Nowa Zelandia: rząd wprowadzi zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych / Europa i świat w skrócie

nowa-zelandia-usa-stany-zjednoczone-papierosy-wyroby-tytoniowe-tyton-rak-walka-z-rakiem-unia-europejska-nikotyna

Władze Nowej Zelandii chcą zakazu sprzedaży papierosów dla osób, które do 2027 roku nie osiągną wieku 15 lat [Zdjęcie via unsplash.com/minhtit96]

Nowozelandczycy, którzy w 2027 roku nie osiągną wieku 15 lat, nie będą mogli zakupić w kraju żadnych wyrobów tytoniowych.

Dziś – w czwartek – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 458 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarły 562 osoby.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w USA w 127,4 tys., w Niemczech – 68.8 tys., we Francji – 61,3 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 268 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,2 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 241 mln.

 • Brazylia: Legenda brazylijskiego futbolu 81-letni Pele trafił do szpitala z powodu problemów z okrężnicą. Trzykrotny zwycięzca Pucharu Świata został przyjęty do szpitala im. Alberta Einsteina w Sao Paulo „w celu kontynuacji leczenia guza okrężnicy zidentyfikowanego we wrześniu tego roku”, powiedział jego zespół medyczny w oświadczeniu. (SK)
 • Nowa Zelandia: W czwartek (9 grudnia) zastępczyni ministra zdrowia, Ayesha Verrall ogłosiła, że w 2022 roku w kraju zostaną wprowadzone nowe restrykcje dotyczące przemysłu tytoniowego. Obywatele kraju, którzy w 2027 będą mieli mniej niż 14 lat, nie będą mogli legalnie zakupić papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Zmniejszona ma być też ilość nikotyny w papierosach. Rząd Nowej Zelandii planuje obniżyć odsetek osób palących do 5 proc. do 2025 roku oraz stworzyć pierwsze „wolne od dymu papierosowego” pokolenie. Obecnie 11,6 proc. Nowozelandczyków pali regularnie, lecz wśród rdzennych Maorysów odsetek ten jest o wiele wyższy, i wynosi 29 proc. Jedynym krajem na świecie, który wprowadził dotychczas podobne środki jest Butan, w którym sprzedaż papierosów jest całkowicie zakazana dla wszystkich grup wiekowych. (JK)
 • Włochy: Amazon otrzymał 1,13 mld euro kary za nadużywanie dominacji na rynku, donosi Reuters. Amerykańska korporacja w sposób nieuczciwy promowała na swojej platformie własne produkty. Firma „nie zgodziła się” z werdyktem włoskiego sądu i planuje apelować o unieważnienie wyroku. (JK)
 • Etiopia: ONZ wstrzymał dostawy żywności do dwóch miast w regionie Amhara na północy kraju po tym, jak magazyny z żywnością zostały złupione przez uzbrojonych napastników. Obecnie 9 milionów Etiopczyków polega na zapasach żywności zapewnionych przez organizacje humanitarne. (JK)
 • W środę (8 grudnia) Australia, Kanada i Wielka Brytania ogłosiły dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Australijski premier Scott Morrison powiedział, że rząd nie wyśle swoich oficjalnych przedstawicieli do Pekinu, chociaż australijscy sportowcy nadal będą uczestniczyć w olimpiadzie. Morrison zwrócił uwagę, że „łamanie praw człowieka i problemy w Sinciang” były niektórymi z obaw podniesionych przez australijski rząd. Podobne zapowiedzi wygłosili premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i Kanady Justin Trudeau. (EZ) 
 • Indonezja: Rośnie liczba ofiar erupcji wulkanu Semeru na wyspie Jawa. Potwierdzono już śmierć 39 osób, ale ratownicy wciąż poszukują kolejnych ciał w rejonie erupcji. (AW)
 • Portugalia: Siły bezpieczeństwa zabiły mężczyznę, który w miejscowości Pinhal Novo, na środkowym zachodzie kraju, strzelał do patrolu żandarmerii. Obława na niego trwało trzy godziny. Nie podano motywów działania napastnika, ale wiadomo, że mężczyzna od dawna żył na odludziu i kolekcjonował broń myśliwską. (AW)
 • Parlament Chile zatwierdził we wtorek (7 grudnia) ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci. Izba Deputowanych przegłosowała projekt ustawy 82 głosami za, podczas gdy 20 deputowanych głosowało przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Projekt był przedstawiony już w 2017 r., natomiast nie przeszedł głosowania w parlamencie ze względu na sprzeciw prezydenta Sebastiana Piñera. Prezydent, mimo konserwatywnych prawicowych poglądów jednak zmienił zdanie i wcześniej w tym roku oświadczył, że popiera równość małżeńską. Oczekuje się, że teraz podpisze ustawę. „W ten sposób wszyscy ludzie, bez rozróżniania ze względu na orientację seksualną, będą mogli żyć w miłości i tworzyć rodziny z całą ochroną i godnością, której potrzebują i na którą zasługują” powiedział. (EZ)
