość jego kariery związana jest jednak z cywilnymi służbami specjalnymi. Odpowiadał w nich między innymi za osobiste bezpieczeństwo prezydenta Władimira Putina, uchodził także za człowieka bliskiego prezydentowi. W oficjalnym oświadczeniu Putin nazwał śmierć Ziniczewa „wielką stratą”.