Premier Rosji zakażony koronawirusem

Michaił Miszustin, źródło: kremlin.ry (CC BY 4.0)

Premier Rosji Michaił Miszustin jest zakażony koronawirusem.

 

Michaił Miszustin o całej sprawie poinformował prezydenta Władimira Putina i zadeklarował, że będzie przebywał w samoizolacji. Jego obowiązki tymczasowo przejmie pierwszy wicepremier Andriej Biełousow.

Miszustin premierem został w połowie stycznia, kiedy do dymisji podał się wieloletni premier Dmitrij Miedwiediew. W trakcie pandemii koronawirusa to Miszustin był odpowiedzialny za kierowanie działaniami mającymi na celu zwalczenie pandemii.

W Rosji każdego dnia przybywa zakażonych koronawirusem. Zachorowało już ponad 106 tys. osób, w tym dziś ponad 7 tys. Ponad 1 tys. osób już zmarło.

Rosja: Rząd Dmitrija Miedwiediewa podał się do dymisji

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podał swój rząd do dymisji. Prezydent Władimir Putin poinformował, że dotychczasowy premier zostanie zastępcą szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji.

 

O zmianie rządu Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin poinformowali 2 godziny po tym, jak rosyjski prezydent wygłosił swoje doroczne …

Kim jest Miszustin?

Desygnowanie w styczniu na premiera Michaiła Miszustina wywołało niemałe zaskoczenie. Część ekspertów, zarówno polskich, jak i zagranicznych – w tym ekspertów pochodzących z Rosji – poproszonych wówczas przez EURACTIV.pl o udzielenie komentarza odmówiło zabrania głosu, otwarcie mówiąc, że ich wiedza na temat Miszustina nie jest wystarczająca, by wypowiedzieć się w tej sprawie.

Chociaż Michaił Miszustin rozpoczął swoją karierę polityczną ponad 20 lat temu – w latach 1999-2004 był wiceministrem do spraw podatków w kilku kolejnych rządach – zanim został premierem, był postacią raczej mało znaną. Jednak, jak komentowała wówczas prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), Miszustin w ciągu 10 lat zarządzania Federalną Służbą Podatkową odniósł niemałe sukcesy, którymi była m.in. cyfryzacja Służby i „wprowadzenie jej w XXI wiek” czy też podwojenie wpływów z podatków do budżetu.