 • Według dokumentu KE oraz ministrów reprezentujących państwa członkowskie, UE może stanąć w obliczu niedoboru materiałów niezbędnych do diagnostyki i leczenia nowotworów. Taki scenariusz jest możliwy mimo że UE jest największym na świecie producentem molibdenu-99, izotopu wykorzystywanego w 80 proc. wszystkich zabiegów związanych z medycyną nuklearną, w tym w badaniach służących do wykrywania chorób serca oraz w terapiach niszczących komórki nowotworowe. Molibden-99 jest produkowany głównie w Belgii i Holandii, których infrastruktura jest przestarzała. Brak unowocześnienia technologii może potencjalnie spowodować poważne niedobory radioizotopów i zagrozić dostępowi do niezbędnych terapii dla wszystkich obywateli Europy. (EZ)
 • Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyleci w niedzielę (12 grudnia) do Warszawy. Będzie to trzecia wizyta zagraniczna nowego przywódcy RFN – tuż po wyborze. Wcześniej ma odwiedzić Paryż i Brukselę. (AW)
 • Białoruś zaprzeczyła, jakoby tamtejsi funkcjonariusze przyczyniali się do zaognienia sytuacji na granicy z Polską, m.in. rzucając petardami hukowymi, o czym donosiła wcześniej kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Białoruskie służby oskarżyły natomiast Polskę, że ta za wszelką cenę wzbrania się przed nadzorem postępowania własnych pograniczników. „Polska z rozmysłem rozpowszechnia fałszywe informacje, aby ukryć przed opinią publiczną prawdziwy obraz tego, co dzieje się na granicy”, stwierdził rzecznik białoruskiej komendy głównej straży granicznej Anton Byczkowski.
 • Instagram wprowadza funkcję, która ma zachęcić młodych ludzi do przerw i życia „offline”. We wtorek (7 grudnia) dyrektor popularnego serwisu Adam Mosseri powiedział, że w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i Nowej Zelandii uruchomiono funkcję, która ma zachęcić nastolatków do zaprzestania „przewijania” treści i zrobienia sobie przerwy. Ma to pomóc w ograniczeniu dostępu dla nastolatków do szkodliwych treści oraz ograniczyć nadmierne używanie telefonów. W Europie funkcje te dostępne będą od stycznia 2022 r. Na początku przyszłego roku uruchomiona zostanie również opcja dla rodziców, którzy będą mogli sprawdzać ile czasu ich dzieci poświęcają na przeglądanie Instagrama i nałożyć ograniczenia czasowe. (SK)
 • Chiny: Ciąg dalszy problemów finansowych giganta na rynku nieruchomości Evergrande. We wtorek (7 grudnia) minął termin spłaty części długu firmy, lecz należne opłaty nie zostały uiszczone. Choć nie oznacza to jeszcze bankructwa firmy, jest to duży krok w jego stronę. Jeżeli Evergrande utraci możliwość wywiązywania się ze swoich należności, stanie się największym bankrutem w historii Chin. (JK)
 • Birma: Uchodźcy pochodzący z muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja złożyli pozew zbiorowy przeciwko właścicielowi Facebooka, Meta Platforms Inc, za domniemany brak reakcji na mowę nienawiści skierowaną przeciwko nim. Od 2017 roku władze Birmy brutalnie represjonują tą grupę etniczną, a zmuszonych do uchodźctwa zostało ponad 700 tys. jej reprezentantów. Rohingja domagają się od Meta ponad 150 miliardów dolarów odszkodowania. (JK)
 • Chiny zakazują importu towarów z Litwy. Państwo zostało usunięte z chińskiego rejestru celnego, co jest formą sankcji na Litwinach, którzy w zeszłym miesiącu utworzyli w swoim kraju Biuro Przedstawicielskie Tajwanu. Ponadto, w ostatnim czasie Chiny obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych z Litwą, a także pozbawiły jej mieszkańców możliwości otrzymania wizy. Mimo to, zdaniem ekspertów, wojna handlowa między oboma państwami nie będzie zbyt druzgocąca dla Litwinów. (BS)
 • Australia: Rząd Scotta Morrisona, podobnie jak administracja prezydenta USA, rozważa bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, jednak w łagodniejszej formie niż ten zapowiadany przez amerykańskie władze. Prawdopodobnie retoryka użyta przez rząd będzie nieco inna, a brak udziału przedstawicieli w oficjalnych uroczystościach będzie uzasadniony przez ograniczenia związane z koronawirusem. Również rząd Nowej Zelandii zapowiedział we wtorek (7 grudnia), że nie wyśle przedstawicieli dyplomatycznych na szczeblu ministerialnym na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, powołując się na „szereg czynników, ale głównie przyczyny związane z Covid”. (EZ)
 • Prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin odbędą dzisiaj (7 grudnia) wideokonferencję. Biden ma wykorzystać rozmowę jako okazję, by przekonać Kreml do nieatakowania Ukrainy. Według przedstawiciela administracji amerykańskiego prezydenta, ma on ostrzec Putina przed surowymi sankcjami ekonomicznymi, które zostaną wprowadzone w przypadku wybuchu wojny. (EZ)
 • Indonezja: Do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych erupcji wulkanu Semeru na najgęściej zaludnionej wyspie tego kraju – Jawie. Poinformowała o tym indonezyjska agencja ds. klęsk żywiołowych. 27 osób jest natomiast poszukiwanych. (AW)
 • Białoruś: Liczba więźniów politycznych przekroczyła 900. Obrońcy praw człowieka za więźniów politycznych uznali dodatkowych 12 przebywających za kratami osób, co sprawia, że ich łączną liczba to obecnie 907. Nowi więźniowe polityczni to osoby uwięzione za organizację ubiegłorocznych powyborczych antyłukaszenkowskich protestów. (AW)
 • Polska: W niedzielę (5 grudnia) doszło do bijatyki między grupami anarchistów, zasiedlającymi sąsiadujące ze sobą dwa warszawskie skloty: Przychodnię i Syrenę (ul. Skorupki i ul. Wilcza). Powodem burdy między skłotersami była próba eksmisji jednego z lokatorów Syreny, oskarżanego o agresję i przemoc wobec innych lokatorów budynku. Anarchiści z Przychodni, z którymi eksmitowany pozostawał w dobrych kontaktach, wystąpili w jego obronie. Wywiązała się bijatyka, w wyniku której rannych zostało kilka osób. Grupy obrzucały się cegłami i szklanymi butelkami. Ostatecznie skłotersi z Przychodni wyrzucili z Syreny jej mieszkańców. Jest to pierwszy tego typu przypadek, kiedy znany w środowisku anarchistycznym i lokatorskim budynek musiał zostać opuszczony. (BS)
 • Birma: Odsunięta od władzy przywódczyni Aung San Suu Kyi została skazana na cztery lata więzienia, w pierwszym z serii wyroków, które mogą oznaczać dla niej dożywocie. Postawiono jej w sumie 11 zarzutów, którym zaprzeczyła. Na razie została uznana za winną pod zarzutem podżegania do sprzeciwu i złamania przepisów covidowych. Obecnie wciąż przebywa w areszcie domowym, gdzie znajduje się od lutego, kiedy wojsko dokonało zamachu stanu i odsunęło ją od władzy. (EZ)
 • Francja: Prawicowy publicystka Eric Zemmour, który ogłosił swój start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich zgromadził na swoim pierwszym wiecu 20 tys. zwolenników. Impreza miała miejsce w podparyskim Villepinte, a ogłoszono na niej powołanie nowego ruchu politycznego o nazwie „Rekonkwista”. (AW)
 • Niemcy: Wolna Partia Demokratyczna (FDP) ogromną większością zatwierdziła umowę koalicyjną, wynegocjowaną w ubiegłym miesiącu wraz z SPD i Zielonymi. Umowę poparło 92,4 proc. delegatów partii, zebranych na konferencji w Berlinie. W sobotę (4 grudnia) zatwierdzenie umowy przegłosowali socjaldemokraci, a w poniedziałek to samo mają zrobić Zieloni, co w przypadku uzyskania wotum zaufania otworzy drogę do przejęcia władzy w kraju przez nowy rząd pod przewodnictwem Olafa Scholza. (AK)
 • Grecja: Podczas gdy na świecie mimo przeszkód trwa kampania szczepień (na COVID-19 – red.) i podejmowane są wreszcie działania na rzecz walki ze zmianą klimatu, wciąż niewiele robi się w kwestii migracji, powiedział papież Franciszek podczas wizyty w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Ocenił, że przez ostatnie pięć lat przywódcy zrobili zbyt mało, aby rozwiązać ten problem, mimo że „chodzi tutaj o ludzi, o ludzkie życie”. Według papieża jest wiele osób, które angażują się w pomoc uchodźcom i migrantom, ale „są w Europie tacy, którzy uparcie traktują ten problem jako sprawę, która ich nie dotyczy”, nawet jeśli – jak zauważył Franciszek – migranci bywają bezwzględnie wykorzystywani w walce politycznej. Wezwał do rozwiązania politycznych przyczyn kryzysów migracyjnych i opiekę nad osobami potrzebującymi. „Bo kiedy odrzuca się ubogich, odrzuca się pokój”, zaznaczył. (AK)

FEJK MIESIĄCA: "Frontex to tylko urzędnicy i biurokraci"

Funkcjonariusze Frontexu mogą świadczyć konkretną pomoc państwom członkowskim. Ostatnio zrobili to w Grecji i na Litwie.

Demokracja deliberatywna: Bardziej produktywna metoda “depolaryzacji” kontrowersyjnych kwestii? [WYWIAD]

Wciąż możemy pokazać, że unijne instytucje słuchają obywateli, twierdzi Jonathan Moskovic, doradca przewodniczącej francuskojęzycznego parlamentu w Brukseli Magali Plovie.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.