Reuters: NATO gotowe szybko przyjąć Finlandię i Szwecję

NATO, Finlandia, Szwecja

Minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i minister obrony Szwecji Peter Hultqvist [© NATO]

Państwa NATO oczekują na złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosku o członkostwo w Sojuszu i gotowe są niezwłocznie je przyznać, pisze agencja Reutera, powołując się na pięciu dyplomatów i urzędników.

 

Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła zmiany w sposobie myślenia wielu krajów o europejskim bezpieczeństwie, wskazują urzędnicy NATO, na których powołuje się agencja.

Mówią oni, że w okresie ratyfikacji decyzji o przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO, która może potrwać do roku, sojusznicy będą organizować więcej ćwiczeń i prowadzić więcej patroli w regionie Morza Bałtyckiego, a może nawet rozmieszczą w ramach rotacyjnej obecności w Finlandii i Szwecji siły amerykańskie i brytyjskie.

Aż do momentu ratyfikacji przyjęcia Finlandii i Szwecji przez wszystkie 30 państw członkowskich NATO krajów tych nie będzie jednak obejmował Traktat Północnoatlantycki, włącznie z artykułem 5., stanowiącym, że w sytuacji ataku na którekolwiek z państw sojuszniczych pozostali sojusznicy zobowiązani są przybyć mu z pomocą militarną.

Szwecja: W niedzielę partia rządząca podejmie decyzję ws. NATO

Wnioski Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO mogą zostać złożone już podczas czerwcowego szczytu Sojuszu w Madrycie.

Finlandia chce do NATO, a co ze Szwecją?

Spośród państw zaliczanych zwykle do państw nordyckich do NATO należą Norwegia, Dania i Islandia, natomiast jeśli wziąć pod uwagę cały region, to członkami Sojuszu są także państwa bałtyckie.

Wczoraj pozytywne stanowisko wobec złożenia aplikacji o akcesję do NATO wyrazili prezydent i premier Finlandii Sauli Niinistö i Sanna Marin, co zostało uznane jako oficjalną deklarację kraju w sprawie woli ubiegania się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Z kolei w Szwecji rządzący socjaldemokraci dopiero w niedzielę (15 maja) mają określić swoją pozycję w sprawie wstąpienia do NATO. Dzisiaj zaś parlament ma przedstawić raport o bezpieczeństwie narodowym, który premier Magdalena Andersson chce otrzymać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Oficjalnie: Finlandia chce przystąpić do NATO

Finlandia powinna złożyć wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego – głosi wspólne oświadczenie prezydenta i premier tego kraju.

„Finlandia i Szwecja będą przyjęte do NATO”

„Tak i tak: (Finlandia i Szwecja – red.) będą aplikować do NATO i zostaną przyjęte”, odpowiada jeden z wyższych rangą dyplomatów na pytania, czy Sojusz spodziewa się złożenia wniosków o członkostwo przez te kraje i czy mogą one liczyć na przyjęcie do NATO.

„Jeśli nie teraz, to niby kiedy?”, pyta retorycznie inny dyplomata. Wskazuje on, że za takim krokiem przemawia nie tylko sam atak Rosji na Ukrainę, ale też fakt, że Moskwa musiała zmobilizować tyle sił, żeby skutecznie zaatakować sąsiada, a i tak nie jest w stanie wypełnić celów swojej „operacji specjalnej”.

„To najlepszy możliwy moment. Rosja nie jest teraz w stanie zaatakować państw nordyckich”, uważa trzeci dyplomata.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow póki co nie chciał się wypowiadać na temat możliwej reakcji Rosji na wolę Szwecji i Finlandii przystąpienia do NATO. „Oczywiście bacznie obserwujemy wszystko, co wiąże się z działaniami, które mogłyby w jakiś sposób wpłynąć na kształt sojuszu u naszych granic”, podkreślił. „To jest kwestia do bardzo, bardzo uważnej analizy. Na tę chwilę nie mogę powiedzieć nic więcej”, uciął temat.

Rosja w odwecie za wstąpienie do NATO może odciąć Finlandii dostawy gazu

Po tym jak władze Finlandii poinformowały, że chcą w ciągu kilku dni złożyć wniosek o akcesję do NATO, pojawiły się obawy o negatywne reakcje Rosji. Rzecznik Kremla mówi o „symetrycznej reakcji”, a fińska prasa spodziewa się odcięcia dostaw rosyjskiego gazu.

 

O …

Kiedy NATO przyjmie wnioski Szwecji i Finlandii?

Natowscy urzędnicy twierdzą, że wnioski Szwecji i Finlandii o przyjęcie do NATO na pewno zostaną rozpatrzone pozytywnie: albo na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie, albo jeszcze przed nim.

„Nie ma dokładnego harmonogramu. W każdym razie jeśli okaże się, że sprawę da się załatwić wcześniej, to nie będziemy czekali do szczytu w Madrycie”, mówi jeden z rozmówców Reutersa.

Jak zauważa agencja, przyjęcie wniosków Finlandii i Szwecji na madryckim szczycie byłoby w pewnym sensie symboliczne. W 1997 r. to właśnie na szczycie w Madrycie do Sojuszu zostały zaproszone Polska, Czechy i Węgry, co zapoczątkowało rozszerzenie NATO na wschód.