Dziennik „Bild” opublikował plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę / Europa i świat w skrócie

Rosja, Władimir Putin - putin-Rosja-ukraina-gazprom-aborcja-sejm-bialorus-omikron-ue-irak-polska-ziobro-konwencja-stambulska-morawiecki-turcja-gender-ordo-iuris-erdogan-usa-niemcy-unia-europejska

Prezydent Rosji Władimir Putin / Zdjęcie: kremlin.ru, CC BY 4.0 [Администрация Президента России]

Niemiecki dziennik „Bild” poinformował w sobotę, że poznał szczegółowe plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 250 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Z powodu COVID-19 zmarło 25 osób.

W ciągu ostatniej doby najwięcej nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono w Wielkiej Brytanii – 43 tys., we Francji – 42,2 tys., w Niemczech – 35,8 tys.

Liczba zakażeń wykrytych na całym świecie od początku pandemii wynosi 266 mln. Na COVID-19 zmarło ponad 5,2 mln osób, ale wyzdrowiało już ponad 240 mln.

 • Indonezja: Do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych erupcji wulkanu Semeru na najgęściej zaludnionej wyspie tego kraju – Jawie. Poinformowała o tym indonezyjska agencja ds. klęsk żywiołowych. 27 osób jest natomiast poszukiwanych. (AW)
 • Białoruś: Liczba więźniów politycznych przekroczyła 900. Obrońcy praw człowieka za więźniów politycznych uznali dodatkowych 12 przebywających za kratami osób, co sprawia, że ich łączną liczba to obecnie 907. Nowi więźniowe polityczni to osoby uwięzione za organizację ubiegłorocznych powyborczych antyłukaszenkowskich protestów. (AW)
 • Polska: W niedzielę (5 grudnia) doszło do bijatyki między grupami anarchistów, zasiedlającymi sąsiadujące ze sobą dwa warszawskie skloty: Przychodnię i Syrenę (ul. Skorupki i ul. Wilcza). Powodem burdy między skłotersami była próba eksmisji jednego z lokatorów Syreny, oskarżanego o agresję i przemoc wobec innych lokatorów budynku. Anarchiści z Przychodni, z którymi eksmitowany pozostawał w dobrych kontaktach, wystąpili w jego obronie. Wywiązała się bijatyka, w wyniku której rannych zostało kilka osób. Grupy obrzucały się cegłami i szklanymi butelkami. Ostatecznie skłotersi z Przychodni wyrzucili z Syreny jej mieszkańców. Jest to pierwszy tego typu przypadek, kiedy znany w środowisku anarchistycznym i lokatorskim budynek musiał zostać opuszczony. (BS)
 • Birma: Odsunięta od władzy przywódczyni Aung San Suu Kyi została skazana na cztery lata więzienia, w pierwszym z serii wyroków, które mogą oznaczać dla niej dożywocie. Postawiono jej w sumie 11 zarzutów, którym zaprzeczyła. Na razie została uznana za winną pod zarzutem podżegania do sprzeciwu i złamania przepisów covidowych. Obecnie wciąż przebywa w areszcie domowym, gdzie znajduje się od lutego, kiedy wojsko dokonało zamachu stanu i odsunęło ją od władzy. (EZ)
 • Francja: Prawicowy publicystka Eric Zemmour, który ogłosił swój start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich zgromadził na swoim pierwszym wiecu 20 tys. zwolenników. Impreza miała miejsce w podparyskim Villepinte, a ogłoszono na niej powołanie nowego ruchu politycznego o nazwie „Rekonkwista”. (AW)
 • Niemcy: Wolna Partia Demokratyczna (FDP) ogromną większością zatwierdziła umowę koalicyjną, wynegocjowaną w ubiegłym miesiącu wraz z SPD i Zielonymi. Umowę poparło 92,4 proc. delegatów partii, zebranych na konferencji w Berlinie. W sobotę (4 grudnia) zatwierdzenie umowy przegłosowali socjaldemokraci, a w poniedziałek to samo mają zrobić Zieloni, co w przypadku uzyskania wotum zaufania otworzy drogę do przejęcia władzy w kraju przez nowy rząd pod przewodnictwem Olafa Scholza. (AK)
