Stan demokracji w Polsce: Rafał Trzaskowski zaproszony przez Kongres / USA w skrócie

Rafał Trzaskowski, fot. @Rafał Trzaskowski [Facebook]

Rafał Trzaskowski, fot. @Rafał Trzaskowski [Facebook]

Wysłuchanie dotyczące stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej odbędzie się drugiego grudnia.

 • Trzy osoby, w tym mężczyzna podejrzany o zbrodnię, zginęły, a cztery doznały obrażeń w strzelaninie w Nashville w stanie Tennessee. Do zbrodni doszło w nocy z piątku na sobotę (27 listopada). Rabunek jest jednym z motywów, które są brane pod uwagę, podają media, opisujące sprawę. Funkcjonariusze zidentyfikowali jako zmarłych 18-letniego Zacqueza Sherrella i jego 15-letniego brata Tavariusa. W strzelaninie zginął również jeden z podejrzanych o ich zabójstwo 29-letni Christian Akail Johnson. Nie wiadomo co się stało z drugim rzekomym sprawcą. (MK)
 • Zastępca sekretarza stanu do spraw Azji Wschodniej i Pacyfiku od soboty (27 listopada) do 4 grudnia odwiedzi cztery państwa ASEAN (organizacja regionalna w Azji). Daniel Kritenbrink będzie w Malezji, Indonezji, Singapurze i Tajlandii. Spotkanie odbywa się po tym jak prezydent Joe Biden zobowiązał swoją administrację do zwiększenia zaangażowania w regionie Azji Południowo-Wschodniej, która jest kluczowym regionem w rywalizacji z Chinami. Rozmowy dotyczyć będą przestrzegania praw człowieka, zacieśnienia współpracy w kwestii zmian klimatycznych oraz próby zmuszenia rządu Mjanmy do zaprzestania używania przemocy i umożliwienia wpuszczenia pomocy humanitarnej. (SK)
 • Sekretarz Stanu Antony Blinken „wyraził swoje zaniepokojenie eskalacją konfliktu” i nawołuje do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w celu zakończenia konfliktu w Etiopii, podaje Reuters. Blinken skomentował sytuację w Etiopii kilka godzin po tym, jak jej premier, Abiy Ahmed, opublikował nagranie z linii frontu, w którym ogłasza odparcie natarcia ze strony sił zbrojnych Tigraju, zbuntowanego regionu na północy kraju. (JK)
 • Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otrzymał od Kongresu zaproszenie na wysłuchanie dotyczące stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej. Wysłuchanie odbędzie się  w czwartek drugiego grudnia. „To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy kongresmeni dyskutują o sytuacji w Polsce, ale pierwszy, kiedy do takiej rozmowy zostaje zaproszony prezydent Warszawy”, pisze Trzaskowski na swoim Twitterze. Przed wysłuchaniem Prezydent Warszawy zamierza spotkać się z reprezentantami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i burmistrzami Bratysławy, Budapesztu i Pragi. (JK)
 • Prezydent Joe Biden ogłosił kandydatki, które mają objąć urząd kierowania biurem budżetowym Białego Domu. Są to dwie niebiałe kobiety. Jeśli Senat zatwierdzi kandydatkę Shalandę Young, zostałaby ona pierwszą czarnoskórą kobietą odpowiedzialną za Biuro Zarządzania Budżetem w Białym Domu. Natomiast druga kandydatka Nani Coloretti, pochodząca z Filipin byłaby zastępczynią Young, czyniąc ją jedną z najwyższych rangą Amerykanek pochodzenia azjatyckiego. (SK)
 • Administracja prezydenta Joe Bidena najprawdopodobniej od końca listopada lub początku grudnia reaktywuje zainicjowaną przez Donalda Trumpa politykę „Remain in Mexico” („Zostań w Meksyku”), podaje CNN. W ramach tej polityki wszyscy migranci spoza Meksyku próbujący dostać się do Stanów Zjednoczonych zmuszeni są zostać na południowej stronie granicy do czasu odbycia się rozprawy sądowej w sprawie przyjęcia ich do Stanów Zjednoczonych. (JK)
