Morawiecki: Przesmyk suwalski tematem szczytu UE

morawiecki-polska-komisja-europejska-eu-ets-emisje-CO2-węgiel-energetyka-drozyzna-prąd-gaz-ciepło

Premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem unijnego szczytu w Brukseli, 21 października 2021 r. / © European Union 2021 - Source : EUCO [EUCO Newsroom]

Jeszcze przed rozpoczęciem wczorajszych obrad Rady Europejskiej w Brukseli Mateusz Morawiecki zapowiedział, że poruszy tam m.in. kwestię przesmyku suwalskiego uważanego za jedno z newralgicznych miejsc na mapie NATO.

 

“Polska dzisiaj razem z Litwą jest w epicentrum dyplomatycznego starania się o wzmocnienie flanki wschodniej NATO, ale także flanki wschodniej Unii Europejskiej”, argumentował wczoraj (23 czerwca) Mateusz Morawiecki.

Tymczasem dzień wcześniej szef polskiego rządu przyznał, że “obecność naszych jednostek wojskowych jest tam bardzo mocna” i dodał, że “nasze zabezpieczenie jest właściwe i adekwatne”.

“Polska nie jest stroną wojny, ani NATO nie jest stroną wojny. Polska jest członkiem najpotężniejszego sojuszu militarnego w historii świata. Nie sądzę, żeby Rosja ważyła się podnieść rękę na najsilniejszy sojusz w dziejach świata”, uspokajał premier na konferencji prasowej w Raszynie.

Litwa: Szef MSZ ostrzega, że rosyjskie wojska na Białorusi zagrażają Litwie, Łotwie i Polsce

Tysiące rosyjskich żołnierzy wysłanych na Białoruś na manewry wojskowe znajdują się w bliskiej odległości od granicy z Litwą i Polską, zauważył Gabrielius Landsbergis.

Błaszczak: Przesmyk jest dostatecznie chroniony 

Tego samego dnia również wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak zapewniał, że przesmyk suwalski jest dostatecznie chroniony. “Naszym podstawowym zadaniem jest odstraszenie agresora, niedopuszczenie do tego, żeby agresor przekroczył granice, wkroczył na tereny państwa polskiego”,  wyjaśniał na konferencji prasowej.

W ocenie nowego wicepremiera przesmyk, nazwany przez portal Politico najniebezpieczniejszym miejscem na Ziemi, jest  „dostatecznie chroniony”, zarówno przez siły sojusznicze, rozlokowane w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced forward presence, eFP) NATO, jak i „poprzez fakt rozbudowy, rozwoju jednostek tworzących 16. Dywizję Zmechanizowaną”.

Duda: Rosja jest agresorem i powinna być izolowana

“Nie ma żadnych wątpliwości, że to Rosja jest agresorem”, stwierdził wczoraj prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla łotewskiej telewizji LSM.

Przesmyk suwalski

Przesmyk suwalski to obszar położony na północnym wschodzie Polski (okolice Augustowa, Suwałk i Sejn), gdzie przebiega granica Polski z Litwą. Przesmyk łączy terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO, oddzielając jednocześnie Białoruś od należącego do Rosji obwodu kaliningradzkiego.

Od dawna wskazuje się ten przesmyk, jako jedno z pierwszych miejsc, w które uderzyłaby Rosja, gdyby wojna w Ukrainie rozlała się na kolejne państwa Europy.