 • Grecja: Podczas gdy na świecie mimo przeszkód trwa kampania szczepień (na COVID-19 – red.) i podejmowane są wreszcie działania na rzecz walki ze zmianą klimatu, wciąż niewiele robi się w kwestii migracji, powiedział papież Franciszek podczas wizyty w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Ocenił, że przez ostatnie pięć lat przywódcy zrobili zbyt mało, aby rozwiązać ten problem, mimo że „chodzi tutaj o ludzi, o ludzkie życie”. Według papieża jest wiele osób, które angażują się w pomoc uchodźcom i migrantom, ale „są w Europie tacy, którzy uparcie traktują ten problem jako sprawę, która ich nie dotyczy”, nawet jeśli – jak zauważył Franciszek – migranci bywają bezwzględnie wykorzystywani w walce politycznej. Wezwał do rozwiązania politycznych przyczyn kryzysów migracyjnych i opiekę nad osobami potrzebującymi. „Bo kiedy odrzuca się ubogich, odrzuca się pokój”, zaznaczył. (AK)
 • We wtorek (7 grudnia) odbędzie się rozmowa prezydentów USA i Rosji w sprawie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego. Joe Biden i Władimir Putin połączą się za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Dokładna godzina rozmowy nie została potwierdzona. Wiemy jednak, że prezydent Biden ma zamiar wyrazić obawy, związane z obecnością rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Chce tym samym potwierdzić poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. W zeszły czwartek (2 grudnia) sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się z Siergiejem Ławrowem w Sztokholmie i zażądał od Rosji wycofania wojsk rosyjskich z granicy z Ukrainą. (KKW)
 • Polska: W niedzielę (5 grudnia) Lewica ogłosiła projekt ustawy, która wprowadzałaby obowiązek szczepień na COVID-19 dla osób dorosłych. Osoby niezaszczepione podlegałyby karze grzywny. Poseł Adrian Zandberg zarzucił rządowi, że ten próbuje się przypodobać antyszczepionkowcom i nie walczy z pandemią należycie. Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski również skrytykował rząd za jego bierność i za to, że „nie przygotował się do czwartej fali pandemii”. (KKW)
 • Polska: Trwa akcja ratownicza w Kopalni Bielszowice. Jeden z pracowników kopalni został uratowany, a jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo, przekazali PAP przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej. Drugi górnik wciąż jest poszukiwany. Do pierwszego poszkodowanego ratownicy dotarli około 15 godzin po wstrząsie. Do tej pory nie duało się nawiązać kontaktu z drugim górnikiem. Prawdopodobnie znajduje się on ok. 10 m. od miejsca znalezienia pierwszego pracownika. Przez trudne warunki w jakich znajdują się ratownicy ciężko ocenić jak długo mogą potrwać poszukiwania. Największym problelem jest niewielka przestrzeń, w której ratownicy centymetr po centymetrze odkopują zwałowisko. (KKW)
 • Polska: Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek planuje powołać zespół do spraw podwyżek wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Doprowadziły do tego m.in. protesty środowisk akademickich postulujących o dotrzymanie przez rząd obietnicy, która została zawarta podczas procedowania zmian w szkolnictwie wyższym znanych pod nazwą Ustawa 2.0. Protesty odbędą się tego samego dnia przed wszystkimi uczelniami w całej Polsce. Planujemy, że będzie to 20 grudnia 2021 r. Chcemy zwrócić uwagę rządu, że dalsze niedofinansowanie szkolnictwa wyższego będzie prowadziło do jego zapaści – mówił Janusz Szczerba, prezes  Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. (KKW)
