Na Białorusi i w Rosji ruszają manewry Zapad-2021. UE apeluje o ich transparentność, a NATO obawia się prowokacji

Rosja-Białoruś-Zapad-NATO-UE-Putin-Łukaszenka

W manewrach Zapad-2021 bierze udział 760 różnych jednostek wojskowego sprzętu, źródło: The Ministry of Defence of the Russian Federation/mil.ru (CC BY 4.0)

Prawie 200 tys. żołnierzy, niemal 300 czołgów i pojazdów opancerzonych, 80 śmigłowców i samolotów oraz 15 okrętów weźmie udział w głównej części rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2021. To największe wojskowe ćwiczenia w Europie od upadku ZSRR. NATO i UE wyrażają obawy o ich transparentność.

 

 

Manewry wojskowe z cyklu Zapad odbywają się od 2009 r. co cztery lata. Wczoraj (9 września) na poligonie w miejscowości Mulino w rosyjskim Obwodzie Niżnonowogrodzkim uroczyście zainaugurowano ich czwartą edycję. Dziś natomiast rozpoczęła się już aktywna faza ćwiczeń.

Największe ćwiczenia od upadku ZSRR

Będą to największe takie ćwiczenia w Europie od upadku ZSRR, a odbywać się będą na poligonach w niemal całej europejskiej części Rosji oraz na Białorusi. W sumie weźmie w nich udział prawie 200 tys. żołnierzy, ale w tej najbardziej aktywnej fazie, na poligonach białoruskich, m.in. w przy granicy z Polską i Litwą, ćwiczyć będzie 12,8 tys. żołnierzy, w tym 2,5 tys. Rosjan oraz 50 Kazachów.

Oprócz oddziałów z Rosji, Białorusi i Kazachstanu w manewrach Zapad-2021 brać będą udział także kontyngenty wojskowe z Serbii, Armenii, Tadżykistanu, Kirgistanu, Mongolii, Sri Lanki oraz Indii. Natomiast Chiny, Pakistan, Uzbekistan, Birma i Wietnam wysłały swoich obserwatorów.

Żołnierzom na poligonach towarzyszyć będzie 80 samolotów i śmigłowców, a także 760 różnych jednostek sprzętu wojskowego, w tym 290 czołgów i 15 okrętów. Takie są przynajmniej oficjalnie zapowiedzi.

Czy NATO przetrwa kryzys w Afganistanie? "Po raz pierwszy Sojusz przegrał wojnę"

„To największa klęska, jaką NATO poniosło od czasu jego powstania”, ocenił misję w Afganistanie Armin Laschet. Czy porażka ta zachwieje podstawami Sojuszu?

NATO powołuje się na ustalenia OBWE

Kwatera Główna NATO od dawna jednak skarży się, że strona rosyjska omija część zapisów Dokumentu Wiedeńskiego z 1999 r., który powstał na forum OBWE, a dotyczy przejrzystości i przewidywalności w kwestiach wojskowych, w tym wzajemnego szczegółowego informowania się o wojskowych ćwiczeniach.

„Rosja musi się zachowywać transparentnie. Tymczasem my już od dawna widzimy, że Dokument Wiedeński nie jest przestrzegany i mamy powody podejrzewać, że liczby podane przez Rosjan kilka tygodni temu nie odpowiadają temu jak będą wyglądały ćwiczenia Zapad-2021, a także temu ilu faktycznie żołnierzy weźmie udział w aktywnej fazie ćwiczeń” – mówi kilka dni temu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Dziennik Gazeta Prawna” ujawnił zaś, że NATO przygotowuje się nawet na scenariusz, w którym białoruskie oddziały mogłyby wtargnąć „omyłkowo” na kilka kilometrów w głąb terytorium Litwy. Na Litwę przybył też natowski zespół ds. zwalczania zagrożeń hybrydowych.

Białoruś zawiesi już oficjalnie umowę z UE o readmisji?

Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka skierował do parlamentu projekt ustawy o zawieszeniu działania umowy o readmisji z krajami Unii Europejskiej.

KE też domaga się od Rosji przejrzystości

Również Komisja Europejska wypomniała Rosji brak transparentności co do manewrów Zapad-2021. „Każdy naród ma prawo organizować ćwiczenia swoich sił wojskowych, także z sojusznikami i partnerami, gdy dzieje się to w przewidywalny, transparentny sposób i zgodnie z umowami międzynarodowymi, w tym OBWE, których członkami są Białoruś i Rosja. Jednak otwartość i przejrzystość są w takich ćwiczeniach kluczowe, zwłaszcza dla obniżenia napięć i zwiększenia przewidywalności w naszych relacjach” – napisał rzecznik KE Peter Stano.

Bruksela zwróciła uwagę na to, że Rosja zaprosiła na manewry obserwatorów z niektórych państw, ale Dokument Wiedeński zezwala na to, aby reprezentowanych było więcej krajów. „Rosja, zgodnie ze swoimi zobowiązaniami wynikającymi z Dokumentu Wiedeńskiego, powinna zapewnić niezbędną przejrzystość swoich działań wojskowych. UE pozostaje mocno przywiązana do warunków i ducha Dokumentu Wiedeńskiego” – oświadczył rzecznik KE.

Główna faza ćwiczeń Zapad-2021 potrwa do 16 września.