Premier spotkał się z samorządowcami ws. epidemii koronawirusa

Spotkanie premiera z samorzadowcami ws. koronawirusa, źródło twitter Krystian Maj KPRM

Spotkanie premiera z samorzadowcami ws. koronawirusa, źródło twitter Krystian Maj KPRM

Podczas wczorajszego spotkania z samorządowcami premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wobec zagrożenia koronawirusem “społeczeństwo powinno być jednością”. Samorządowcy sygnalizowali zaś m.in. dramatyczny stan zapasów środków ochronnych i apelowali o dodatkowe środki dla szpitalnych oddziałów zakaźnych.

 

W związku z epidemią koronawirusa Mateusz Morawiecki spotkał się w środę (11 marca) z prezydentami miast i marszałkami województw. Szef rządu podkreślił, że w obecnej sytuacji “priorytetem jest ochrona polskiej gospodarki, zdrowia obywateli i zabezpieczenie normalnego funkcjonowania instytucji państwowych”.

Według rzecznika rządu Piotra Müllera do Warszawy zaproszono na środę 20 prezydentów największych miast Polski oraz 16 marszałków województw.

Koronawirus: Szkoły, kina i muzea w Polsce zamknięte

Rząd ogłosił kolejne środki ostrożnościowe w związku z epidemią koronawirusa. Po porannym spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformowano o zamknięciu szkół, przedszkoli czy uczelni wyższych, a także kin czy galerii.

 

O nowych środkach powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte …

Premier: We wspólnej walce zawsze wychodziliśmy zwycięsko

Również na twitterze Morawiecki napisał, że “w obliczu koronawirusa polskie społeczeństwo powinno być i jest jednością. Rząd czy samorząd, lewica czy prawica – wszyscy działamy wspólnie i w porozumieniu”. Przypomniał także, że „historia Polski uczy jednego – podzieleni jesteśmy podatni na zagrożenia zewnętrzne, jednak zjednoczeni we wspólnej walce zawsze wychodziliśmy zwycięsko z wszelkich prób, przed którymi zostaliśmy postawieni jako naród”.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował natomiast po spotkaniu, że samorządowcom przekazane zostały informacje dotyczące najnowszych decyzji m.in. o zawieszeniu funkcjonowania placówek oświatowych czy zakazu organizacji imprez masowych. Podkreślił także, że do walki z nowym wirusem rząd uruchomił już ponad 470 mln zł i zapowiedział kolejne środki na łagodzenie skutków epidemii.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie

Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Obecność patogenu zdiagnozowano u ponad 425 tys. ludzi na świecie, wyzdrowiała dotąd ok. 1/4 zakażonych. Ponad 4 proc. osób zarażonych umarło. 

Szef kancelarii premiera zapowiedział też cotygodniowe wideokonferencje z samorządowcami. Przyznał bowiem, że “że takiej komunikacji i współpracy w tej sytuacji powinno być więcej” i przekazał, że  premier zadeklarował wobec tego, że raz w tygodniu będzie odbywał konsultacje z samorządowcami w ramach wideokonferencji.

Konferencja prasowa prezydentów dużych miast

Po spotkaniu z premierem prezydenci dużych miast mówili również dziennikarzom m.in. o dramatycznym stanie zapasów środków ochronnych. Apelowali też o przesunięcie dodatkowych środków na przygotowanie oddziałów zakaźnych w szpitalach.

Tymczasem minister Dworczyk uspokajał, że że braki w zaopatrzeniu szpitali, na które skarżą się samorządowcy “to nie są braki na dziś, ale braki zapasów”. “Rzeczywiście wszystkie szpitale mają zapewnione środki ochrony do funkcjonowania, ale zapasów na tygodnie czy miesiące nie mają” – przyznał wieczorem w Polsat News. Zapewnił jednak, że braki są uzupełniane z Agencji Rezerw Materiałowych. “To są problemy ogólnoświatowe, nikt nie był przygotowany na taką skalę problemu” –  podkreślił Dworczyk.

Rząd odwołał imprezy masowe i wprowadził kontrolę sanitarną na granicach

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconym sytuacji wywołanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie całego kraju. 

Kazanowska: Potrzebna instrukcja dla szkół

W zastępstwie prezydenta Rafała Trzaskowskiego stołeczny ratusz reprezentowała Renata Kaznowska. Wiceprezydent Warszawy, która odpowiada za edukację, we wczorajszym wystąpieniu odniosła się do decyzji rządu o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków. “Bardzo cieszymy się z tej decyzji” – powiedziała Kaznowska. Przypomniała przy tym, że prezydent Trzaskowski apelował o jej podjęcie do wojewody mazowieckiego. „Okres dwóch tygodni, kiedy szkoły, żłobki, przedszkola nie będą pracować, poświęcimy na to, aby uzupełnić zakupy do szkół. Już w tej chwili szkoły zgłaszają mi, że kończą się zapasy antyseptyków” – zadeklarowała wiceprezydent stolicy.