 • Polska: Liderzy europejskich prawicowych partii konserwatywnych podczas spotkania w sobotę (4 grudnia) podpisali wspólną deklarację, w której odrzucają koncepcję „Europy rządzonej przez samozwańczą elitę” i stwierdzili, że „jedynie suwerenne instytucje państwowe są prawomocne w świetle demokracji”. W spotkaniu poprowadzonym przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, wzięli udział między innymi premier Węgier i przywódca Fideszu Viktor Orban oraz była przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen. Nie doszedł do skutku jeden z celów sobotniej konferencji, czyli utworzenie się zjednoczonego ugrupowania eurosceptycznych populistów w Parlamencie Europejskim. Według redaktora naczelnego Visegrad Insight Wojciecha Przybylskiego, spotkanie miało wymiar głównie PR-owy, i miało służyć do pokazania wyborcom nacjonalistycznych partii, że „nie są sami”. (JK)
 • Według niedzielnego (5 grudnia) raportu australijskiego think tanku Lowy Institute, pandemia koronawirusa osłabiła gospodarcze wpływy Chin w rejonie Indo-Pacyfiku oraz zwiększyła ryzyko wojny w regionie. Autorzy raportu zwracają uwagę że w regionie pogłębiły się działania wojskowe, zwiększyła się konkurencja o wpływy między dwoma dominującymi globalnymi potęgami – USA i Chinami, a także że istnieje wiele punktów zapalnych, które mogą spowodować wybuch konfliktu w najbliższym czasie. (JK)
 • Władze Białorusi wezwały attaché wojskowego Ukrainy i przekazały mu notę protestacyjną. Według strony białoruskiej w sobotę (4 grudnia) podczas manewrów ukraiński helikopter wojskowy wleciał na terytorium Białorusi. Rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy zaprzeczył białoruskim oskarżeniom. (JK)
 • Indonezja: Liczba ofiar śmiertelnych wybuchu wulkanu Semeru na wschodzie Jawy – najbardziej zaludnionej indonezyjskiej wyspy – wzrosła do 13 osób, poinformowała miejscowa agencja zarządzania katastrofami. (MKo)
 • Grecja: Papież Franciszek uda się w niedzielę (5 grudnia) na grecką wyspę Lesbos, aby spotkać się z osobami ubiegającymi się o azyl w obozie dla migrantów. Papież odbywa pięciodniową wycieczkę, podczas której odwiedził Cypr i Grecję. (MKo)
 • Niemcy: Dziennik „Bild” poinformował w sobotę (4 grudnia), że poznał szczegółowe plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zgodnie z nimi Rosja w trzech etapach miałaby zająć około dwóch trzecich terytorium Ukrainy. Według gazety prezydent Władimir Putin jeszcze nie zdecydował czy plany będą realizowane. Rosyjska armia – gdyby Putin wydał taki rozkaz – przeprowadziłaby „jednoczesny atak z północnego Krymu, przez separatystyczne obszary na wschodzie i na północ Ukrainy, uważa informator „Bilda”. Tak ocenia to zarówno NATO, jak i ukraiński wywiad wojskowy. Atak może nastąpić „pod koniec stycznia, na początku lutego”, jeśli Ukraina i NATO nie zgodzą się na żądania Putina. „Wśród natowskich strategów nie ma pewności, czy reżim (Alaksandra) Łukaszenki weźmie udział w działaniach wojennych z Białorusi”. „The Washington Post” udostępnił w piątek (3 grudnia) materiały amerykańskiego wywiadu, z których wynika, że na rosyjsko-ukraińskiej granicy znajduje się obecnie ok. 70 tys. żołnierzy. Z dokumentów wynika, że liczba rosyjskich żołnierzy, którzy pojawią się na granicy, może wzrosnąć nawet do 175 tys. osób. (MK)
