Rada Praw Człowieka ONZ chce dochodzenia ws. rosyjskich zbrodni na Ukrainie

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, źródło: Flickr/Michelle Bachelet (CC BY-SA 2.0)

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, źródło: Flickr/Michelle Bachelet (CC BY-SA 2.0)

W myśl przyjętej przez Radę rezolucji powołana dzień wcześniej specjalne komisja śledcza została wezwana do przeprowadzenia „kompletnego i niezależnego specjalnego dochodzenia” ws. rosyjskich działań na okupowanych terytoriach Ukrainy.

 

Dzisiejsza (12 maja) rezolucja Rady Praw Człowieka ONZ to uzupełnienie decyzji podjętej 4 marca, na mocy której powołano specjalną komisję śledzą, której zadaniem jest badanie ewentualnych naruszeń praw człowieka podczas wojny na Ukrainie.

Teraz komisji oficjalnie nakazano zbadanie pod tym kątem działań Rosji, jakie miały miejsce w obwodach kijowskim, czernihowskim, sumskim i charkowskim, gdy były one okupowane przez wojska rosyjskie.

Władze Ukrainy ujawniły tam wiele przypadków zabijania, torturowania czy gwałcenia ludności cywilnej przez żołnierzy z Rosji. Doszło do nich w lutym i marcu. W kwietniu na tych terenach przebywała misja monitorująca wysłana przez biuro Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Szczyt transatlantycki TTC: Rosja głównym tematem

Specjalna Rada ma zbliżać UE i USA w kwestiach związanych z globalnym handlem i nowymi technologiami.

Bachelet: Rosjanie popełniali na Ukrainie zbrodnie wojenne

Sprawująca obecnie tę funkcję była prezydent Chile Michelle Bachelet zdała na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ relację z ustaleń wysłanego przez nią w okolice Kijowa i Czernihowa zespołu.

Według niej wiele ze zbadanych czynów popełnionych przez Rosjan można zakwalifikować jako zbrodnie wojenne. „Skala niczym nie sprowokowanych zabójstw, w tym liczba zbiorowych egzekucji na obszarach na północ od Kijowa, jest szokująca. Mamy potwierdzone informacje o około 300 takich zabójstwach, liczby te będą nadal wzrastały w miarę udostępniania nowych dowodów” – mówiła Bachelet.

Oenzetowska komisarz dodała też, że większość zabójstw cywilów – dokonana zarówno przez żołnierzy, jak i wyspecjalizowanych snajperów – wygląda na popełnione z premedytacją. Dodała też, że dostępne jej informacje wskazują na to, że sytuacja w kontrolowanym niemal w całości przez Rosjan Mariupolu sytuacja jest jeszcze tragiczniejsza.

„Jestem zszokowana skalą zniszczeń i wieloma naruszeniami międzynarodowych praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, jakich według doniesień dokonano w tym mieście” – powiedziała. I dodała, że już widać, że „ofiar są tysiące”, ale pełna skala zbrodni „nawet nie została jeszcze ujawniona”.

Litwa uznała Rosję za państwo stosujące terroryzm, a wojnę na Ukrainie za ludobójstwo

Litewski parlament jednogłośnie przyjął uchwałę, w której stwierdzono, że Rosja jest państwem dopuszczającym się działań terrorystycznych.

Chiny przeciwne rezolucji

Rada Praw Człowieka ONZ po wysłuchaniu relacji Bachelet przyjęła rezolucję, w której powołanej w marcu komisji dochodzeniowej przyspieszenie działań. Za rezolucją opowiedziały się 33 państwa członkowskie Rady (w tym Polska), a 12 państw wstrzymało się od głosu. Przeciw były tylko dwa państwa – Chiny i Erytrea.

Chiny co prawda poparły 4 marca utworzenie komisji dochodzeniowej ws. wydarzeń na Ukrainie, ale teraz uznały, że nakazanie jej badania doniesień o konkretnych rosyjskich zbrodniach „niepotrzebne doleje oliwy do ognia”.