Zwróciła także uwagę, że dyrektorzy nie wiedzą, jak mają zachować się w przypadku podejrzenia lub przypadku zakażenia wśród uczniów. “Bardzo potrzebujemy takiej instrukcji postępowania. Mam nadzieję, że kuratorium oświaty i ministerstwo zdrowia takie instrukcje przygotują” – dodała Kazanowska. Natomiast według Trzaskowskiego potrzebne są dodatkowe działania ze strony rządu czyli finansowe i sprzętowe wsparcie dla placówek służby zdrowia oraz zabezpieczenie odpowiedniej liczby lekarzy i pielęgniarek.

Jakie stanowisko RBN wobec epidemii koronawirusa?

Uczestnicy wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego byli zgodni się co do działań rządu ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa w trosce o ochronę zdrowia i życia obywateli. Zarówno przedstawiciele rządzących, jak i opozycji ocenili je pozytywnie.

Jaśkowiak: Dramatyczny stan zapasów środków ochronnych

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zwrócił uwagę na dramatyczny stan zapasów środków ochronnych, m.in. masek czy kombinezonów. “To dotyczy wszystkich miast. W przypadku Poznania mamy rezerwy na trzy dni. W trybie pilnym ich potrzebujemy” – podkreślił Jaśkowiak. Ostrzegł przy tym, że w przeciwnym wypadku, personel medyczny odmówi dalszej pracy.

Prezydent Poznania uważa także, że NFZ powinien przekazać środki innych oddziałów, na wzmocnienie oddziałów zakaźnych. “My nie czekając na dyspozycję rządu, przekazaliśmy 500 tysięcy złotych, za które stworzymy 30 dodatkowych miejsc w szpitalu miejskim w Poznaniu. Oczekujemy, że rząd natychmiast przeznaczy środki, aby chorzy na koronawirusa mogli być transportowani do miejsc, gdzie zostaną poddani właściwemu leczeniu” – dodał Jaśkowiak.

Dulkiewicz: Nie mamy uprawnień do odwoływania imprez

W ocenie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz najważniejsze jest wprowadzenie w życie zapisów specustawy. Wskazała przy tym na ograniczone uprawnienia prezydentów miast w kwestii odwoływania imprez masowych. “Trudno mówić o tym, że odwołujemy imprezy masowe konferencją prasową, jednej czy drugiej osoby. Do tego potrzebne są określone akty prawne, które będą rodziły określone konsekwencje” – podkreśliła prezydent Gdańska.

“To my, jako włodarze miast wydajemy zgody na organizację imprez masowych, a nie mamy uprawnień, żeby już te wydane zgody wycofać” – zwróciła uwagę Dulkiewicz. Natomiast prezydent Łodzi Hanna Zdanowska apelowała przede wszystkim o współpracę samorządowców z wojewodami, bo jak stwierdziła, w różnych regionach, ta współpraca różnie się układa.

Prezydent w orędziu: Koronawirus to sprawa nas wszystkich 

Prezydent Andrzej Duda wygłosił wczoraj wieczorem orędzie, w którym podkreślił, że epidemia koronawirusa jest sprawą wszystkich obywateli i wyraził przekonanie, że “jako Polacy, doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności”. 

Spotkanie bez Trzaskowskiego, który się przeziębił

W ratuszu zabrakło dziś prezydenta Warszawy i zastępowała go wiceprezydent Kaznowska. „Zaziębiłem się. Zgodnie z zaleceniami instytucji sanitarnych, natychmiast udałem do lekarza, który zadecydował, że przez kilka dni muszę pozostać w domu” – wyjaśniał Trzaskowski wczoraj wieczorem na facebooku.

“Nic nie wskazuje na inną przyczynę choroby niż zaziębienie” – uspokajał. “Jestem w stałym kontakcie z moimi współpracownikami, którzy dbają o sprawy miasta” – zapewnił. Prezydent stolicy podkreślił przy tym, że sytuacja wymaga troski, zwłaszcza o najsłabszych i zaapelował  do warszawiaków, by w obliczu zagrożenia koronawirusem panowali nad emocjami.

WHO: Mamy pandemię koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła dziś pandemię nowego koronawirusa – na świecie potwierdzono ponad 121 tys. przypadków zakażeń SARS, a zmarło  już około 4,3 tys. osób.