 • Amerykański Departament Obrony ogłosił we wtorek (23 listopada) plany usprawnienia zbierania oraz analizy raportów o UFO. W tym celu ma zostać powołana specjalna grupa o nazwie Airbone Object Identification and Management Synchronization Group (AOIMSG). Jednostka będzie nadzorowana przez czołowych przywódców wojskowych i wywiadowczych, a do jej zadań będzie należało m.in. ujednolicenie procesu zgłaszania niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych. (KW)
 • Wiceprezydentka Kamala Harris ogłosiła, że administracja prezydenta Joe Bidena zainwestuje 1.5 mld dolarów z pakietu pomocowego, aby zaradzić niedoborowi pracowników służby zdrowia. Fundusze mają być przeznaczone na programy leczenia m.in. uzależnień od substancji psychoaktywnych czy na spłatę stypendiów i pożyczek dla studentów i pracowników. Działania te mają na celu rozwiązać problem nierówności systemowych w systemie opieki zdrowotnej. (SK)
 • Władze zastanawiają się jak i dlaczego SUV wjechał w świąteczną paradę w niedzielę (21 listopada), w Waukeshy. Zmarło 5 osób, a wielu doznało uszczerbku na zdrowiu. We wtorek (23 listopada) w sądzie stanie 39-letni Darrell E. Brooks. (PG)
 • W poniedziałek (22 listopada) pojawiła się informacja jakoby gabinet Joego Bidena miał zamiar  wykorzystać rezerwy ropy we współpracy z innymi krajami, aby powstrzymać rosnącą cenę benzyny. Przewiduje się, że do użytku zostanie przeznaczonych od 30 do 35 milionów beczek, które będą redystrybuowane w konkretnym odstępie czasowym. Gabinet próbuje obecnie skoordynować konkurenckie rezerwy z innymi rządami, wśród których znajdują się Japonia i Chiny. (PG)
 • Rodziny większości zabitych i zranionych w masakrze, która miała miejsce w 2018 r. w liceum Marjory Stoneman Douglas, ogłosili w poniedziałek (22 listopada), że osiągnęli paru-milionowe porozumienie z rządem federalnym. Powodem pozwu była nieumiejętność powstrzymania strzelca przez FBI, pomimo otrzymania ostrzeżenia o tym, że taki atak nastąpi. Jedna z poszkodowanych rodzin z Parkland zdecydowała się nie wnosić pozwu. (PG)
 • Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki poinformowała w poniedziałek (22 listopada), że prezydent USA Joe Biden będzie ubiegał się o reelekcję w 2024 r. Udział Bidena w wyborach za trzy lata poddawany jest jednak w wątpliwość, głównie ze względu na stan zdrowia 79-letniego prezydenta. Jest on atakowany m.in. przez republikanów, zarzucających mu choroby umysłowe i oskarżających o to, że nie jest w stanie przewodzić państwu. Biały Dom zdementował te doniesienia. W piątek (19 listopada) Biden przeszedł rutynowy zabieg kolonoskopii, na czas którego przekazał funkcje prezydenckie wiceprezydentce Kamali Harris, dzięki czemu po raz pierwszy w historii USA krajem przewodziła kobieta. (BS)
 • Nowy Jork: Zagraniczni turyści powracają do miasta po tym jak Stany Zjednoczone wznowiły wydawanie wiz turystycznych. Według prognoz władz miejskich w tym roku może być ich zaledwie 2,8 mln, co stanowi znaczny spadek w porównaniu do 2019 r., kiedy Nowy Jork odwiedziło 13,5 mln turystów. Problemem dla ożywienia się ruchu turystycznego wciąż są ograniczenia związane z koronawirusem w Chinach, ponieważ to właśnie Chińczycy stanowili znaczną część odwiedzających Nowy Jork przed pandemią. (EZ)

Stany Zjednoczone różnorodności. Kandydaci mniejszości z sukcesami w lokalnych wyborach

W wielu miastach USA oficjalne stanowiska publiczne obejmą reprezentanci mniejszości rasowych, religijnych i kulturowych.

Ursula von der Leyen w Białym Domu: Białoruś zostanie objęta ostrzejszymi sankcjami

Według informacji przekazanych przez szefową KE, Białoruś zostanie objęta ostrzejszymi sankcjami.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.