 • Polska: Na odbywającym się w sobotę (4 grudnia) XIII Kongresie PSL, ludowcy wybierali nowe władze. Prezesem partii ponownie został Władysław Kosiniak-KamyszWaldemar Pawlak, były dwukrotny premier, został przewodniczącym rady naczelnej PSL. To drugie co do znaczenia stanowisko we władzach PSL. (MK)
 • Niemcy: Według barometru ARD-Deutschlandtrend, 47 proc. ankietowanych opowiada się za zniesieniem zakazu reklamowania aborcji, a 40 procent chce jego zachowania, informuje portal Deutsche Welle. (MK)
 • Polska: Andrzej Duda w Katarze. Polski prezydent w niedzielę (5 grudnia) ma uczestniczyć w forum gospodarczym i spotkać się z emirem Kataru, szejkiem Tamimem ibn Hamad as-Sanim oraz premierem, szejkiem Chalidem ibn Chalifa ibn Abd al-Aziz as-Sanim. Rozmowa prezydenta z emirem Kataru „dotyczyć będzie spraw ważnych: perspektyw współpracy w dziedzinie energetyki, informuje prezydenckie Biura Polityki Międzynarodowej. (MK)
 • Brazylia: Sąd Najwyższy nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie prezydenta Jaira Bolsonaro. Ma to związek z kontrowersyjnymi wypowiedziami prezydenta, który twierdzi, że szczepionki przeciw COVID-19 zwiększają możliwość zachorowania na AIDS. Nie są to pierwsze oskarżenia w kierunku skrajnie prawicowego prezydenta. W październiku senacka komisja śledcza stwierdziła, że ​​Bolsonaro popełnił dziewięć przestępstw związanych z szeroko krytykowanym sposobem postępowania z pandemią koronawirusa, w tym zbrodniami przeciwko ludzkości i zwróciła się do Sądu Najwyższego o wszczęcie śledztwa. (SK)
 • Indonezja: Na wschodniej części Jawy w Indonezji doszło do silnej erupcji wulkanu Semeru. Chmura popiołu zakryła wioski. Na ten moment nie wiadomo czy są ofiary śmiertelne. Wybuch wywołał panikę wśród okolicznych mieszkańców do których wciąż docierają ratowicy. Erupcja doprowadziła między innymi do zawalenia się mostu łączącego dwie główne wioski Pronojivo i Contebro. (KKW)
 • W sobotę (4 grudnia) rano, w kopalni Bielszowice urwał się kontakt z dwoma górnikami. Przyczyną wypadku był wstrząs 780 metrów pod ziemią, do którego doszło przed godziną 9. Z doniesień Polskiej Grupy Górniczej wynika, że w zagrożonym rejonie było siedmiu górników, którzy prowadzili prace konserwacyjne. Akcje ratowniczą rozpoczęto ok. godziny 9:30. Dwie osoby są nadal poszukiwane, są to dwaj ślusarze. Jak wynika z informacji Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) doszło do zawału skał na odcinku kilkudziesięciu metrów. Akcja ratownicza wciąż trwa. (KKW)
 • Tunezja: Tunezyjski Powszechny Związek Zawodowy, największa tego typu organizacja w kraju i wpływowy na arenie politycznej podmiot, nawołuje do przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Przywódca związku, Noureddine Taboubi, stwierdził w wywiadzie że postępy kraju w dziedzinie demokratyzacji są zagrożone przez rządy prezydenta Kaisa Saieda, który od czterech miesięcy ma pełną kontrolę nad polityką kraju. (JK)

FEJK MIESIĄCA: "Frontex to tylko urzędnicy i biurokraci"

Funkcjonariusze Frontexu mogą świadczyć konkretną pomoc państwom członkowskim. Ostatnio zrobili to w Grecji i na Litwie.

Demokracja deliberatywna: Bardziej produktywna metoda “depolaryzacji” kontrowersyjnych kwestii? [WYWIAD]

Wciąż możemy pokazać, że unijne instytucje słuchają obywateli, twierdzi Jonathan Moskovic, doradca przewodniczącej francuskojęzycznego parlamentu w Brukseli Magali Plovie.

Wszystko co ważne w Europie i na świecie na EURACTIV.pl

Zapraszamy także do czytania codziennego przeglądu informacji z europejskich stolic – The Capitals – aby być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w Unii Europejskiej.