Prezydent Niemiec ostro skrytykował USA

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier// Źródło: MSZ Niemiec

Podczas otwarcia 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Niemiec stwierdził, że obecna amerykańska administracja „odrzuca ideę społeczności międzynarodowej”. Frank-Walter Steinmeier skrytykował też to jak politykę zagraniczną traktują Rosja i Chiny.

 

Wystąpienie prezydenta Niemiec w Monachium było najmocniejszym akcentem pierwszego dnia 56. Konferencji Bezpieczeństwa. „USA pod obecną administracją odrzucają ideę społeczności międzynarodowej. Waszyngton opowiada się teraz za polityką międzynarodową polegającą na dbaniu wyłącznie o siebie i stawianiu swoich interesów ponad interesami innych. To bycie „great again” także kosztem sąsiadów i partnerów” – stwierdził Frank-Walter Steinmeier.

Najmocniej jednak niemiecki prezydent skrytykował Moskwę. „Rosja, bez baczenia na prawo międzynarodowe, dokonała nie tylko aneksji Krymu. Znowu uczyniła też przemoc militarną i przesuwanie granic na kontynencie europejskim środkiem uprawiania polityki. Skutkiem tego są niepewność, nieprzewidywalność, konfrontacja i utrata zaufania” – powiedział.

Steinmeier: Chiny traktują prawo międzynarodowe wybiórczo

Pod adresem Pekinu Steinmeier również wysunął oskarżenie o brak poszanowania prawa międzynarodowego. „Chiny przestrzegają prawa międzynarodowego jedynie wybiórczo, czyli tylko tam, gdzie nie stoi to w opozycji do ich własnych interesów. Postępowanie Chin na Morzu Południowochińskim niepokoi sąsiadów w regionie. Postępowanie wobec mniejszości we własnym kraju niepokoi nas wszystkich” – podkreślił prezydent Niemiec, ale jednocześnie pochwalił Chiny za to, że stały się aktywniejsze w organizacjach międzynarodowych.

Zdaniem głowy niemieckiego państwa „egoistyczna postawa” trzech powyższych mocarstw stawia pod znakiem zapytania funkcjonujący od kilkudziesięciu lat porządek światowy. „Chciałbym móc powiedzieć, że jako wspólnota międzynarodowa wyciągnęliśmy wnioski po 1945 i 1989 r. Ale jesteśmy obecnie świadkami coraz bardziej destruktywnej dynamiki w polityce światowej. Z roku na rok oddalamy się od celu, jakim jest współpraca międzynarodowa na rzecz pokojowego świata” – podkreślił Steinmeier.

Polacy największymi zwolennikami NATO

Poparcie dla NATO w Polsce jest najwyższe w historii, podczas gdy w Niemczech i Francji systematycznie spada – wynika z raportu przygotowanego przez amerykański ośrodek badawczy Pew Research Center.

 

 

Nadal większość obywateli państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego popiera członkostwo swoich krajów w organizacji, …

„Konkurencja wielkich mocarstw”

Niemiecki prezydent ostrzegł także, że „konkurencja wielkich mocarstw” wywiera bardzo negatywny efekt na świat. „Na nowo odciska swoje piętno na rzeczywistości na całym świecie, jej ślady widoczne są w niekończących się i kosztujących życie wielu osób wojnach na środkowym wschodzie i w Libii. Ale to nie wszystkie szkody. To wycofanie się na pozycje wąsko rozumianego interesu narodowego uniemożliwia nam współpracę i znalezienie przekonujących odpowiedzi na te pytania i problemy, których żaden, nawet największy kraj narodowy na tym globie, nie znajdzie w pojedynkę” – oświadczył prezydent Niemiec.

56. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa potrwa do niedzieli (16 lutego). Bierze w niej udział ponad 500 gości – przedstawicieli rządów, biznesu czy uznanych ośrodków akademickich i analitycznych. Polskę reprezentuje w Monachium minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Macron: Europa musi odzyskać prawo do określania swoich interesów

Prezydent Francji wygłosił przemówienie w Akademii Wojskowej w Paryżu, w którym zaapelował o zmiany w w europejskiej polityce obronnej. Wymienił też jej cztery konieczne filary: multilateralizm, partnerstwo strategiczne, autonomia bezpieczeństwa europejskiego i suwerenność państw członkowskich.

 

Emmanuel Macron swoje dzisiejsze (7 lutego) …